Китай криел потъването на най-новата си ядрена подводница

DenNews.bg
27.09.2024
размер на текста:


Най-новата ядрена подводница на Китай потъна през пролетта и китайският флот се опита да прикрие загубата, твърдят двама служители на отбраната на САЩ, цитирани от CNN.

Атакуващата подводница е първата от новата линия кораби от клас Zhou в процес на изграждане в корабостроителница близо до град Ухан. Подводниците от клас Zhou имат отличителна X-образна кърма, предназначена да подобри маневреността под вода.

Сателитно изображение от 10 март, направено от Maxar Technologies, показва подводницата от клас Zhou с характерната си х-образна опашка, закачена на пристанището. Допълнителни изображения на Maxar, прегледани от CNN по-късно през юни, показват, че подводницата не се е върнала на кея.

„Не е изненадващо, че военноморските сили ще се опитат да прикрият факта, че тяхната нова първа в клас ядрена атакуваща подводница е потънала край кея“, каза високопоставен служител на отбраната на САЩ.

Необичайната дейност в корабостроителницата беше забелязана за първи път от Том Шугарт, старши сътрудник в Центъра за нова американска сигурност, който рутинно изучава сателитни изображения на китайски корабостроителници.

„Никога не съм виждал група кранове, скупчени наоколо (на едно място)“, каза Шугарт пред CNN. „Ако се върнете назад и погледнете m,eortkr изображения, можете да видите един кран, но не и група, струпана там.“ Разглеждайки по-стари сателитни изображения на същата корабостроителница, Шугарт също забеляза по-големия размер на подводницата и нейната отличителна опашка, което показва нов клас подводници.

„Обикновено тези подводници, след като бъдат пуснати на вода, са там в корабостроителницата няколко месеца в оборудване, каза Шугарт.

Пекин превърна модернизацията на военноморските сили на Народната освободителна армия (НОА) и нейните подводни сили в един от най-важните си приоритети, тъй като се стреми да изгради армия от световна класа, равна на тази на Съединените щати. Според последния доклад за военната мощ на Китай от 2023 г. военноморските сили на PLA управляват шест подводници с ядрени балистични ракети, шест атакуващи подводници с ядрено захранване и 48 атакуващи подводници с дизелов двигател.

ВМС на САЩ разполагат с 53 бързи атакуващи подводници, 14 подводници с балистични ракети и четири подводници с управляеми ракети. Целият подводен флот на САЩ е с ядрена енергия.

Висшият служител на отбраната каза, че не е ясно дали ядреното гориво вече е било натоварено на подводницата или корабът е бил без гориво, когато е потънал.

Wall Street Journal първи съобщи новината за потъването на подводницата.

Говорител на китайското посолство във Вашингтон, окръг Колумбия, каза: „Не сме запознати със ситуацията, която споменахте, и в момента нямаме информация, която да предоставим.“

Китай също работи върху разширяването на способността си да произвежда нови подводници. Въпреки че флотът на НОАК пенсионира по-стари подводници, Китай се очаква да има 65 подводници през 2025 г. и 80 през 2035 г. поради нарастването на капацитета за изграждане на подводници, според изследователската служба на Конгреса (CRS).

Китай има най-големия флот в света по брой кораби. ВМС имат 370 платформи, което включва 234 бойни кораба, според CRS, докато САЩ имат 219 бойни кораба. САЩ определиха Китай като свое дългосрочно „предизвикателство за темпото“.

В удар по китайската индустриална база, служителят на отбраната каза: „Инцидентът повдига по-дълбоки въпроси относно вътрешната отчетност на PLA и надзора върху китайската отбранителна индустрия – която отдавна е измъчвана от корупция.“

Най-четено

Темите от "Свят"

Етикети