Представете си, че се събуждате всяка сутрин, като се чувствате леко отпаднали – просто леко неразположени. Понякога имате главоболие, друг път непреодолимо чувство на умора, която дори чаша силно кафе не може да подобри. Приписвате го на стрес, неизбежните последици на натоварения живот.
Но с течение на месеците и годините симптомите се влошават. До средата на сутринта енергията ви е изчерпана и странни, мимолетни моменти на замайване и объркване нарушават рутината ви. Казвате си, че не е нищо сериозно, вероятно просто преумора. Или липса на витамини. Докато един ден мъглата в ума ви стане толкова гъста, че не можете да си спомните прости задачи или подробности, които сте знаели през целия си живот.
Лекарите ви казват: Всичко е в главата ви
Когато най-накрая се обърнете към лекарите за помощ, те отхвърлят опасенията ви, че ви има нещо. Казват ви, че всичко е в главата ви - че сте стресирани, депресирани или просто преуморени. Предписани са ви билкови добавки като валериана и гинко билоба или получавате мистични или страшни диагнози: фибромиалгия, синдром на хроничната умора, множествена склероза или още по-лошо, психиатрични разстройства. Лекарствата не помагат, тестовете се връщат неубедителни и минават години, през които сте оставени да търсите отговорите сами. Малко по малко започвате да губите връзка с близките си, приятелите и семейството си, докато се борите да намерите невидимата болест, която отнема живота ви.
Неадекватното извинение с Covid
Може би сте имали Covid преди няколко месеца или година и сега лекарите настояват, че вашите продължителни симптоми се дължат на Long Covid. Но вие познавате много хора, които са имали вируса и днес са напълно здрави, отдавна преминали и вече забравили инфекцията. Пандемията от Covid, макар и опустошителна, също се превърна в удобно извинение за прикриване на по-дълбока, по-зловеща истина.
Истинската причина: Скрита инфекция
През цялото време истинският виновник – скрита бактериална инфекция, наречена Borrelia – тихо опустошава тялото ви, незабелязано от самата здравна система, която трябва да ви защитава. И не си сам. Милиони хора по света мълчаливо страдат, без да знаят, че Борелия стои зад мистериозните им заболявания.
Въпреки тежестта на инфекцията, малцина от хората наоколо дори са чували думата Borrelia или разбират вредите, които може да причини. Дори и най-скъпите лекари не успяват да разпознаят ефекта й.
Арогантността на лечебните заведения
Много лекари носят увереност, вярвайки, че разбират сложността на човешките заболявания. Но тази увереност често ги заслепява за факти, които не разбират напълно, което води до погрешни диагнози и неправилно лечение, което може да има опустошителни последици. Този феномен, известен като „когнитивно пристрастие“, не е просто безвреден пропуск – това е сериозен провал, който вреди на пациентите, понякога с жестоки последици.
Скрита епидемия: Ужасяващата реалност на инфекциите с Borrelia
Това не е история на ужасите. Това е ужасяващата реалност за милиони хора по света, които мълчаливо страдат от ефектите на инфекции с Borrelia, известни като лаймска болест. Шокиращо, но въпреки нарастващия брой на засегнатите, по-голямата част от обществеността - и голяма част от медицинската общност - остават в неведение.
Зад затворени врати, независимо дали у дома, в лекарски кабинети или болници, милиони са оставени в агония - погрешно диагностицирани, отхвърлени, дори забравени. Тези хора се борят с хронични, необясними здравословни проблеми, губейки надежда някога да намерят облекчение. Истинската причина? Епидемия, разпространяваща се по целия свят без да се говори по новините. Какво е по-тревожно? Може да се случи на вас или на някой, когото обичате - и може дори да не го осъзнават.
Доказателствата за скрита пандемия
Проучванията показват, че милиони хора по света са изложени на риск от заразяване с Borrelia инфекции. Само в Европа се оценяват до 500 000 случая на лаймска болест годишно, докато в САЩ се отчитат близо 475 000 случая всяка година. Въпреки това, тези числа вероятно само надраскват повърхността поради недостатъчно проследяване и погрешна диагноза. За всеки официално диагностициран случай безброй други могат да останат неоткрити поради двусмисления, мултисистемен характер на свързаните с Borrelia заболявания.
Истинският обхват на тази скрита пандемия е установен, но остава до голяма степен неизказан.
