Китай обяви, че неговата лунна сонда успешно е излетяла от обратната страна на Луната, за да започне пътуването си обратно към Земята, носейки първите в историята проби, събрани от този регион.
Държавните медии съобщават, че модул на кораба Chang'e-6, кръстен на богинята на луната в китайската митология, успешно е излетял около в понеделник, за да започне обратното пътуване.
Корабът беше кацнал в неделя близо до южния полюс на Луната в първия в света подвиг, отбелязан от международната научна общност.
Китай е единствената страна, която е кацнала на обратната страна на Луната, като го направи и преди през 2019 г.
Китайското национално космическо управление нарече мисията "безпрецедентен подвиг в човешкото изследване на Луната".
Тази страна на Луната - която винаги е обърната настрани от Земята - е технически трудна за достигане поради неравен терен и дълбоки кратери.
Мисията на Китай има за цел да бъде първата, която ще донесе скални и почвени проби от региона, които според учените могат да бъдат много различни от скалните образувания на близката страна на Луната.
Държавните медии публикуваха видеоклипове от китайската космическа агенция, показващи как безпилотният робот стърчи с малка ръка и развява китайския флаг, след като е събрал скъпоценните проби.
Във вторник китайските държавни медии обявиха успешното излитане на модула, цитирайки CNSA, че изкачващият модул на сондата се е „издигнал от лунната повърхност“.
„Мисията издържа теста на високата температура на обратната страна на Луната“, каза космическата агенция.
След излитане модулът влезе в "предварително зададена орбита около Луната".
Цялата сонда трябва да се върне след около три седмици на място за кацане във Вътрешна Монголия.
На учените в Китай ще бъде дадена първа възможност да анализират скалите, а по-късно изследователи по целия свят също ще могат да кандидатстват за тази възможност.
Учените са развълнувани какви проби може да събере Китай. Сондата може да извади някои от най-старите скали на Луната от огромен кратер на нейния Южен полюс.
Сондата се приземи в гигантски кратер, известен като басейна на Южния полюс – Ейткен в неделя. Кратерът е един от най-големите известни в Слънчевата система.
Кацането беше изпълнено с рискове, тъй като е много трудно да се комуникира с космически кораби, след като достигнат обратната страна на Луната.
Китайските космически власти описаха операцията като включваща "много инженерни иновации, високи рискове и големи трудности".
Мисията имаше за цел да събере около 2 кг. материал с помощта на бормашина и механична ръка, според CNSA.
Преди това експерти казаха на BBC, че има потенциал от нови скали.
„Всички са много развълнувани, че можем да разгледаме тези скали, които никой не е виждал досега“, каза професор Джон Пернет-Фишър, който е специалист по лунна геология в университета в Манчестър.
Преди това той е анализирал лунна скала, върната от американската мисия Аполо и предишни китайски мисии.
Но той казва, че шансът да се анализира скала от напълно различна област на Луната може да отговори на фундаментални въпроси за това как се формират планетите.
Южният полюс на Луната е следващата граница в лунните мисии - страните се стремят да разберат региона, защото има голям шанс да има лед.
Достъпът до вода би увеличил значително шансовете за успешно установяване на човешка база на Луната за научни изследвания.
Това е вторият път, когато Китай стартира мисия за събиране на проби от Луната.
През 2020 г. Chang'e-5 върна 1,7 kg материал от зона, наречена Oceanus Procellarum на близката страна на Луната.
През 2019 г. Китай стана първата страна, достигнала далечната страна с кацането на своя Chang'e-4.
Китай планира още три мисии без екипаж през това десетилетие, докато търси вода на Луната и проучва създаването на постоянна база там.
По-широката стратегия на Пекин цели да види китайски астронавт да стъпи на Луната до около 2030 г.
САЩ също се стремят да върнат астронавти на Луната, като НАСА се стреми да стартира своята мисия Artemis-3 през 2026 г.