Путин печели за 5-и път президентските избори с 87,32%

DenNews.bg
18.03.2024
размер на текста:

 Кандидатът за президент на Русия и настоящ държавен глава Владимир Путин печели президентските избори към 07:00 часа московско време с 87,32% от гласовете въз основа на резултатите от обработката на 99,43% от протоколите. Това става ясно от данни, публикувани на официалния сайт на Централната избирателна комисия на Руската федерация.

На второ място е кандидатът от Комунистическата партия на Руската федерация Николай Харитонов, получил 4,32% от гласовете, следван от кандидата от партия "Нови хора" Владислав Даванков с 3,79% от гласовете. На четвърто място е кандидатът на ЛДПР Леонид Слуцки с 3,19% от гласовете.

Владимир Путин благодари на руснаците, които отидоха да гласуват, като каза, че резултатът от президентските избори ще позволи на руското общество да се консолидира и да стане по-силно.

Русия може да обмисли предложение за олимпийско примирие, но не планира да преговаря, „защото мунициите на врага са на изчерпване“, каза Владимир Путин, водещият кандидат на руските президентски избори и настоящ държавен глава.

Говорейки пред репортери в предизборния си щаб, той се върна към възможността за създаване на „санитарна зона“ в Украйна поради атаки срещу гранични региони, каза, че кадровите решения ще се вземат „по работен, другарски начин“ и очерта приоритетите на новия му мандат. Руският лидер потвърди, че е готов да размени Алексей Навални и изрази съжаление за смъртта на блогъра, а също така нарече ситуацията в Съединените щати „катастрофа, а не демокрация“.

За атаките в граничните райони

Киев съсредоточи „някъде до 5 хиляди души“ в граничната зона. Т. нар. Руски доброволчески корпус (РДК, признат за терористична организация в Руската федерация) и подобни групировки включват 2,5 хиляди, които сега, „като месо се хвърлят в нападения“, - при последните атаки тези „така наречени доброволци“ загубиха приблизително 800 души.


Русия ще се отнася към предателите от РДК като към въоръжени: „Нямаме смъртно наказание, но винаги ще се отнасяме към тези хора - и сега, и в бъдеще - като че ли са в зона на бойни действия, ще смятаме, че те имат оръжия."

Тежките загуби на Киев в резултат на атаките срещу руските гранични райони играят в ръцете на Москва: "Ако им харесва така, тогава по принцип сме доволни от това. <...> Това е такава месомелачка за тях."

Като се имат предвид атаките срещу Белгородска област, Русия може да бъде принудена да създаде „определена санитарна зона“ в съседните територии на Украйна, „която ще бъде доста трудна за преодоляване“. Що се отнася до възможния му размер, „това е отделен въпрос“.

За обстановката в зоната на НВО

Руските военни вече провеждат "малко повече от активна защита": "Напредвайте всеки ден. Постепенно, внимателно. Но всеки ден."

"Като цяло инициативата принадлежи изцяло на руските въоръжени сили. В някои райони нашите момчета просто нарязват врага на парчета в момента."

Сегашният „административен екип в широкия смисъл на думата работи много ефективно“, това се отнася и за правителството, и за Централната банка, и за администрацията на президента. Кадровите решения ще се вземат „спокойно, работещо, приятелски“ и „няма нужда от шум“ по този въпрос.


В бъдеще административният корпус трябва да се формира от участници в специална военна операция - „момчета, които не се щадят в интерес на Родината, бият се, търпят загуби и са ранени в буквалния смисъл на думата“.

Относно Навални

"Що се отнася до г-н Алексей Навални, да, той почина. Това винаги е тъжно събитие."

Путин се съгласи с предложението за обмен на Навални „за някои хора, които са в затвори в западни страни“, което му беше изразено от „някои колеги“ няколко седмици преди смъртта на блогъра: „Можете да ми повярвате, човекът, който говори с мен, още не беше довършил изречението си, казах: „Съгласен съм!“ Основното условие беше „да не се връща“.

За предложението на Макрон
Путин не е запознат с предложението на френския президент Еманюел Макрон за обявяване на примирие в Украйна по време на Олимпиадата в Париж. „Готови сме да разглеждаме всякакви въпроси, но винаги, във всяка ситуация, ще изхождаме от интересите на Руската федерация и ситуацията в зоната на бойни контакти, разбира се.

Москва е за преговори, „но не защото на врага му свършват боеприпасите“. Като се има предвид отмяната на изборите в Украйна, Русия тепърва ще мисли с кого ще преговаря: „Това е въпрос, който чака своя старателен изследовател“.

За изборните инциденти

Инциденти като разваляне на бюлетини в избирателните секции са „най-малкото недемократични“: „Това е лошо, защото ако ти самият не искаш да гласуваш, ако не харесваш никого, това е едно. Но ако решиш да разваляте тези хора, които са дошли и са сметнали за необходимо да гласуват, а вие не се интересувате от тяхната позиция, тогава това е лошо."

Опозицията може само да бъде похвалена за призивите си да дойде в секциите точно по обяд: „Ако опозицията смята, че трябва да дойдете да гласувате, няма значение за кого, но елате и гласувайте, това е добре, браво .” „Доколкото разбирам, това всъщност не е имало никакъв ефект.“

За изборите в САЩ

В Русия изборите са демократични, за разлика от Съединените щати, където използват административен ресурс, за да атакуват един от кандидатите за президент, „включително съдилищата“: „Това е просто катастрофа, а не демокрация“.

Освен това практиката на гласуване по пощата създава възможности за измами: "Кой стои там и контролира? Е, никой. Те купиха глас за 10 долара, а след това купиха хиляди гласове, дойдоха, хвърлиха куп от тях, докато 12 часа през нощта – това е, ето го гласуването, това ви е демокрацията“.

Най-четено

Темите от "Свят"

Етикети