Помислете за този откъс от научна публикация, описваща подробно мащаба на кризата:
„Примерите от анализите за Лаймска борелиоза, изчислени за 2018 г., включват: заболеваемост – САЩ 473 000/година, Германия 471 000/година, Франция 434 000/година и Обединеното кралство 132 000/година; разпространение – САЩ 2,4 милиона, Германия 2,4 милиона, Франция 2,2 милиона, и Обединеното кралство 667 000. Глобалните оценки за 2018 г. са в САЩ и 2,8 милиона. брой недиагностицирани и погрешно диагностицирани случаи."
Това са числата за 2018 г. Нека да преминем към по-нови открития:
Нови изследвания оценяват глобалното серологично разпространение на Borrelia на 14,5% (95% CI 12,8% до 16,3%), като първите три региона са Централна Европа с 28,6%, Източна Азия с 28,3% и Западна Европа с 18,0%.
Това статистически означава, че ако сте в една стая с няколко души, има голям шанс един от тях да има лаймска болест. Сега разширете тези числа до целия си блок, квартал или град - изведнъж обхватът на проблема става тревожен. Лаймската болест не е просто рядка инфекция; това вероятно засяга хората около вас, независимо дали го знаят или не. Или може би дори вие сте заразени.
Източници:
"Глобално серологично разпространение и социодемографски характеристики на Borrelia burgdorferi sensu lato в човешките популации: систематичен преглед и мета-анализ"
"Оценки за инфекции с лаймска борелиоза, базирани на модели, използващи сентинелни данни за сероразпространение при кучета и хора"
Още по-страшната част: предаване на Лаймска болест по полов път
Лаймската болест, причинена от бактерията Borrelia burgdorferi, принадлежи към същото семейство като добре познатата инфекция, предавана по полов път, сифилис. Под микроскоп двете бактерии са почти неразличими.
В новаторско разкритие изследователите сега оспорват дългогодишното вярване, че лаймската болест се предава изключително от кърлежи. Шокиращи нови доказателства сочат, че Borrelia може би се разпространява и чрез сексуален контакт.
Докато лаймската болест в миналото е била свързвана с ухапвания от кърлежи, новопоявилите се изследвания предполагат възможността за предаване от човек на човек. Според едно ново проучване, изследвания както върху животни, така и върху хора са открили тревожни доказателства, че бактерията Borrelia може да се предава по време на интимни срещи - подобно на сифилис.
В един експеримент, Borrelia е открита в гениталните секрети на инфектирани с Лаймска болест индивиди, включително хетеросексуални двойки, които са имали незащитен секс. Тези констатации, съчетани с по-ранни проучвания, показващи сексуално предаване при животински модели, предполагат, че лаймската спирохета може да е в състояние да заобиколи кърлежа напълно.
Това откритие би могло да предефинира лаймската болест не само като заболяване, пренасяно от кърлежи, но потенциално като инфекция, предавана по полов път (ППИ). Ако това откритие се превърне в истинско доказателство някой ден, това ще изисква радикална промяна в начина, по който Лаймската болест се диагностицира, лекува и разбира в медицинската общност.
Експертите предупреждават, че това разкритие може да създаде спешна нужда от нови лечения, тъй като настоящите терапии може да не са напълно ефективни в случаи на предаване по полов път. Последствията от това откритие са зашеметяващи, което предполага много по-широк път на предаване, отколкото се смяташе досега, и потенциално засяга още милиони хора по света. Цитираният научен доклад е „Полово предаване на лаймска болест: предизвикателство за парадигмата на болестта, пренасяна от кърлежи“.
Друго скорошно проучване повдигна тревожни въпроси относно предаването на Лаймска борелиоза, болест, пренасяна от кърлежи, причинена от Borrelia. Докато кърлежите са известни носители, сега учените проучват дали болестта може да се разпространи и чрез сексуален контакт или други пътища.
Нарастването на случаите на лаймска болест, особено в Европа и Северна Америка, може да бъде свързано с фактори като изменението на климата, урбанизацията и подобрените диагностични методи. Някои проучвания обаче предполагат, че Borrelia spirochetes може да се предава между хората, подобно на полово предаваните инфекции като сифилис. Доказателства от животински модели и човешки генитални секрети загатват за тази възможност, въпреки че все още липсват окончателни доказателства.
Експертите призовават за по-нататъшни изследвания, за да се определи дали лаймската болест наистина може да се предава по полов път, откритие, което може драматично да промени начина, по който подхождаме към управлението и превенцията на това заболяване. Цитираната статия е „Предаване на лаймска борелиоза по полов път? Въпросът, който изисква отговор“.
