Газа: Шестима служители на ООН са убити при израелски удари срещу училище, приютяващо разселени хора

DenNews.bg
12.09.2024
размер на текста:

Шестима членове на персонала на агенцията на ООН, която подпомага палестинските бежанци, UNRWA, бяха убити в Газа в сряда, когато два израелски въздушни удара удариха училище, превърнато в приют, и околностите му.

„Това е най-големият брой загинали сред нашия персонал в единичен инцидент“, каза UNRWA в публикация в платформата на социалните медии X, бивша Twitter.

Най-малко 34 души са били убити при ударите, според съобщения в медиите.

UNRWA каза, че управителят на приюта и други членове на екипа са сред жертвите.

Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш изрази съжаление за кръвопролитието.

„Това, което се случва в Газа, е напълно неприемливо“, написа той в X.

„Тези драматични нарушения на международното хуманитарно право трябва да спрат сега.“


Училището на UNRWA в Нусейрат, разположено в централната част на ивицата Газа, приютява около 12 000 разселени хора, главно жени и деца.

Това бе петият път, когато беше ударено от началото на конфликта преди 11 месеца.

По-рано в сряда ООН каза, че обектът преди това е бил изведен от конфликт с израелските сили.

UNRWA призова всички страни в конфликта никога да не използват училищата или районите около тях за военни или бойни цели.

„Никой не е в безопасност в Газа. Никой не е пощаден. Училищата и друга гражданска инфраструктура трябва да бъдат защитени по всяко време, те не са мишена“, се казва в туита.

„Безкрайно и безсмислено убийство“

Генералният комисар на UNRWA Филип Лазарини изрази съжаление за „безкрайните и безсмислени убийства, ден след ден“ в Газа.

Пишейки на X, той каза, че най-малко 220 служители на агенцията са загубили живота си от началото на войната.

„Хуманитарният персонал, помещенията и операциите са грубо и неотслабващо пренебрегвани от началото на войната“, каза той, предупреждавайки, че „колкото по-дълго преобладава безнаказаността, толкова повече международното хуманитарно право и Женевските конвенции ще станат неуместни“.

Отделно от това ООН съобщи, че здравните работници продължават усилията за ваксиниране на малки деца в Северна Газа срещу полиомиелит, част от по-широка кампания за победа над болестта, която може да причини парализа.

Над 81 600 момчета и момичета са били ваксинирани към вторник, според предварителните данни на Световната здравна организация (СЗО).

Полиомиелит беше открит в Газа през юни и агенциите на ООН и партньорите стартираха кампания в два кръга този месец, за да осигурят на над 640 000 деца две дози от новата орална ваксина срещу полиомиелит тип 2.

До момента в първата част от кампанията са обхванати близо 528 000 деца.

„Повече от 230 екипа са на място, опитвайки се да достигнат до всички деца под 10-годишна възраст с първата партида ваксинация срещу полиомиелит“, каза говорителят на ООН Стефан Дюжарик в Ню Йорк, добавяйки, че „ще трябва да направят това отново след четири седмици.”

Кампанията се провежда, тъй като здравната система в Газа остава в тежко състояние.

Службата на ООН за координация на хуманитарните въпроси (OCHA) и партньорите казаха, че половината от всички основни лекарства не са налични в анклава, докато първичните здравни центрове са изправени пред критично ниски нива на инсулин.

Освен това рутинните ваксинации за защита на кърмачетата от туберкулоза, дифтерия, тетанус и коклюш също са почти изчерпани.

ООН и партньорите също продължават да подкрепят палестинските цивилни на Западния бряг, които са засегнати от 10-дневната израелска операция по сигурността в Дженин и Тулкарм, както и в съседните бежански лагери.

Това включва доставка на храна и вода, като OCHA координира усилията за предоставяне на допълнителна помощ.

През уикенда Службата заедно с UNRWA и други хуманитарни партньори започна оценка на нуждите на палестинците, засегнати от операцията.

Повече от 620 души, над една трета от които деца, остават разселени, а около 2400 жилищни единици са повредени, като повече от 100 са станали необитаеми.

По време на операцията повече от 2,6 километра водопроводни и канализационни мрежи в бежанските лагери Тулкарм и Нур Шамс бяха разрушени с булдозери, което сериозно възпрепятства предоставянето на основни услуги.

В резултат на това повече от 33 000 жители се справят с прекъсвания на водата и наводнения в канализацията през последните две седмици.

Най-четено

Темите от "Свят"

Етикети