Броят на загиналите от силното земетресение в Мароко нарасна до над 2000, като броят на ранените е приблизително същиат, информира Би Би Си.
Вътрешното министерство казва, че повече от 1400 са сериозно ранени, а най-тежките жертви са в провинциите на юг от Маракеш.
Крал Мохамед VI обяви тридневен национален траур и нареди подслон, храна и друга помощ за оцелелите.
Много хора прекарват втора нощ на открито.
Земетресението с магнитуд 6,8 удари Маракеш и други градове в петък вечерта. В отдалечени планински райони се съобщава, че цели села са били сравнени с земята.
Епицентърът е бил във Високите Атласки планини, на 71 км югозападно от Маракеш - град със статут на световно наследство, който е популярен сред туристите.
Но трусовете бяха усетени и в столицата Рабат, на около 350 километра, както и в Казабланка, Агадир и Есауира.
Министерството на вътрешните работи казва, че в провинция Ал Хауз има най-много жертви, следвана от провинция Тарудант. Има много по-малко смъртни случаи в Маракеш, въпреки че защитеният от ЮНЕСКО стар град е претърпял значителни щети.
Смята се, че много къщи от глинени тухли, камък и дърво в планинските села са се срутили, но мащабът на опустошението в отдалечените райони ще отнеме известно време, за да се оцени.
Много хора лагеруват там за нощувка, казва той, тъй като се страхуват от вторични трусове. Казват, че им липсва храна и вода отчаяно. Но такива места са труднодостъпни, тъй като планинските пътища са осеяни с камъни и други отломки, което затруднява достъпа на службите за спешна помощ.
Знамената ще бъдат свалени наполовина на всички обществени сгради в страната през следващите три дни, се казва в изявление на кралския дворец.
Кралят нареди на въоръжените сили да помогнат на спасителните екипи, а мароканците даряват кръв като част от националните усилия за подпомагане на жертвите.
Това беше най-смъртоносното земетресение в Мароко, откакто Агадир беше опустошен от земетресение с магнитуд 6,7 през 1960 г., което уби повече от 12 000 души.
Земетресението в петък беше и най-мощното, удряло Мароко от повече от век.
ООН каза, че е готова да помогне на правителството на Мароко в неговите спасителни усилия - и подобни ангажименти дойдоха от няколко страни, включително Испания, Франция и Израел.
Съседният Алжир имаше враждебни отношения с Мароко през последните години, но сега отваря въздушното си пространство за хуманитарни полети до Мароко.