Лаймската борелиоза може да се предава от бременни жени на техните бебета
Един от по-малко известните, но дълбоко тревожни аспекти на лаймската болест е способността й да се предава от бременни жени на техните неродени деца. Това явление, известно като вродена лаймска борелиоза, възниква, когато бактерията Borrelia burgdorferi премине плацентарната бариера, заразявайки плода по време на бременност.
Проучванията показват, че нелекуваната лаймска болест при бременни жени може да доведе до сериозни усложнения за бебето, включително спонтанен аборт, мъртво раждане, преждевременно раждане и проблеми с развитието след раждането. Бактериите могат да заразят мозъка, сърцето и други жизненоважни органи на плода, потенциално водещи до дългосрочни здравословни проблеми.
Още по-тревожно е, че много бременни жени не знаят, че имат лаймска болест, тъй като нейните симптоми могат да бъдат едва доловими или неправилно диагностицирани. Поради това много бебета се раждат с инфекцията, без майката да получи подходящо лечение.
Ранното откриване и лечение с антибиотици по време на бременност са от решаващо значение за предотвратяване на предаването и защита на майката и бебето. Бременните жени, които живеят в райони, където Лаймската болест е разпространена или които подозират, че може да са били изложени, трябва незабавно да потърсят медицински съвет, за да се осигури навременна диагноза и лечение.
Проучване, ръководено от Детската национална болница, има за цел да проучи въздействието на лаймската болест по време на бременност върху развитието на мозъка на плода и резултатите от неврологичното развитие в ранна детска възраст. Това пилотно проучване, ръководено от д-р Сара Мълки, е насочено към липсата на знания за това как вътреутробното излагане на Лаймска болест влияе на неврологичното развитие. Финансиран от Мрежата за клинични изпитвания за Лайм и подкрепен от Фондация Стивън и Александра Коен, изследователският екип си сътрудничи с групи за застъпничество, за да осигури изследването. Проучването се надява да подобри пренаталните и постнаталните грижи за бебета, изложени на лаймска болест по време на бременност. („Бременност и ранни резултати от неврологичното развитие след излагане на лаймска болест в утробата“)
Доклад за случай, ръководен от Giusto Trevisan, описва подробно 11 бременни жени с лаймска борелиоза (LB), изследвайки потенциала за вертикално предаване на Borrelia burgdorferi. Проучването показва, че бързото лечение с амоксицилин значително намалява рисковете като спонтанен аборт, преждевременно раждане и редки сърдечни проблеми. Ранната интервенция, дори при асимптоматични серопозитивни жени, е от решаващо значение за предотвратяване на усложнения както за майката, така и за новороденото. Повечето бебета са родени здрави, само с един случай на ангиоматозни петна, които са изчезнали с времето. Докладът подчертава значението на рутинния скрининг в ендемичните за LB области по време на бременност. („Доклад за случай: Лаймска борелиоза и бременност – нашият опит“)
Въпреки че лаймската болест е най-разпространената векторно-преносима инфекция в света, бременните жени и тези, подложени на ин витро оплождане, не се изследват рутинно за нея, дори в ендемични райони. Това рязко контрастира със сифилис, който е стандартен пренатален скринингов тест. Както лаймската болест, така и сифилисът се причиняват от спирохетни бактерии и могат да имат тежки последствия, ако се предадат на плода, включително спонтанен аборт, мъртво раждане или проблеми с развитието. Като се имат предвид потенциалните рискове, съществува належаща необходимост скринингът за лаймска болест да се включи в пренаталните грижи, за да се осигури ранно откриване и лечение, подобно на сифилиса. Защо здравната система не прави това, а осъжда малки деца на бъдещи страдания? Само тя може да ви отговори. Но няма да го направи.
Спешно предложение за резолюция относно лаймската болест е подадена в Европейския парламент, но правителствата и ЕС продължават да мълчат
През 2018 г. в Европейския парламент е внесено предложение за резолюция относно лаймската болест (борелиоза), което насочва вниманието към критичните пропуски в диагностиката, лечението и осведомеността за това все по-разпространено заболяване. Въпреки това предложение правителствата в цяла Европа останаха до голяма степен мълчаливи, без да предприемат значителни действия за справяне с проблема.
