5 300 загинаха в либийския град Дерна, след като наводненията спукаха 2 язовира

DenNews.bg
13.09.2023
размер на текста:

Снимка: Ройтерс

Хората в засегнатия от наводнения град Дерна преживяват „деня на страшния съд“, каза либийски репортер пред BBC.

Повече от 5300 души загинаха, след като наводнения спукаха два язовира в източния град и отнесоха домове.

Говорейки пред програмата Today на BBC, Джо Али каза, че оцелелите са съобщили за сцени на пълно опустошение.

Той каза, че цели семейства са били отнесени от мощните води. Един приятел намери своя „племенник мъртъв на улицата, изхвърлен от водата от покрива му“.

 

Репортерът, който живее в изгнание в Истанбул заради атаките срещу журналисти в Либия, каза, че друг негов приятел е загубил цялото си семейство в бедствието.

„Бях до него, чух новината за смъртта на цялото семейство [на приятелите му]“, каза Али.

„Майка му, баща му, двамата му братя, сестра му Мариам и съпругата му, която той изпрати в Либия да посети семейството му само преди две седмици, и малкото му дете, което е на осем месеца.

„Всички умряха, цялото му семейство е мъртво и той ме пита какво да правя.

 Али каза, че оцелял му е казал, че е бил свидетел на това как "жена, увиснала на уличните лампи, защото е била отнесена от наводненията и е била обесена на уличните лампи".

„Тя остана и умря там“, добави Али.

Пристанищният град имаше население от около 90 000 души преди бедствието тази седмица. Длъжностни лица казват, че има опасения, че около 10 000 остават в неизвестност, като някои просто са отнесени от мощни наводнения в Средиземно море.

Улиците в Дерна са покрити с кал и развалини и са осеяни с преобърнати превозни средства. Али каза, че от 10-те географски района на града само три са оцелели след наводнението.

Той добави, че постоянен звук от плач на малки деца вече е погълнал града.

Междувременно десетки хора и хуманитарни работници претърсват Дерна за оцелели, като много от тях се страхуват, че ще бъдат хванати в капан под срутени сгради.

„Хората чуват плача на бебета под земята и не знаят как да стигнат до тях“, каза Али.

„Хората използват лопати, за да извадят телата изпод земята, те използват собствените си ръце. Има снимки на града на хора, които изваждат тела с голи, голи ръце.

„Ситуацията е повече от катастрофална.

Либия е разделена между две съперничещи си правителства - с временното, международно признато правителство, действащо от Триполи, и съперничещо на изток.

Бедствието предизвика редки прояви на сътрудничество между конкуриращите се сили. Във вторник хуманитарни самолети с медицински консумативи бяха изпратени до източния град Бенгази от Триполи.

Но партизански линии остават рязко начертани другаде, като Халифа Хафтар - командир на самопровъзгласилата се Либийска национална армия, която контролира изтока - пренебрегва международните обещания за подкрепа от съюзниците на западните, базирани в Триполи власти.

Али побърза да осъди и двата режима, които според него не успяха да реагират достатъчно ефективно.

„За съжаление страната е разделена между две правителства и за съжаление тези две слаби, неквалифицирани правителства не осигуриха помощта, от която хората се нуждаят“, каза г-н Али пред BBC.

И докато ООН обеща да подкрепи усилията за оказване на помощ, а Червеният кръст казва, че екипите му са активни на място,  Али каза, че само минимални доставки са успели да достигнат до оцелелите.

„На място само помощ от Турция дойде в град Дерна и то в малък мащаб“, каза той.

„Има много хора без подслон, без храна, без чиста вода. Хората сами се опитват да си помагат.

„Това, от което се нуждаем в момента, е огромна, широкомащабна международна подкрепа, която трябва да дойде незабавно, за да дойде и да помогне на хората.
 

Най-четено

Темите от "Свят"

Етикети