Искат оставката на президента на Южна Корея, след като обяви и отмени военно положение

DenNews.bg
04.12.2024
размер на текста:

Южнокорейските депутати призоваха президента Юн Сук Йол да подаде оставка или да бъде изправен пред импийчмънт, след като той обяви военно положение само за да отмени хода часове по-късно, предизвиквайки политическа криза в четвъртата по големина икономика в Азия.
Изненадващата декларация късно във вторник предизвика противопоставяне с парламента, който отхвърли опита му да забрани политическата дейност и да цензурира медиите, след като въоръжени войски нахлуха в сградата на Народното събрание в Сеул.

Основната опозиционна Демократическа партия призова Юн, който е на поста от 2022 г., да подаде оставка или да бъде изправен пред импийчмънт.

„Беше ясно разкрито на цялата нация, че президентът Юн вече не може да управлява нормално държавата. Той трябва да се оттегли", каза в изявление високопоставеният член на ДП Парк Чан-дае.
Шест южнокорейски опозиционни партии заявиха, че ще представят законопроекта за импийчмънт на Юн днес, каза Демократическата партия в съобщение до репортери, като гласуването ще се състои в петък или събота.Лидерът на управляващата Партия на народната сила на Юн призова министърът на отбраната Ким Йон-хюн да бъде уволнен и целият кабинет да подаде оставка.

Юн каза на нацията в телевизионно обръщение късно във вторник, че е необходимо военно положение, за да защити страната от въоръжената с ядрено оръжие Северна Корея и просеверните антидържавни сили и да защити нейния свободен конституционен ред, въпреки че не цитира конкретни заплахи.
Последваха хаотични сцени, докато войските се опитваха да превземат контрола над сградата на парламента, сътрудниците на парламента пръскаха пожарогасители, за да ги отблъснат, а протестиращите се сбиха с полицията отвън.

Военните казаха, че дейностите на парламента и политическите партии ще бъдат забранени и че медиите и издателите ще бъдат под контрола на командването на военното положение.
Но законодателите се противопоставиха на кордона за сигурност и в рамките на часове след декларацията парламентът на Южна Корея, със 190 от 300 присъстващи члена, единодушно прие предложение, изискващо военното положение да бъде отменено, включително всички 18 членове, присъстващи от партията на Юн. След това президентът отмени декларацията.
Протестиращите пред Народното събрание викаха и ръкопляскаха. „Спечелихме!“ скандираха те, а един демонстрант блъскаше по барабан.
„Има мнения, че е било твърде много да се премине към извънредно военно положение и че не сме следвали процедурите за извънредно военно положение, но това беше направено стриктно в конституционната рамка“, каза представител на южнокорейския президент пред Ройтерс по телефона.
Днес се очакват още протести с най-голямата синдикална коалиция в Южна Корея, Корейската конфедерация на профсъюзите, която планира да проведе митинг в Сеул и обещава да стачкува, докато Юн не подаде оставка.
Посолството на САЩ призова гражданите на САЩ в Южна Корея да избягват районите, където се провеждат протести, докато някои големи работодатели, включително Naver Corp   и LG Electronics Inc  съветват служителите да работа от вкъщи.
Финансовите пазари бяха нестабилни с южнокорейски акции (.KS11), които паднаха с 2%, а победата се стабилизира след падане до двегодишно дъно. Дилъри съобщиха за подозирана намеса на южнокорейските власти, за да спрат падането на уона.
Министърът на финансите Чой Санг-мок и управителят на Банката на Корея Рий Чанг-йонг проведоха извънредни срещи през нощта и финансовото министерство обеща да подкрепи пазарите, ако е необходимо.
„Ние ще инжектираме неограничена ликвидност в акции, облигации, краткосрочен паричен пазар, както и валутен пазар за момента, докато не бъдат напълно нормализирани“, се казва в изявление на правителството.

Голяма южнокорейска верига магазини каза, че продажбите на консерви, инстантни юфка и бутилирана вода са скочили през нощта.
„Дълбоко съм обезпокоен от този вид ситуация и съм много загрижен за бъдещето на страната“, каза 39-годишният жител на Сеул Ким Бьонг-Ин пред Ройтерс.
Народното събрание може да отстрани президента, ако за това гласуват повече от две трети от депутатите. 

Най-четено

Темите от "Свят"

Етикети