Резолюцията подчертава ключови опасения, особено че няма европейски консенсус относно лечението, диагностиката и скрининга на лаймската болест и че националните практики се различават значително (точка E). Тази липса на стандартизация доведе до непоследователни реакции на здравеопазването, като много пациенти изпитват забавена диагноза и неадекватно лечение. Предложението също така подчертава, че истинската тежест на лаймската болест в ЕС е неизвестна поради липса на последователни статистически данни, различни дефиниции на случаи и различни лабораторни методи (точка J).
Предложението подчертава, че по-надеждната ранна диагностика може драстично да намали случаите в по-късен стадий, като подобри качеството на живот на пациентите, като същевременно намали финансовата тежест върху здравните системи с около 330 милиона евро в рамките на пет години, според изследователския проект DualDur на ЕС. И все пак, много пациенти не са нито своевременно диагностицирани, нито лекувани, често се чувстват игнорирани от публичните власти, като някои развиват постоянни симптоми, които водят до хронично заболяване (точка H).
Друг критичен повдигнат въпрос беше липсата на специфични кодове по ICD, които да разграничават ранен и късен стадий на Лаймска болест, както и липса на индивидуални кодове за различните симптоми на късен стадий (точка К). Освен това в резолюцията се отбелязва, че насоките за лечение от ILADS (Международно дружество за лаймски болести и асоциирани болести) се различават от тези на IDSA (Американско дружество за инфекциозни болести), създавайки допълнителни несъответствия в подходите за лечение в ЕС (точка L).
Въпреки тези належащи опасения, малко е направено за установяване на единен европейски подход, оставяйки много пациенти без грижите и подкрепата, от които се нуждаят.
Справка: „Предложение за резолюция – B8-0514/2018“, Европейски парламент
Отвъд кърлежите: Други насекоми, които могат да пренасят лаймска инфекция и свързани с нея инфекции
Въпреки че кърлежите са най-известните вектори на борелия и лаймска болест, те далеч не са единствената заплаха. Разнообразие от други насекоми са способни да предават Borrelia и други инфекции, пренасяни от кърлежи, което допълнително усложнява глобалната борба срещу тази скрита епидемия. За съжаление, много хора, включително здравни специалисти, не знаят за тези алтернативни пътища на предаване, оставяйки милиони на риск от недиагностицирани инфекции.
Комарите: Пренебрегнатите виновници?
Въпреки че кърлежите са основно отговорни за лаймската болест, проучванията показват, че комарите също могат да играят роля в разпространението на Borrelia. Революционно проучване откри видове Borrelia в комари в цяла Германия, което предполага потенциален нов вектор за лаймска болест. Изследователите са изследвали комари от 42 места и са идентифицирали Borrelia afzelii, Borrelia bavariensis и Borrelia garinii в различни видове комари, включително Aedes и Culex. Това е първото проучване, което анализира немски комари за Borrelia, разкривайки възможността за трансстадиално и трансовариално предаване на тези патогени. Констатациите подчертават необходимостта от по-нататъшно проучване дали комарите могат да допринесат за разпространението на лаймската болест, традиционно свързвана с кърлежите. („Появата на Borrelia burgdorferi s.l. в различни родове комари (Culicidae) в Централна Европа“)
Проучване, проведено в гористите райони на Шчечин, изследва разпространението на Borrelia burgdorferi при кърлежи и комари. Изследователите са събрали 1699 кърлежи (Ixodes ricinus) и 2862 комара (видове Aedes и Culex) между 2004 и 2005 г. Използвайки индиректна имунофлуоресценция, те са открили Borrelia в 16,6% от възрастните кърлежи и 16,5% от нимфите. Сред комарите са заразени 1,7% от женските, 3,2% от ларвите и 1,6% от какавидите. Проучването потвърждава, че кърлежите са основният вектор на лаймската болест, но също така подчертава, че комарите могат да играят второстепенна роля в предаването на патогена. („Кърлежи и комари като вектори на Borrelia burgdorferi s. l. в гористите райони на Шчечин“)
Доказателствата показват, че спирохетите Borrelia са открити в слюнчените жлези на комарите, което поражда опасения, че тези насекоми също могат да пренасят болестта. Като се има предвид глобалното присъствие на комари, това може драстично да увеличи районите и популациите, изложени на риск от Лаймска болест и свързаните с нея инфекции.
