Около 45 000 полицаи бяха разположени отново в неделя вечерта, според министъра на вътрешните работи Джералд Дармнин, за да възпират бунтовници, които палеха коли, плячкосваха магазини и се насочваха към кметства и полицейски участъци - включително дома на кмета на предградие на Париж, който беше нападнат докато жена му и децата му спяха вътре.
Президентът Еманюел Макрон отложи държавно посещение в Германия, за да се справи с кризата. Той трябваше да се срещне с лидерите на парламента в понеделник и с повече от 220 кметове на градове, които бяха засегнати от безредиците във вторник.
Министерството на вътрешните работи съобщи за 719 ареста след съботното погребение на Нахел в парижкото предградие Нантер
Но служителите предупредиха, че е твърде рано да се каже, че безредиците са приключили.
"Очевидно има по-малко щети, но ние ще останем мобилизирани през следващите дни. Ние сме много концентрирани, никой не претендира за победа", каза шефът на полицията в Париж Лоран Нунез.
Бабата на Нахел, идентифицирана като Надя от френските медии, каза, че бунтовниците са използвали смъртта на 17-годишното момче миналия вторник като извинение да предизвикат хаос и че семейството иска спокойствие.
„Казвам им да спрат“, каза тя пред BFM TV.
Бунтовете представляват най-тежката криза за Макрон, откакто протестите на „жълтите жилетки“ обхванаха голяма част от Франция в края на 2018 г.
В средата на април Макрон си даде 100 дни, за да донесе помирение и единство в разделената страна след непрекъснати стачки и понякога бурни протести срещу повишаването на възрастта за пенсиониране, което той обеща в предизборната си кампания.
Вместо това смъртта на Нахел подхранва дългогодишни оплаквания за дискриминация, полицейско насилие и системен расизъм в правоприлагащите органи – отричани от властите – от правозащитни групи и в бедните, расово смесени предградия, които обграждат големите френски градове.
Замесеният полицай е признал, че е произвел смъртоносен изстрел, казва държавният прокурор, казвайки на разследващите, че е искал да предотврати опасно полицейско преследване. Неговият адвокат Лоран-Франк Лиенард каза, че не е имал намерение да убива тийнейджъра.
Най-горещага точка през нощта беше Марсилия, където полицията използва сълзотворен газ и води улични битки с младежи около центъра на града до късно през нощта. Размирици имаше и в Париж, в град Ница на Ривиерата и в Страсбург на изток.
Размириците нанасят удар върху имиджа на Франция година преди Олимпийските игри в Париж през 2024 г.
Китай, заедно с някои западни нации, предупреди своите граждани да бъдат бдителни поради безредиците, които биха могли да представляват значително предизвикателство за Франция в пиковия летен туристически сезон.
Китайското консулство подаде официална жалба, след като прозорците на автобус, превозващ китайска туристическа група, бяха разбити в четвъртък, което доведе до леки наранявания.
В Париж фасадите на магазини на популярното авеню Шанз-Елизе бяха заковани с дъски през нощта, а на други места имаше спорадични сблъсъци. Полицията съобщи, че шест обществени сгради са били повредени и петима служители са ранени.
В район на Париж домът на консервативния кмет Венсан Жанбрун беше нападнат, а съпругата и децата му бяха нападнати с фойерверки, докато бягаха.