Водите от наводненията се повишиха в два града в руските планини Урал в неделя, след като третата по дължина река в Европа проби язовир, наводнявайки най-малко 10 000 домове и принуждавайки хиляди хора да бягат само с домашните си любимци и малко вещи.
Някои от най-лошите наводнения от десетилетия удариха поредица от руски региони в Уралските планини и Сибир, заедно с части от съседен Казахстан през последните дни.
Река Урал, която извира от Уралските планини и се влива в Каспийско море, повиши нивото си няколко метра само за часове в петък поради разтопена вода, пробила язовирна стена в град Орск, на 1800 км източно от Москва .
Кметът на Орск Василий Козупица, цитиран от руските информационни агенции, каза, че втората река в града, Елшанка, също е излязла от коритото си. Предприемат се мерки за евакуация на жителите от засегнатите райони.
Повече от 6100 души вече са евакуирани от 230-хилядния град според местните власти. Петнадесет от 40 училища бяха наводнени.
Кадри, публикувани от Министерството на извънредните ситуации, показват хора, които си проправят път през високи води, спасяват закъсали кучета и пътуват по наводнени пътища с лодки и канута.
Държавната информационна агенция ТАСС съобщи, че шестима възрастни и три деца са били хоспитализирани в Орск, но без опасност за живота.
Агенциите цитират властите, според които река Самара в град Бузулук, на запад в Оренбургска област, също се покачва бързо. Взети са мерки за безопасността на жителите.
Президентът Владимир Путин нареди на министъра на извънредните ситуации Александър Куренков да лети до региона. Кремъл каза в неделя, че наводненията вече са неизбежни и в уралския регион Курган и сибирския регион Тюмен.
Путин е разговарял с губернаторите на регионите по телефона, съобщиха от Кремъл.
В град Курган, който има население от 310 000 души, властите наредиха на жителите на един крайречен квартал да се евакуират спешно, като казаха, че наводненията скоро стигнат града.
Губернаторът на Оренбургска област Денис Паслер каза, че наводненията са най-тежките, засегнали региона откакто се води статистика.
Той каза, че са регистрирани наводнения по цялото течение на река Урал с дължина 2400 км, която тече през района на Оренбург и след това през Казахстан в Каспийско море.
Руските медии цитират властите в Оренбургска област, които оценяват цената на щетите от наводненията на местно ниво на около 21 милиарда рубли (227 милиона долара) и казват, че наводненията ще се разсеят едва след 20 април.
В Казахстан президентът Касим-Жомарт Токаев заяви в събота, че наводненията са най-голямото природно бедствие в неговата страна по отношение на мащаба и въздействието от 80 години.
Лидерът на Северна Корея Ким Чен Ун изрази съчувствие на Путин за наводнението, каза държавната медия KCNA, подчертавайки по-силните връзки между Москва и Пхенян след срещата на лидерите миналата година.
"Нашият народ винаги ще бъде с руския народ", каза Ким.
„НИВОТО САМО ЩЕ СЕ ПОКАЧВА“
Предупреждения за наводнения бяха издадени в други руски региони и ситуацията може да се влоши много бързо.
„Водата приижда и през следващите дни нивото й само ще се покачва“, каза Сергей Салмин, кмет на Оренбург, град с най-малко 550 000 жители. Ситуацията с наводненията остава критична.
Министърът на извънредните ситуации Куренков каза, че са необходими бутилирана вода и мобилни пречиствателни станции, докато местните здравни служители казаха, че в наводнените райони се провеждат ваксинации срещу хепатит А.
Местните власти казаха, че язовирът в Орск е построен за ниво на водата от 5,5 метра, но река Урал се е повишила до 9,6 метра.
Федералните следователи откриха наказателно дело за небрежност и нарушаване на правилата за безопасност при изграждането на язовира през 2010 г., който според прокурорите не е бил поддържан правилно.
Нефтената рафинерия в Орск спря работа в неделя заради наводнението. Миналата година рафинерията в Орск е преработила 4,5 милиона тона нефт.