Бълхи: невидим вектор
Бълхите, които обикновено се свързват с домашни любимци и гризачи, също са идентифицирани като потенциални носители на бактерии Borrelia. Всъщност е доказано, че бълхите приютяват и пренасят редица патогени, включително видове Borrelia, Bartonella (друго заболяване, пренасяно от кърлежи) и Rickettsia, които могат да причинят различни форми на рецидивираща треска и други заболявания. Бълхите могат да прескачат от животни на хора, което им позволява да заразят хората, без те дори да го осъзнават. Тъй като тези вектори не се наблюдават толкова внимателно, колкото кърлежите, инфекциите с Borrelia, пренасяни от бълхи, вероятно са недостатъчно докладвани и неправилно диагностицирани. („Нови данни за патогенни бактерии в различни видове бълхи, събрани от домашни и околодомни животни в Испания. Потенциална зоонотична заплаха?“)
(„Появата на Borrelia burgdorferi sensu lato в някои ектопаразити (Mesostigmata, Siphonaptera) на Apodemus flavicollis и Myodes glareolus в избрани места в Чешката република")
Въшки: Малки носители на болести
Телесните въшки, особено в райони с лоша хигиена или пренаселеност, са документирани като носители на Borrelia recurrentis. Тези въшки могат лесно да се разпространяват сред хората, особено в условия, при които хората живеят наблизо. Тъй като рецидивиращата треска може да прилича на други заболявания, тя често остава неразпозната, особено в райони, където заразяването с въшки е често срещано. („Инфекциозни болести“, Дейвид А. Уоръл, в Инфекциозни болести (четвърто издание), 2017 г.)
Мухите: Не само неприятност
Хапещи мухи, като конски мухи и еленови мухи, са изследвани за потенциалната им роля в предаването на Borrelia и други патогени. В райони с големи популации на хапещи мухи, като влажни зони и селски райони, рискът от алтернативни пътища на предаване може да бъде по-висок, отколкото се смяташе досега. („Кърлежи и хапещи насекоми, заразени с етиологичния агент на Лаймска болест, Borrelia burgdorferi.“ L A Magnarelli и J F Anderson)
По-широка картина на инфекцията
Идеята, че кърлежите са единствените виновници за разпространението на лаймската болест и други инфекции, причинени от Borrelia, е опасно прекалено опростяване. Тъй като комарите, бълхите, въшките, акарите и мухите показват потенциал като вектори, реалният риск може да е много по-разпространен, отколкото повечето хора осъзнават. За съжаление, тъй като медицинският фокус остава до голяма степен върху ухапванията от кърлежи, милиони инфекции, причинени от тези други насекоми, може да останат неоткрити или погрешно диагностицирани.
Това по-широко разбиране за предаването подчертава необходимостта от повишени изследвания и осведоменост. Доставчиците на здравни услуги трябва да признаят, че лаймската болест и свързаните с нея инфекции не се ограничават до ухапвания от кърлежи. Докато лекарите и системите за обществено здраве продължават да пренебрегват тези алтернативни вектори, истинският обхват на епидемията ще остане скрит и безброй хора ще продължат да страдат без подходяща диагноза или лечение.
Друга глобална некомпетентност: Защо лекарите не разбират симптомите на лаймската болест
Един от най-явните проблеми в глобалната криза с лаймската болест е дълбокото неразбиране на нейните симптоми – дори сред обучени здравни специалисти. Повечето лекари са запознати само с „класическите“ симптоми на Лайм: обрив, болки в ставите и грипоподобно заболяване след ухапване от кърлеж. Но реалността е много по-сложна и опасна.
Има над 20 известни вида Borrelia, които могат да заразят хората, като всеки от тях причинява голямо разнообразие от симптоми. Тези видове включват Borrelia burgdorferi (основният причинител на Лаймска болест в Северна Америка), Borrelia afzelii и Borrelia garinii (по-често срещани в Европа и Азия) и няколко други. Всеки вид може да предизвика свой собствен уникален набор от симптоми и много от тези симптоми се простират далеч отвъд типичните лаймски прояви, които лекарите разпознават.
Например, докато някои видове засягат предимно кожата и ставите, други могат да атакуват предимно нервната система или сърцето, което води до неврологични симптоми, когнитивен спад или сърдечен блок. Дори опитните лекари често не са наясно с това разнообразие, което води до неуспех в диагностиката и лечението.
