Кит белуга, за който се подозира, че е бил обучен като шпионин от Русия, е намерен мъртъв край норвежкото крайбрежие
Тялото на животното с прякор Хвалдимир е намерено да изплува край югозападния град Рисавика и е откарано до най-близкото пристанище за преглед.
Китът беше забелязан за първи път в норвежки води преди пет години с камера GoPro, прикрепена към колан, на който пишеше „Оборудване на Санкт Петербург“.
Това предизвика слухове, че бозайникът може да е кит шпионин - нещо, което според експерти се е случило в миналото. Москва така и не отговори на обвиненията.
Безжизненото тяло на Хвалдимир беше открито през уикенда от Marine Mind, организация, която следи движенията му от години.
Основателят на Marine Mind Себастиан Странд каза пред АФП, че причината за смъртта е неизвестна и че тялото на Хвалдимир няма видими наранявания.
„Успяхме да извлечем останките му и да го поставим в охладена зона, в подготовка за аутопсия от ветеринарния институт“, каза той за агенция AFP.
С приблизителна възраст от около 15 години Хвалдимир не беше стар за кит белуга, чиято продължителност на живота може да достигне 60 години.
Той за първи път се приближи до норвежки лодки през април 2019 г. близо до остров Ингоя, на около 415 км от Мурманск, където е базиран Северният флот на Русия.
Наблюдението привлече вниманието, защото белугите рядко се срещат толкова далеч на юг от високите части на Арктика.
Откритието доведе до разследване от норвежкото вътрешно разузнаване, което по-късно каза, че китът вероятно е бил обучен от руската армия, тъй като той изглежда свикнал с хората.
Китът стана известен на местно ниво като Hvaldimir, каламбур на норвежката дума за кит "hval" и президента Владимир Путин.
Русия има история на обучение на морски бозайници като делфини за военни цели и уебсайтът Barents Observer идентифицира кошари за китове близо до военноморски бази в северозападния район на Мурманск.
Русия никога не е разглеждала официално твърдението, че Хвалдимир може да е бил обучен от руската армия. По-рано тя отрече съществуването на каквито и да било програми, целящи да обучават морски бозайници като шпиони.
Ruski „kit shpionin“, nameren mŭrtŭv kraĭ Norvegiya