Смъртоносни атаки срещу полицаи, синагоги и църкви в Дагестан

DenNews.bg
24.06.2024
размер на текста:

Атаки срещу полицейски служители, църкви и синагоги в руската република Дагестан в Северен Кавказ доведоха до смъртта на много хора.

Въоръжени мъже атакуваха градовете Дербент и Махачкала на православния празник Петдесетница.
Сред загиналите са най-малко 15 полицаи, свещеник и охранител. Шестима от нападателите са мъртви, а полицията издирва други.
Нападателите не са идентифицирани, но в миналото Дагестан е бил сцена на ислямистки нападения.

Две църкви и две синагоги бяха обект на атаките в неделя. Свещеник от православната църква беше убит в Махачкала, най-големият град в Дагестан.
Цифрата за 15 убити полицаи беше дадена от републиканския лидер на Дагестан Сергей Меликов.
Кадри, публикувани в социалните медии, показват хора, облечени в тъмни дрехи, които стрелят по полицейски коли, преди конвой от коли на спешната помощ да пристигне на мястото.
В Дербент - дом на древна еврейска общност - въоръжени мъже нападнаха синагога и църква, които след това бяха подпалени.
Неофициален канал в приложението за съобщения Telegram, Mash, каза, че въоръжени мъже са се барикадирали в сграда в Дербент.
Полицейска кола е била нападната в село Сергокал. Полицията задържа Магомед Омаров, ръководител на Сергокалински район близо до Махачкала, след съобщения, че двама от синовете му са сред извършителите на атаките в неделя.
Дагестан, една от най-бедните части на Русия, е предимно мюсюлманска република.
Между 2007 г. и 2017 г. джихадистка организация, наречена Кавказки емирства, а по-късно Ислямски емирства Кавказ, организира нападения в Дагестан и съседните руски републики Чечения, Ингушетия и Кабардино-Балкария.
След нападението срещу сградата на Crocus City Hall близо до Москва през март, властите насочиха пръста си към Украйна и Запада, въпреки че групировката "Ислямска държава" пое отговорност за това.
Тогава президентът Владимир Путин настоя, че „Русия не може да бъде мишена на терористични атаки от ислямски фундаменталисти“, защото „демонстрира уникален пример за междурелигиозна хармония и междурелигиозно и междуетническо единство“.
И все пак преди три месеца руската служба за вътрешна сигурност, ФСБ, съобщи, че е осуетила заговор на ИД за нападение над синагога в Москва.
След пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна, руснаците бяха накарани да вярват, че основните им противници са Украйна и „колективният Запад“. Това е послание, което руските власти не желаят да променят, за да избегнат разпалването на обществени съмнения относно официалната версия.
 

Най-четено

Темите от "Свят"

Етикети