Капсула с проби от скала на Слънцето кацна на Земята

DenNews.bg
25.09.2023
размер на текста:

Снимка: CNN

Проби от "най-опасната известна скала в Слънчевата система" бяха донесени на Земята, информира Би Би Си.

Американската космическа агенция НАСА разтовари материалите в капсула, която падна в западната пустиня на щата Юта.

Пробите са взети от повърхността на астероида Бену през 2020 г. от космическия кораб Озирис-Рекс.

НАСА иска да научи повече за планинския обект, не на последно място защото има външен шанс да удари нашата планета през следващите 300 години.

Но повече от това, пробите вероятно ще осигурят нова представа за формирането на Слънчевата система преди 4,6 милиарда години и вероятно дори как е започнал животът в нашия свят.

Приземяването в пустинята, принадлежаща на Министерството на отбраната, беше потвърдено в 08:52 местно време (14:52 GMT), три минути по-рано от графика.

Контейнерът с размерите на автомобилна гума се появи в атмосферата над западната част на САЩ с повече от 12 км/сек (27 000 мили/ч). Топлинен щит и парашути забавиха спускането му и го пуснаха внимателно.

„Тази малка капсула разбра задачата“, каза Тим Призър, главен инженер в аерокосмическия производител Lockheed Martin- Докосна се като перце.

Запитани как е протекла операцията по изваждането на капсулата от пустинята, някои от работниците по възстановяването, които се връщат с хеликоптерите си, казаха пред научния екип на BBC News, че е била „страхотна“.

„Плаках като бебе в този хеликоптер, когато чух, че парашутът се е отворил и идваме за меко кацане“, каза главният изследовател на Osiris-Rex Данте Лаурета.

„Това беше просто поразителен момент за мен. Това е удивително постижение.“

Учените са нетърпеливи да се сдобият с ценния товар, който преди кацането се оценява на около 250 грама (9 унции).

Това може да не звучи много - теглото на възрастен хамстер, както го описа един учен - но за видовете тестове, които екипите на НАСА искат да направят, е повече от достатъчно.

„Можем да анализираме с много висока разделителна способност много малки частици“, каза Айлийн Стансбъри, главен учен в космическия център Джонсън на НАСА в Тексас.

„Знаем как да нарязваме частица с размер 10 микрона на дузина резени и след това да картографираме зърно по зърно в наномащаби. Така че 250 грама са огромни.“

Чистотата беше девизът в пустинята. Когато екипите за възстановяване настигнаха капсулата на земята, мотивацията им беше да я върнат във временна чиста стая в близката военна база Дъгуей възможно най-бързо.

Ако, както смятат изследователите, пробата съдържа въглеродни съединения, които може да са участвали в създаването на живота, тогава трябва да се избягва смесването на скалистия материал с днешната земна химия.

„Чистотата и предотвратяването на замърсяване на космическия кораб бяха наистина строги изисквания за мисията“, каза Майк Мороу, заместник-ръководител на проекта Osiris-Rex.

„Най-добрият начин, по който можем да защитим пробата, е просто да я пренесем от полето в чистата лаборатория, която сме създали тук в хангар, възможно най-бързо и да я подложим на чист азотен газ. И тогава е безопасно ."

Това беше постигнато малко преди 13:00 местно време, само четири часа след кацането.

Лабораторният екип разглоби капсулата, като премахна нейния топлинен щит и задния капак, но остави пробата сигурна във вътрешен контейнер.

Най-четено

Темите от "Свят"

Етикети