Фермери подпалиха бали сено, за да блокират частично достъпа до летището в Тулуза в югозападна Франция и паркираха трактори на магистрали близо до Париж, докато лобираха пред правителството за помощ, за да изкарват прехраната си от работата си.
Фермерите, които също искат мерки срещу евтиния внос, търсят повече подкрепа от новия премиер Габриел Атал, който ще изложи плановете си за политика по-късно днес, и от министъра на земеделието, който също трябва да направи съобщение.
„Каквото и да се случи, ние сме решени да стигнем до края“, каза фермерът Жан-Батист Бонгард, докато тълпи от фермери се скупчиха около малки огньове на магистрала в Жосини, близо до Париж, блокирана от тракторите в ранните часове. „Ако движението трябва да продължи един месец, то ще продължи един месец“, каза Бонгард, който пое семейния бизнес през юли и му е трудно да се конкурира с чуждестранни производители, които не следват същите разпоредби.
В Лонгвилие, също близо до Париж, и двете платна на магистралата бяха блокирани с трактори и бали сено, като останалият трафик беше отклонен нагоре по хлъзгав път, докато опашка от автомобили се виеше в далечината.
Регионалният префект каза, че фермерите са блокирали основния достъп до летището в Тулуза, но хората все още могат да получат достъп през близките паркинги. BFM TV каза, че купи сено и гуми са били подпалени на кръгово кръстовище пред летището.
Фермерите във Франция, най-големият селскостопански производител в ЕС, казват, че не им се плаща достатъчно и са задушени от прекомерното регулиране на опазването на околната среда.
Протестите продължават повече от седмица, но се увеличиха по интензивност в понеделник, в очакване на срещата на върха на ЕС в четвъртък, когато те се надяват техните действия и тези на други фермери в Европа да привлекат вниманието на политиците, фокусирани върху помощта за Украйна и бюджетът на блока.
Френските протести следват подобни действия в други европейски страни, включително Германия и Полша, преди изборите за Европейски парламент през юни, на които се вижда, че крайната десница, за която фермерите представляват нарастващ избирателен кръг, печели.
Белгийски фермери подготвят своите трактори, за да блокират пъщитата към Брюксел, докато протестират срещу ценовия натиск, данъците и екологичното регулиране, оплаквания, споделяни от фермери в цяла Европа
Белгийските фермери, ядосани от растящите разходи, екологичните политики на ЕС и евтиния внос на храни, планират да блокират пътищата за достъп до контейнерното пристанище Zeebrugge във вторник, съобщи пристанището, потвърждавайки доклад на финансовия всекидневник De Tijd.
Протестиращите планират да блокират достъпа до пристанището в Северно море, второто по големина в страната, поне за 36 часа от ранния следобед, съобщиха организаторите, членове на синдиката Algemeen Boerensyndicaat (ABS, .
Организаторите казаха, че пристанището е било атакувано, защото смятат, че получава икономическа подкрепа за сметка на фермерите.
„Полицейските служби са получили информация за акция на пристанището Zeebrugge“, каза говорител на пристанищната администрация. Той каза, че не е ясно какво ще доведе до действието и следователно не е ясно какви ще бъдат последствията. Той също така каза, че пристанището има индиректна връзка с организаторите чрез полицията.
„Важно е да бъдат изслушани“, каза Де Кро пред репортери, имайки предвид предизвикателствата, пред които са изправени фермерите.
Той каза, че Белгия, която в момента е шестмесечното председателство на Съвета на ЕС, ще обсъди редица европейски селскостопански правила с Европейската комисия.
Група фермери, блокиращи с трактори площад в центъра на Брюксел, казаха, че ще останат там поне до четвъртък, когато правителствените лидери на ЕС се събират в града.
„Молим ги да преразгледат законите си“, каза Николас Фрайърс, фермер на протеста. „Те говорят за по-екологични, но ако това се случи, тогава ще има земя, която вече не се обработва, а това е достатъчно трудно и без това.”
Европейската комисия е готова да предложи в четвъртък изключение от правилата, изискващи от фермерите да оставят част от земята си без угар, ако кандидатстват за субсидии от ЕС, каза говорител на ЕС във вторник.
Правилата за угарите бяха част от оплакванията, които доведоха до протести във Франция и другаде през последните седмици.
В понеделник фермери блокираха магистрали в Южна Белгия и паркираха трактори близо до Европейския парламент в Брюксел.
Репортаж от Тасило Хумел и Герт Де Клерк, сценарий от Шарлот Ван Кампенхаут и Кейт Абнет; Редактиране от Шарън Сингълтън, Кристина Финчър и Ник Макфи