Върховният съд на Мексико декриминализира абортите в цялата страна, информира Би Би Си.
Решението идва две години след като съдът се произнесе в полза на оспорването на съществуващия закон в северния щат Коауила. Той постанови, че наказателните санкции за прекъсване на бременност са противоконституционни.
Оттогава щатите на Мексико и федералното правителство се забавиха с отмяната на наказателните кодекси.
Новото решение легализира абортите във всички 32 щата.
Върховният съд каза, че отказът на възможността за прекратяване нарушава човешките права на жените.
„В случай на изнасилване никое момиче не може да бъде принудено да стане майка – нито от държавата, нито от родителите си, нито от настойниците си“, каза председателят на върховния съд Артуро Залдивар.
„Тук нарушението на нейните права е по-сериозно, не само поради статута й на жертва, но и поради възрастта й, което налага да се анализира въпросът от гледна точка на най-добрия интерес на непълнолетните.
Съдебното решение отваря вратата за федералната здравна система да предоставя аборти. Това беше приветствано от групите за правата на жените.
Мексико Сити беше първият от щатите в страната, който декриминализира аборта през 2007 г. и дузина други го последваха.
Но в допълнение към липсата на съоръжения за извършване на процедурата, "много жени не знаят, че имат това право, защото местните власти не са провели рекламни кампании за това", каза активистката за правата на жените Сара Ловера пред агенция AFP.
„Ето защо днешното решение на Върховния съд е важно.
Новото решение вероятно ще разгневи по-консервативните политици в Мексико и католическата църква, която е втората по големина католическа нация в Латинска Америка.
Влиянието на Църквата обаче намалява през последните години и правителството на страната се смята за твърдо светско.
В Латинска Америка се наблюдава тенденция към разхлабване на ограниченията за абортите, която се нарича "зелена вълна".
Абортът по избор е законен в Колумбия, Куба, Уругвай и Аржентина, въпреки че фаворитът в кампанията за президентските избори в Аржентина през октомври Хавиер Милей иска да забрани процедурата.
Някои държави позволяват абортите при обстоятелства като изнасилване или рискове за здравето, докато категоричните забрани се прилагат в Ел Салвадор, Хондурас, Никарагуа, Хаити и Доминиканската република.
Реформите в Мексико и други страни от Латинска Америка контрастират със ситуацията в Съединените щати, където решение на Върховния съд миналата година отмени забележителното решение от 1973 г. Роу срещу Уейд, гарантиращо правото на аборт в цялата страна.