Всъщност повечето лекари дори не знаят колко различни вида Borrelia причиняват лаймска болест или набора от симптоми, които причинява всеки вид. Ако попитате регулярен лекар колко вида Borrelia могат да заразят хората или какви специфични симптоми причиняват, той вероятно ще се затрудни да отговори. Още по-лошо е, че много здравни специалисти не знаят, че не е необичайно един пациент да носи няколко вида Borrelia наведнъж, което допълнително усложнява клиничната картина.
Лекари, които не познават обширните симптоми на най-разпространената инфекция на планетата би трябвало да се срамуват и да наваксат пропуските си и да започнат да помагат на пациентите си. Само така ще компенсират всички пропуснати диагнози. А обществото трябва спешно да спре да се примирява с пренебрегването на проблемите от страна на лекарите.
Тази празнина в медицинските познания води до широко разпространена погрешна диагноза. Пациенти, страдащи от по-рядко срещани видове Borrelia или такива, носители на множество щамове, често страдат от години на необясними симптоми, докато лекарите преследват неправилни диагнози като синдром на хроничната умора, фибромиалгия или психични разстройства. Те могат да лекуват симптомите, но пропускат изцяло първопричината, оставяйки пациентите да страдат от заболяване, което е могло да бъде лекувано навреме.
Тази липса на осведоменост представлява огромен провал в глобалното медицинско образование. Не става въпрос само за това, че лаймската болест е трудна за диагностициране – става дума за това, че лекарите нямат необходимата информация, за да разберат пълния набор от видове Borrelia и как се проявяват. В много отношения това е още един пример за глобална некомпетентност, където милиони страдат поради невежеството или остарялото разбиране на медицинската общност.
Най-големият провал на медицинската общност: невежество и погрешна диагноза
Как е възможно толкова много хора да страдат от една-единствена бактериална инфекция без адекватна диагноза или лечение? Отговорът се крие в огромния неуспех на медицинската общност да разпознае сложността и обхвата на инфекциите с Borrelia.
Borrelia често е наричана "Великият имитатор", защото нейните симптоми са неясни, разнообразни и могат да имитират безброй други състояния - синдром на хроничната умора, фибромиалгия, множествена склероза, ревматоиден артрит и дори психиатрични заболявания като депресия или тревожност. Сложността на инфекцията създаде идеална буря за погрешни диагнози.
Шокиращо проучване на Колумбийския университет установи, че над 50% от пациентите с хронични, необясними симптоми - неврологични проблеми, болки в ставите, тежка умора - са дали положителен тест за инфекции с Borrelia. Много от тези хора са прекарали години в грешна диагноза, размествани между специалисти и предписвани неефективни лечения. Дори в страни, където лаймската болест е добре известна, като САЩ и Европа, болестта остава недостатъчно докладвана и неразбрана.
Един особено обезпокоителен аспект на тази криза е противоречието около хроничната лаймска болест или синдрома на лаймска болест след лечение (PTLDS). При пациенти, които получават неадекватно лечение в ранните стадии на инфекцията, Borrelia може да стане хронична, което води до години на инвалидизиращи симптоми. И все пак много лекари отхвърлят напълно хроничния Лайм, като се позовават на остарели насоки и недостатъчно изследване на дългосрочните въздействия на болестта. На практика пациентите са изоставени - оставени да страдат от състояние, което съвременната медицина отказва да признае напълно.
Пациенти със заболявания като множествена склероза и фатални заболявания като ALS са имали недиагностицирана лаймска болест в продължение на много години
Множествената склероза (МС) е тежко, инвалидизиращо заболяване, засягащо млади възрастни и представлява значителна икономическа тежест. Въпреки напредъка в управлението на симптомите и терапиите, модифициращи заболяването, не съществува лечение. Разпространението на МС съвпада с разпространението на патогена на лаймската болест Borrelia burgdorferi, който се предава от иксодови кърлежи. Сезонните модели на случаите на МС са в съответствие с тези на лаймската болест, което предполага възможна връзка. („Хроничната лаймска борелиоза в основата на множествената склероза – възможно ли е излекуване с антибиотици?“)
Друг доклад обсъжда 45-годишна жена, диагностицирана с множествена склероза (МС), за която също е установено, че има положителна серология за Лаймска болест. Въпреки диагнозата МС, пациентката е била изложена на кърлежи и тестовете потвърждават излагане на Borrelia burgdorferi, бактерията, отговорна за лаймската болест. Случаят повдига въпроси относно връзката между лаймската невроборелиоза и подобните на МС неврологични симптоми, особено в региони, където лаймската болест не е ендемична. Припокриването на симптомите между лаймската болест и МС усложнява диагностиката и лечението, както се вижда в този случай. („Множествена склероза и положителна лаймска серология“ от Марко Аурелио Лана-Пейксото, публикувана през 1994 г.)
