Индия е на луната!

DenNews.bg
23.08.2023
размер на текста:

Индийски космически кораб кацна на неравния, неизследван южен полюс на Луната в мисия, считана за решаваща за изследването на Луната и репутацията на Индия като космическа сила, само дни след като подобен руски спускаем апарат се разби.

„Този момент е незабравим. Той е феноменален. Това е победен вик на нова Индия“, каза премиерът Нарендра Моди, който развя индийското знаме, докато наблюдаваше кацането от Южна Африка, където присъства на регионална среща на върха.

Учени и официални лица пляскаха, аплодираха се и се прегръщаха, докато космическият кораб кацаше и хората в цяла Индия избухнаха в празнуване, танцувайки по улиците.

"Индия е на Луната", каза С. Соманат, ръководител на Индийската организация за космически изследвания (ISRO), когато космическият кораб Chandrayaan-3 кацна.

 

Това беше вторият опит на Индия да кацне космически кораб на Луната и идва по-малко от седмица след провала на мисията на Русия Луна-25. Хората в цялата страна бяха залепени пред телевизионните екрани и казаха молитви, докато космическият кораб се приближаваше към повърхността.

Близо 7 милиона са гледали предаването на живо в YouTube.

Chandrayaan означава "лунно превозно средство" на хинди и санскрит. През 2019 г. мисията Chandrayaan-2 на ISRO успешно разгърна орбитален апарат, но спускаемият модул се разби.

Очаква се Chandrayaan-3 да остане функционален в продължение на две седмици, провеждайки серия от експерименти, включително спектрометърен анализ на минералния състав на лунната повърхност.

Луноходът ще отнеме няколко часа или ден, за да излезе от космическия кораб, каза Соманат пред репортери, добавяйки, че кацането е дало увереност на Индия да разшири обхвата си до възможни пътувания до Марс и Венера.

Очаква се кацането да засили репутацията на Индия за конкурентноспособно космическо инженерство. Chandrayaan-3 беше изстрелян с бюджет от около 6,15 милиарда рупии (74 милиона долара), по-малко от разходите за продукцията на холивудския космически трилър от 2013 г. "Гравитация".

Неравният терен прави кацането на южния полюс трудно, а първото кацане е историческо. Ледът в региона може да достави гориво, кислород и питейна вода за бъдещи мисии.

„Кацането на южния полюс всъщност би позволило на Индия да изследва дали има лед на Луната. И това е много важно за кумулативните данни и науката за геологията на Луната“, каза Карла Филотико, партньор и управляващ директор в консултантската компания Партньори на SpaceTec.

Очакването преди кацането беше трескаво, със заглавия на банери в индийските вестници и новинарски канали с обратно броене до кацането.

Молитви бяха проведени в местата за поклонение в цялата страна, а учениците развяваха индийския трикольор, докато чакаха прожекции на живо на кацането.

Деца се събраха на брега на река Ганг, смятана за свещена от индусите, за да се молят за безопасно кацане, а джамиите на няколко места отслужиха молитви.

В сикхски храм, известен като гурдувара, в столицата Ню Делхи, министърът на петрола Хардип Синг Пури също отправи молитви за Чандраян.

„Не само икономически, но и Индия постига научен и технологичен прогрес“, каза Пури пред репортери.

Индия също планира да започне мисия през септември за изследване на слънцето, каза Соманат. Планиран е и човешки космически полет и въпреки че не е обявена официална дата, подготовката вероятно ще бъде готова до 2024 г.

 

Най-четено

Темите от "Коментари"

Етикети