Русия твърди, че използването на американски ракети с голям обсег от Украйна ще доведе до "подходящ и осезаем" отговор.
Подобно нападение на руска територия "би представлявало пряко участие на Съединените щати и техните сателити във военни действия срещу Русия", се казва в изявление на външното министерство.
Президентът Джо Байдън одобри използването на ракетите срещу цели в Русия в голяма промяна в политиката на САЩ - два месеца преди да напусне Белия дом.
Не е ясно дали неговият приемник, новоизбраният президент Доналд Тръмп, е бил консултиран или дали той ще се придържа към решението, след като обеща да сложи край на руско-украинската война.
Украйна разполага с американски ATACMS (Армейска тактическа ракетна система) с обсег от 300 км., както и френски и британски ракети Storm Shadow с подобен обсег, но западните съюзници бяха забранили на Киев да удари Русия с тях.
Решението на Байдън да отмени това условие е важен момент във войната, която отбелязва 1000-ия си ден във вторник.
Русия започна пълномащабно нахлуване в Украйна на 24 февруари 2022 г.
Сега Москва засили атаките срещу украинската инфраструктура, тъй като страните изглежда са стигнали до задънена улица на бойното поле.
Решението на САЩ също следва пристигането в руския западен регион Курск - където украинските сили превзеха и държат малка част от територия - на повече от 10 000 войници от Северна Корея, за да помогнат на силите на президента Владимир Путин.
Според непотвърдени доклади Северна Корея може да изпрати до 100 000 войници в допълнение към артилерия и други оръжия на своя съюзник.
Президентът на Украйна Володимир Зеленски посочи, че може да няма официално обявяване на сделката със САЩ - „ракетите ще говорят сами за себе си“, каза той в неделя.
Украйна може първо да използва ATACMS в Курск - всъщност някои доклади предполагат, че САЩ може да са ограничили използването им там като сигнал към Северна Корея да спре да изпраща помощ на Русия и на самата Москва.
Одобрението на Байдън за ракетите с голям обсег, което може да бъде последвано от подобни разрешения от Обединеното кралство и Франция, се разглежда на Запада като начин да се даде знак на руския лидер, че не може да спечели военно войната в Украйна.
Путин не е коментирал последния ход.
През септември руският лидер каза, че използването на такива ракети от Украйна ще представлява "пряко участие" на страните от НАТО във войната.
В понеделник говорителят на Путин каза, че САЩ "наливат масло в огъня".
Но Джон Файнър, заместник-съветник по националната сигурност на САЩ, каза, че Вашингтон е дал да се разбере "на руснаците, че ще отговорим" - както на присъствието на севернокорейските сили, така и на "голямата ескалация" на руските въздушни атаки срещу инфраструктура в Украйна.
През уикенда се наблюдаваха интензивни руски атаки срещу електропреносната мрежа на Украйна, причинявайки мащабни прекъсвания на тока. Няколко души бяха убити или ранени.
В понеделник руски удар срещу Одеса уби още 10 души и рани близо 50.
Доналд Тръмп засега не е реагирал на решението на Байдън.
Той постигна победа на 5 ноември и ще се върне в Белия дом на 20 януари.
Тръмп обеща да прекрати намесата на САЩ в чужди войни и да използва парите на данъкоплатците, за да подобри живота на американците.
Той също така каза, че ще прекрати войната в Украйна в рамките на 24 часа, но не даде подробности как.
Зеленски наскоро каза, че очаква Тръмп да окаже натиск върху Украйна и Русия да постигнат мирно споразумение през следващата година.
Решението на Байдън беше приветствано от френския президент Еманюел Макрон като "напълно добра" стъпка.
Разрешението на САЩ може потенциално да позволи на Франция и Обединеното кралство да дадат разрешение на Украйна да използва ракети Storm Shadow в Русия. Storm Shadow е френско-британска крилата ракета с голям обсег с възможности, подобни на ATACMS.
Досега нито Макрон, нито премиерът на Обединеното кралство сър Кеир, са казали публично дали ще позволят на Киев да използва техните ракети по същия начин.
Междувременно Си Дзинпин призова световните лидери да „охладят украинската криза“ и да потърсят политическо решение, според китайските държавни медии.
Китай се превърна в жизненоважен партньор за Русия, тъй като се стреми да смекчи въздействието на американските и европейските санкции, наложени заради пълномащабното му нахлуване в Украйна.
Пекин многократно отхвърли обвиненията, че доставя оръжие на Москва.