Амнести Интернешънъл обвини държавата Израел в извършване на геноцид срещу палестинците във войната в Газа в доклад, публикуван в четвъртък, твърдение, което израелските лидери многократно отричаха.
Базираната в Лондон правозащитна организация заяви, че е стигнала до заключението след месеци на анализиране на инциденти и изявления на израелски официални лица. Амнести заяви, че законовият праг за престъпление е бил достигнат, в първото си подобно определение по време на активен въоръжен конфликт.
Конвенцията за геноцида от 1948 г., приета след масовото убийство на евреи по време на нацисткия Холокост, определя геноцида като "действия, извършени с намерение да се унищожи, изцяло или частично, национална, етническа, расова или религиозна група".
Израел последователно отхвърля всякакви обвинения в геноцид, заявявайки, че е спазвал международното право и има право да се защитава след трансграничната атака на Хамас от Газа на 7 октомври 2023 г., която ускори войната.
Израелски служители не можаха да бъдат открити веднага за коментар относно доклада на Amnesty.
Израел започна своята въздушна и сухопътна война в Газа, след като водени от Хамас бойци нападнаха израелски общности отвъд границата преди 14 месеца, убивайки 1200 души и вземайки над 250 заложници обратно в Газа, според израелски данни.
Министерството на здравеопазването на Газа казва, че военната кампания на Израел оттогава е убила повече от 44 400 палестинци и е ранила много други.
Палестинските служители и представители на ООН казват, че не са останали безопасни зони в Газа, малка, гъсто населена и силно застроена крайбрежна територия. Повечето от 2,3-милионното население на Газа са били вътрешно разселени, някои дори 10 пъти.
На изслушванията по-рано тази година пред Международния съд на ООН (МС) в Хага, където Израел е изправен пред обвинения в геноцид, повдигнати от Южна Африка, адвокатите на страната отрекоха обвинението. Те твърдяха, че няма геноцидно намерение и геноцид в воденето на войната от Израел, чиято обявена цел е изкореняването на Хамас.
Представяйки доклада пред журналисти в Хага, генералният секретар на Амнести Интернешънъл Агнес Каламард каза, че заключението не е взето "леко, политически или преференциално".
Тя каза пред журналисти след презентацията: „Извършва се геноцид. Няма съмнение, нито едно съмнение в ума ни след шест месеца задълбочени, целенасочени изследвания.“
Амнести заяви, че заключава, че Израел и израелската армия са извършили най-малко три от петте акта, забранени от Конвенцията за геноцида от 1948 г., а именно убийства, причиняване на сериозни телесни или психически наранявания и умишлено налагане на условия на живот, предназначени да доведат до физическо унищожение на защитена група .
Тези действия са извършени с намерението, изисквано от конвенцията, според Амнести, която каза, че е прегледала над 100 изявления на израелски официални лица.
Израелската армия обвинява Хамас, че разполага бойци в населени квартали за оперативно прикритие, което Хамас отрича, докато обвинява Израел в безразборни удари.
Каламард каза, че Амнести не е имала за цел да докаже геноцид, но след преглед на доказателствата и изявленията колективно, тя каза, че единственото заключение е, че "Израел възнамерява и е възнамерявал да извърши геноцид".
Тя добави: „Твърдението, че войната на Израел в Газа има за цел единствено да демонтира Хамас, а не да унищожи физически палестинците като национална и етническа група, това твърдение просто не издържа на проверка.“
Амнести призова прокурора на Международния наказателен съд (МНС), който издаде заповеди за арест на израелския премиер Бенямин Нетаняху и неговия бивш министър на отбраната за военни престъпления и престъпления срещу човечеството срещу палестинци в Газа - обвинения, които те отричат, да разследва предполагаемия геноцид .
Прокуратурата заяви в изявление, че продължава разследването на предполагаеми престъпления, извършени в палестинските територии, и не е в състояние да предостави допълнителен коментар.