Президентът на Венецуела Николас Мадуро подписа указ за блокиране на достъпа до платформата на социалните медии X, бивша Twitter, за 10 дни след публичен спор със собственика Илон Мъск.
Двамата мъже си разменят заяждания, откакто Мадуро беше обявен за победител на оспорваните президентски избори миналия месец.
Мъск описа венецуелския лидер като "диктатор" и "клоун", докато Мадуро обвини Мъск в подбуждане на "омраза, фашизъм и гражданска война".
През последните седмици избухнаха антиправителствени протести заради изборния резултат и стотици хора бяха арестувани от силите за сигурност на Венецуела.
Гласуването, проведено на 28 юли, беше описано като "недемократично" от независими наблюдатели, а основната опозиция заяви, че разполага с доказателства, че нейният кандидат Едмундо Гонзалес е спечелил с голяма разлика.
Мадуро твърди, че избирателният орган на страната, Националният избирателен съвет (CNE), е бил мишена на „киберпреврат“ по време на изборите и обвини Мъск, че е организирал „атака“ срещу кандидатурата му за преизбиране.
Центърът Картър, който наблюдава изборите по покана на правителството на Венецуела, заяви, че не вижда "никакви доказателства" за кибератака.
В реч, излъчена по държавната телевизия в четвъртък вечерта, Мадуро каза, че X ще бъде „изтеглен от обращение“ от държавната агенция, отговаряща за телекомуникациите.
„Илон Мъск е собственик на X и е нарушил всички правила“, каза той.
„Той е нарушил правилата, като е подбуждал към омраза, фашизъм, гражданска война, смърт, конфронтация на венецуелци и е нарушил всички венецуелски закони.“
В публикации на X преди президентските избори Мъск изрази подкрепа за основната опозиция, като каза: „Време е хората на Венецуела да имат шанс за по-добро бъдеще“.
След резултатите той твърди, че е имало „голяма изборна измама от Мадуро“ и написа: „Срам за диктатора Мадуро“.
Той също така сравни интелигентността на Мадуро с тази на магаре и каза, че „на народа на Венецуела му е писнало от този клоун“.
CNE обяви Мадуро за победител в изборите, но все още не публикува официалните резултати от гласовете.
Призивите на опозицията за оповестяване на резултатите бяха повторени от правителствата на Бразилия, Колумбия и Мексико.
Правителството на САЩ, Аржентина, Уругвай и Еквадор признаха Гонсалес за победител в гласуването.
В оценката си Центърът Картър заяви, че изборите "не отговарят на международните стандарти за почтеност на изборите и не могат да се считат за демократични".
Върховният съд на Венецуела привика представители на всички партии и кандидати да представят собствените си резултати от гласовете до петък.
Мадуро каза, че ще присъства в съда в петък, но Гонзалес каза, че присъствието на изслушването ще го направи "напълно уязвим поради безсилие и нарушение на надлежния процес".
„Бих изложил на риск не само свободата си, но, което е по-важно, волята на венецуелския народ“, каза той.