Проучване в окръг Съфолк, Ню Йорк, установи, че 9 от 19 пациенти, диагностицирани с амиотрофична латерална склероза (ALS), са имали серологични доказателства за излагане на Borrelia burgdorferi (лаймска болест), в сравнение с 4 от 38 контроли. Повечето серопозитивни пациенти са мъже и някои показват подобрение с антибиотично лечение, докато други не. Това предполага потенциална връзка между ALS и Borrelia инфекция, особено в хиперендемични Лаймски райони, въпреки че нито един от пациентите с ALS не е имал типични симптоми на Лаймска болест. ("Имунологична реактивност срещу Borrelia burgdorferi при пациенти с моторни невронни заболявания")
Проучване на казус съобщава за значително възстановяване при пациент, за който първоначално се смяташе, че има ALS, след като е бил лекуван с антибиотици за инфекции на Lyme и Babesia. Това повдига тревожната възможност някои диагнози на ALS да бъдат погрешни, като истинската причина е лаймска болест. Връзката между АЛС и експозицията на Лайм показва статистически значима връзка, особено в райони, където преобладава Лайм, което предизвиква спешни призиви за по-нататъшно изследване. („Възстановяване на заболяването на моторния неврон, свързано с IV ceftriaxone и анти-Babesia терапия“, W T Harvey, D Martz)
Още по-страшно: Тестовете за лаймска болест не работят и лекарите не го знаят
Имунната система на всеки човек реагира различно на инфекциите с Borrelia. Някои индивиди произвеждат антитела бавно или в малки количества, което затруднява стандартните тестове като ELISA (ензимно-свързан имуносорбентен анализ) или Western blot за откриване на инфекцията, особено в ранните или късните стадии на заболяването. Това означава, че ако направите теста в неподходящ момент, може да не знаете, че имате инфекцията.
Има над 20 известни вида Borrelia, които могат да причинят лаймска болест, всеки от които представлява уникални предизвикателства за тестване. Повечето тестове са предназначени за откриване на антитела срещу Borrelia burgdorferi, най-често срещаният щам в Северна Америка. Но инфекциите, причинени от други щамове, особено в Европа и Азия, могат да останат неоткрити, което води до фалшиви отрицателни резултати.
Бактериите Borrelia също са известни със способността си да се крият в тъканите, което затруднява имунната система да ги открие. В резултат на това пациентите може да не произведат достатъчно антитела за тест, въпреки че бактериите остават активни в телата им. След като бактерията проникне в мозъка, нервната система, сухожилията или очите, тестовете могат непрекъснато да дават отрицателни резултати, въпреки активната инфекция.
Въпреки че Western blot тестът се счита за златен стандарт, той има ограничения. В много страни той измерва само малък брой протеинови ленти - често само 5-7 - в сравнение с над 15 в други. Според насоките на CDC, пет положителни ленти са необходими за официална диагноза, оставяйки много пациенти недиагностицирани. Това оставя инфекциите нелекувани, което води до увреждане или дори смърт за много страдащи.
Остарелите изисквания на CDC за тестване за лаймска болест, които изискват пациентите да покажат пет положителни ленти на Western blot тест за официална диагноза, са част от проблема. Милиони хора, които показват само една или две ленти, остават недиагностицирани и нелекувани, което води до сериозни дългосрочни последици за здравето.
Фалшиво-отрицателните резултати от ELISA тестовете са основна пречка за идентифициране на лаймската болест. Тези тестове, поради ниската си чувствителност, често не успяват да открият инфекцията, което забавя лечението. Лекарите трябва да спрат да разчитат единствено на ELISA тестове за диагностика, тъй като този метод често пропуска активни инфекции.
Скорошно проучване разкри значителни проблеми с настоящите диагностични тестове за лаймска болест, особено с широко използвания тест ELISA. Изследователите сравняват осем различни системи ELISA и пет имуноблота, разкривайки големи несъответствия при откриването на антитела срещу Borrelia. Те установиха, че много пациенти, за които се подозира, че имат лаймска болест, получават фалшиво отрицателни резултати, оставяйки ги недиагностицирани и нелекувани.
