Раждаемостта в Япония е най-ниска за всички времена

DenNews.bg
27.03.2024
размер на текста:

Раждаемостта е най-ниска за всички времена в Япония, докато възрастното население нараства
Японски производител на пелени обяви, че спира да произвежда пелени за бебета в страната и вместо това ще се фокусира върху пазара за възрастни.

Oji Holdings е последната фирма, която направи такава промяна в бързо застаряващата Япония, където раждаемостта е рекордно ниска.

Продажбите на пелени за възрастни изпреварват тези за бебета в страната повече от десетилетие.

Броят на бебетата, родени в Япония през 2023 г. - 758 631 - е намалял с 5,1% спрямо предходната година.

Това е и най-ниският регистриран брой раждания в Япония от 19-ти век насам. През 70-те години тази цифра е над два милиона.

В изявление Oji Holdings каза, че нейното дъщерно дружество Oji Nepia в момента произвежда 400 милиона бебешки пелени годишно. Производството пада от 2001 г., когато компанията достигна своя пик - 700 милиона пелени.

Още през 2011 г. най-големият производител на пелени в Япония Unicharm заяви, че продажбите му на пелени за възрастни са надминали тези за бебета.

 

Междувременно пазарът на пелени за възрастни расте и се оценява на повече от 2 милиарда долара (1,6 милиарда паунда). Сега населението на Япония е едно от най-възрастните в света, като почти 30% от тях са на 65 или повече години. Миналата година делът на хората над 80 години за първи път надхвърли 10%.

Oji Holdings също каза, че ще продължи да произвежда бебешки пелени в Малайзия и Индонезия, където очаква търсенето да расте.


Намаляващото население, резултат както от застаряването, така и от спада на раждаемостта, се превърна в криза за Япония, една от най-големите икономики в света. Но усилията на японското правителство да се справи с тези предизвикателства засега не са постигнали малък успех.

Увеличените разходи за програми, свързани с деца, и субсидии, насочени към млади двойки или родители, изглежда не повишават раждаемостта. Експертите казват, че причините са сложни, вариращи от по-ниските нива на брак и повече жени, които се присъединяват към работната сила, до увеличените разходи за отглеждане на деца.

„Япония е на ръба на въпроса дали можем да продължим да функционираме като общество“, каза премиерът Фумио Кишида миналата година, добавяйки, че става дума за „сега или никога“.

Но Япония не е сама. Коефициентите на раждаемост също намаляват в Хонконг, Сингапур, Тайван и Южна Корея, последната от които има най-ниската раждаемост в света.

Китай също отбеляза спад на населението си за втора поредна година през 2023 г. и подобно на Япония въведе различни стимули за повишаване на раждаемостта. Но застаряващото население и въздействието на продължаващата десетилетия политика за едно дете, която приключи през 2015 г., създават демографски предизвикателства и в Китай.

Getty Images Predstavitelno izobrazhenie Getty Images

Най-четено

Темите от "Свят"

Етикети