Руският президент Владимир Путин ще посети Северна Корея за първи път от 24 години насам. Путин ще се срещне със севернокорейския лидер Ким Чен Ун за разговори в столицата Пхенян.
Двамата лидери се срещнаха за последно през септември на космодрума Восточний в Далечния изток на Русия, но това е първото посещение на Путин в Пхенян от 2000 г. насам.
Съединените щати заявиха, че са загрижени заради задълбочаването на отношенията между тези две страни.
Кремъл описа събитието като „приятелско държавно посещение“, като руските медии съобщават, че г-н Путин и г-н Ким може да подпишат споразумение за партньорство, включително по въпросите на сигурността, и ще дадат съвместни изявления пред медиите.
Очаква се парад на площад Ким Ир Сен. Очаква се Путин също да гледа концерт и да посети православната църква на Животворящата Троица в Пхенян, единствената православна църква в Северна Корея.
Има съобщения, че Путин ще отседне в къщата за гости Kumsusan в Пхенян, където китайският лидер Си Дзинпин последно е отсядал по време на държавното си посещение в Северна Корея през 2019 г.
Очаква се Путин да пристигне с новия си министър на отбраната Андрей Белоусов, докато външният министър Сергей Лавров и вицепремиерът Александър Новак също ще бъдат част от делегацията.
Руският президент похвали Северна Корея за "твърдата подкрепа" на войната на Москва в Украйна преди посещението си в писмо, публикувано в севернокорейските държавни медии.
Той обеща да изгради системи за търговия и сигурност с Пхенян, "които не са контролирани от Запада", в статията, отпечатана в Rodong Sinmun, рупорът на управляващата партия на Северна Корея.
Президентът Путин също обеща подкрепа за усилията на Пхенян да защитава интересите си въпреки това, което той нарече "американски натиск, изнудване и военни заплахи".
Г-н Ким каза миналата седмица, че връзките с Русия са "прераснали в неразрушими отношения на другари по оръжие".
По време на срещата им миналата година Путин каза, че вижда "възможности" за военно сътрудничество със Северна Корея, докато Ким пожела на президента на Русия "победа" в Украйна.
Белият дом заяви, че САЩ са загрижени за по-близките връзки между Русия и Северна Корея.
„Не сме загрижени за пътуването“ на г-н Путин, каза говорителят на Съвета за национална сигурност Джон Кърби пред репортери в понеделник. „Това, от което сме загрижени, е задълбочаването на отношенията между тези две страни.
Джон Нилсон-Райт, ръководител на програмата за Япония и Корея в Центъра за геополитика на Кеймбриджкия университет, каза, че г-н Путин „укрепва връзките със стария си партньор от Студената война“ в опит да „противоречи на всяко внушение, че САЩ и техните съюзници са били в състояние да изолират Москва“.
„Той укрепва отношенията между авторитарните режими във време, когато демократичните правителства са в отбранителна позиция, изправени пред глобалните предизвикателства за сигурността“ в Близкия изток, Източна Азия и Украйна, добави той.
През 2000 г., в началото на своята президентска кариера, Путин се срещна с бащата на Ким, Ким Чен Ир, който все още беше върховен лидер.
Връзките между двете държави се увеличиха през последните години, особено след пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна.
Северна Корея се нуждае от помощ с космически технологии след неотдавнашния си неуспех да изведе втори шпионски сателит в орбита - както и храна, гориво и чуждестранна валута.
Докато Русия е изправена пред продължаващ недостиг на оръжия във войната си в Украйна.
Вашингтон и Сеул обвиниха Пхенян, че доставя на Москва артилерия и друго оборудване, най-вероятно в замяна на храна, военна помощ и технологии. И Северна Корея, и Русия отричат съществуването на оръжейна сделка.
След Северна Корея се очаква Путин да посети Виетнам, комунистическа държава и дългогодишен съюзник, където двете страни се очаква да обсъдят въпроси като търговията.