Ужас по улиците вечерта на 2 май в центъра на крайбрежието на Казерта, когато в градчето Монтрагоне се изправиха едни срещу други групи български граждани , живеещи в бившите сгради на Чирио,, пише италианският всекидневник Кориере де ла сера. "Партизанска война на улицата между банди българи: преследване с бухалки и камъни, граждани барикадирани. Така медиите на Ботуша описват екшънът, принудил местните да се барикадират в по довомете си. Стигна се до там, че кметът на общината Франческо Лаваня да отправи следния апел към вътрешние министир: "Пиантедоси помогнете ни!"
„Аз лично ще се обадя на министъра на вътрешните работи. Този въпрос изисква най-голямо внимание от страна на всички висши институции, отговорни за осигуряването на безопасността в града." Думите на кмета на Мондрагоне Франческо Лаваня изразяват безпокойство. Или няколко часа след вечерта на лудостта и сцените на градска партизанска война, която отприщи някои банди от българи, които от години са окупирали квартирите в бившите сгради Чирио, град на брега на Казерта, на няколко километра от границата с Лацио , все още е в шок. Десетки се преследваха по улиците, размахвайки дървени тояги и хвърляйки камъни и всякакво обзавеждане, събрано на земята.
Не е известно какво е запалило фитила на голямото сбиване, което се разигра късно в четвъртък, 2 май, но от тази сутрин кметът води поредица от разговори както лично, така и по телефона. „Искаме Комитет за ред и безопасност, който да се занимава само със случая Мондрагон“, казва Лаваня.Нашите хора се страхуват.
Агостино Сантийо, вицепрезидент на групата M5S в Камарата, също говори за снощното насилие тази сутрин. «Образите на социалната партизанска война, пристигащи от Мондрагоне, са много тревожни: това е зона на „гето“ в ръцете на ромската общност от български произход, разположена в рамките на така наречените дворци Чирио, превърнала се в истински социален бедлам с очевидни последици за местните граждани, които сега живеят в климат на широко разпространена несигурност, с риск от епизоди - които вече са се случили в миналото - на реакции от страна на градската общност, уморена от пълната липса на намеса от страна на държавата“. Сантило призовава за намесата на министър Пиантедоси "преди ситуацията в тази област да се влоши".