Американският журналист Евън Гершкович беше признат за виновен в шпионаж от руски съд и осъден на 16 години в наказателна колония с висока степен на сигурност след таен процес, определен като "измама" от неговия работодател, семейството му и Белия дом.
Репортерът на Wall Street Journal (WSJ) беше арестуван за първи път миналия март, докато беше на репортаж в град Екатеринбург, на около 1600 км. източно от Москва, от службите за сигурност.
Прокурорите го обвиниха, че работи за Централното разузнавателно управление (ЦРУ), обвинения, които Гершкович, WSJ и САЩ гръмогласно отричат.
Това е първата присъда на американски журналист за шпионаж в Русия след края на Студената война преди повече от 30 години.
И двете страни в процеса имат 15 дни да обжалват присъдата, каза съдията.
„Тази позорна, фалшива присъда идва, след като Евън прекара 478 дни в затвора, неправомерно задържан, далеч от семейството и приятелите си, възпрепятстван да докладва, всичко това за това, че върши работата си като журналист“, издателят на Wall Street Journal Алмар Латур и главен редактор Ема Тъкър каза в изявление.
„Ще продължим да правим всичко възможно, за да настояваме за освобождаването на Евън и да подкрепяме семейството му.
„Журналистиката не е престъпление и ние няма да се успокоим, докато не бъде освободен. Това трябва да приключи сега.”
Западните политици категорично осъдиха присъдата. Президентът на САЩ Джо Байдън каза, че г-н Гершкович не е „извършил престъпление“ и е „набелязан от руското правителство, защото е журналист и американец“.
„Евън издържа изпитанието си със забележителна сила“, добави Байдън. „Журналистиката не е престъпление. Ние ще продължим да отстояваме свободата на печата в Русия и по света и ще се противопоставяме на всички онези, които се стремят да атакуват пресата или да се насочват към журналисти.“
Върховният представител на ЕС по външната политика Жозеп Борел каза, че Русия наказва журналистиката със своята "политизирана правна система", а британският премиер Кийр Стармър определи присъдата като "презряна".
Вашингтон обвинява Русия, че държи Гершкович като разменна монета, която да бъде използвана за евентуална размяна на затворници с руски граждани в чужди затвори.
Но Москва знае, че САЩ са готови да направят размяна, за да освободят собствените си граждани, и е известно, че двете страни са обсъждали такава размяна.
Руски наблюдатели казват, че бърза присъда може да означава, че размяната е неизбежна. Според руската съдебна практика размяната обикновено изисква вече да има присъда.
През февруари руският президент Владимир Путин намекна за възможна размяна в интервю с американския журналист Тъкър Карлсън.
Смята се, че той е имал предвид Вадим Красиков, наемен убиец от руската Федерална служба за сигурност (ФСБ), излежаващ доживотна присъда в Германия за застрелване на бивш командир на чеченските бунтовници в Берлин.
Процесът срещу Евън Гершкович започна миналия месец, а последните два дни първоначално бяха насрочени за август. Прокурорите поискаха 18 години затвор.
Но неочаквано изслушването беше отложено за четвъртък и съдията произнесе присъдата късно следобед в петък.
В обвинителен акт прокурорите обвиниха 32-годишния Гершкович, че е действал „по инструкции на ЦРУ“ за събиране на „секретна информация“ за фабрика, която произвежда танкове в района на Свердловск.
Репортерът последователно отрича обвиненията, а в изявление от четвъртък WSJ нарече процеса „срамна измама“, а задържането му „безобразие“.
Редица други високопоставени граждани на САЩ - включително Пол Уилън - остават задържани в руски затвори. Г-н Уилън беше задържан през 2018 г. и обвинен в шпионаж.
В изявлението си в четвъртък г-н Байдън каза, че няма „по-висок приоритет от търсенето на освобождаване и безопасно завръщане на Евън, Пол Уилън и всички американци, неправомерно задържани и държани като заложници в чужбина“.
Rusiya osŭdi amerikanskiya zhurnalist Gershkovich na 16 godini zatvor