Спасителите се състезават с времето в търсене на оцелели в Мароко

DenNews.bg
11.09.2023
размер на текста:

 Спасителите се състезават с времето, за да намерят оцелели сред развалините повече от 48 часа след най-смъртоносното земетресение в Мароко от над шест десетилетия, с близо 2500 убити при бедствие, което опустоши села във Високите Атласки планини.

Издирвателни екипи от Испания, Великобритания и Катар обединиха усилията си, за да намерят оцелели от земетресението с магнитуд 6,8, което удари късно вечерта в петък, на 72 км (45 мили) югозападно от Маракеш.

Много оцелели прекараха трета нощ навън, домовете им бяха разрушени или превърнати в опасни. Броят на жертвите нарасна до 2497, а 2476 души бяха ранени, съобщи държавната информационна агенция в понеделник.

Тъй като голяма част от зоната на земетресението е в труднодостъпни райони, пълното въздействие все още не е ясно. Властите не са издали прогнози за броя на хората, които все още са в неизвестност.

Пътищата, блокирани или препречени от изместени скали, затрудняват достъпа до най-тежко засегнатите места.

 

Оцелелите, които се борят да намерят подслон и провизии, изразиха критики към това, което описаха като първоначално бавна реакция на правителството.

 

Мароко разположи армията и каза, че подсилва екипите за търсене и спасяване, осигурявайки питейна вода и разпределяйки храна, палатки и одеяла.

Нито крал Мохамед VI, нито министър-председателят Азиз Аханук са се обръщали към нацията след бедствието.

В телевизионно изявление в неделя правителственият говорител Мустафа Байтас каза, че се полагат всички усилия на място.

Той добави, че крал Мохамед е инструктирал премиера да се срещне в понеделник с министерска комисия, която разработва планове за извънредни ситуации, включително за реконструкции на домове.

Мароко прие предложения за помощ от Испания, Катар, Великобритания и Обединените арабски емирства.

Държавната телевизия каза, че правителството е оценило нуждите от помощ и е обмислило значението на координирането на усилията за помощ, преди да приеме помощ, и че може да приеме предложения за помощ от други страни и ще работи за координирането им, ако е необходимо.

Испания и Великобритания изпратиха специалисти по търсене и спасяване с кучета, докато Катар съобщи в неделя, че неговият екип за търсене и спасяване е заминал за Мароко.

Европейският съюз съобщи, че отпуска първоначално 1 милион евро (1,07 милиона долара) на неправителствени организации за помощ, които вече са в Мароко, и е в контакт с мароканските власти, за да предложи пълна помощ за гражданска защита на ЕС, ако има нужда от нея.

Франция заяви в неделя, че е готова да помогне, когато Мароко отправи официално искане и всяка полемика по въпроса е „неуместна“.

Париж и Рабат имаха трудни отношения през последните години, особено по въпроса за Западна Сахара, спорна територия, която Мароко иска Франция да признае за мароканска. Мароко няма посланик в Париж от януари.

„Трудно е да се извадят живи хора, защото повечето от стените и таваните се превърнаха в земни отломки, когато паднаха, погребвайки всеки, който беше вътре, без да се напуска въздушното пространство“, каза военен работник, пожелал анонимност поради правилата на армията.

Щетите, нанесени на културното наследство на Мароко, се появяват постепенно. Сгради в стария град на Маракеш, обект на световното наследство на ЮНЕСКО, бяха повредени. Съобщава се също, че земетресението е нанесло големи щети на исторически значимата джамия Тинмел от 12-ти век в отдалечен планински район, по-близо до епицентъра.

Това беше най-смъртоносното земетресение в северноафриканската държава от 1960 г. насам, когато се смяташе, че трусът е убил най-малко 12 000 души, и най-мощното поне от 1900 г. насам, според Геоложката служба на САЩ.

 

 

Най-четено

Темите от "Свят"

Етикети