Проучването, което тества 89 проби от пациенти, установи, че процентът на положителните резултати от ELISA варира в широки граници, от 34% до 61%. Това несъответствие подчертава сериозен проблем в диагностичния процес, тъй като много пациенти с активни инфекции не се идентифицират точно. Някои тестове дори дадоха отрицателни резултати при пациенти, за които по-късно беше потвърдено, че имат лаймска болест чрез други методи. („Големи разлики между тестовите стратегии за откриване на антитела срещу Borrelia се разкриват чрез сравняване на осем ELISA и пет имуноблота“, C. W. Ang, D. W. Notermans, M. Hommes, A. M. Simoons-Smit и T. Herremans, 2011)
Здравната система премахна точните тестове
Наистина точни диагностични методи, като директно микроскопско наблюдение на кръв и тъкани и изолиране на култура, постепенно бяха премахнати от здравната система. На тяхно място остават само по-малко надеждните и често неточни кръвни тестове за антитела.
Въпреки че учените по света продължават да използват напреднали технологии като микроскопия в тъмно поле (DFM) за откриване на Borrelia, тези методи не са достъпни за милионите хора, страдащи от Лаймска болест по света. В същото време микроскопията с тъмно поле е прост и достъпен метод. Изисква само опитен микробиолог и малко специализиран микроскоп, което го прави осъществима опция, но все още недостъпна за милионите нуждаещи се. („Онлайн учебник на Тодар по бактериология“, Кенет Тодар, Катедра по бактериология на Университета на Уисконсин-Медисън, https://en.wikipedia.org/wiki/Borrelia и https://textbookofbacteriology.net/ Lyme.html 2004 г.)
Подготовка преди теста за Лаймска болест: Разграждане на биофилми
Преди да се подложат на изследване за лаймска болест, пациентите трябва да се подготвят, като стимулират имунната система и разграждат биофилмите на Borrelia в продължение на един месец. Този процес на подготовка помага за подобряване на точността на тестовете, тъй като увеличава вероятността за откриване на бактериите в системата. Чрез насочване към биофилмите и засилване на имунната активност, шансовете за получаване на по-точни резултати се увеличават значително.
За подробно ръководство за това как да се подготвите за изследване за лаймска болест, включително значението на разрушаването на биофилмите и стимулирането на имунната система, не забравяйте да прочетете статията „Подготовка за изследване за лаймска болест (Борелия)“. Тази информация може значително да подобри шансовете ви за получаване на точни резултати от теста.
Всеки лекар трябва да разпознае стотиците неспецифични симптоми на борелия
За да се подобри диагностицирането на лаймска болест, от решаващо значение е всички здравни специалисти, независимо от тяхната специалност, да са запознати с широкия набор от симптоми, свързани с болестта. Много от тези симптоми са неспецифични и могат да бъдат пренебрегнати или погрешно изтълкувани. Антидепресантите не лекуват Borrelia.
Неуспехът на лекарите да разпознаят Borrelia осакатява и убива хората
Липсата на знания за лаймската болест сред лекарите може да има пагубни последици за пациентите. Грешната диагноза и некомпетентността могат да превърнат някога активни и здрави хора в хора с увреждания. Повечето лекари нямат истинско разбиране за симптомите на болестта. Те може да са чели остарели учебници, съдържащи невярна информация, и много вероятно никога да не са чели нито един текст по темата. В резултат на това тези пропуски карат хората да страдат цял живот от болест или дори смърт.
Лечение: Не е това, което е в учебниците и всеки лекар трябва да знае това
Пациентите, които имат късмета да получат официална диагноза за лаймска болест, често получават един курс антибиотици и след това се изпращат по пътя си, като се очаква да възобновят живота си. Въпреки това, много хора с дългосрочни инфекции и тежки симптоми изпитват малко или никакво подобрение след това лечение. Има шепа пациенти, които получават по-всеобхватна грижа, подлагайки се на множество курсове на антибиотична терапия през цялата година - понякога в продължение на години. Тези лица могат да свидетелстват за истинската скорост и ефективност на лечението. Един курс на антибиотици е малко вероятно да излекува някой, страдащ от хронична Лаймска болест. Въпреки че може да е достатъчно за лечение на обикновена инфекция на пикочните пътища, лаймската болест изисква продължителна и внимателно управлявана терапия. Реалностите на лечението и необходимата му продължителност не са тайни