Руска делегация, водена от министъра на отбраната Сергей Шойгу, пристигна в Северна Корея,

DenNews.bg
26.07.2023
размер на текста:

 Руска делегация, водена от министъра на отбраната Сергей Шойгу, пристигна в Северна Корея, към която по-късно в сряда ще се присъедини китайска делегация, информира Би Би Си.

Те ще присъстват на честванията в Пхенян на 70-ата годишнина от края на Корейската война, белязани обикновено с масови военни паради.

Посещенията са първите по рода си на север, откакто той затвори границите си, за да се опита да се предпази от пандемията.

Не е ясно дали това сигнализира за промяна в граничната политика на Пхенян.

Уединената Северна Корея се изолира от всички търговски и дипломатически връзки в началото на 2020 г., дори с Русия и Китай, нейните основни икономически и политически партньори.

Те дори прекратяват вноса на стоки от първа необходимост като храна и лекарства.

Северна Корея е изправена пред недостиг на храна, който се влоши от затварянето на границата и строгите международни санкции, наложени заради ядрената й програма.

Някои анализатори казват, че включването на китайски и руски пратеници в тазгодишния парад „Ден на победата“ – както се нарича корейското примирие от 1953 г. в Севера – намеква за възможно разхлабване на ограниченията на Covid.

Това идва седмици след като изображения на севернокорейци, които се разхождат без маски, бяха показани в държавните медии.

Руската делегация пристигна в Северна Корея късно във вторник и получи топло посрещане на пистата на летище в Пхенян.

Шойгу мина покрай редица от поздравяващи войници и червен транспарант с надпис „Добре дошъл, другарю министър на отбраната на Руската федерация Сергей Шойгу!“ както на корейски, така и на руски.

Китайската делегация ще бъде ръководена от Ли Хонгжун, който е част от централния политически комитет на Китайската комунистическа партия, и ще пристигне в сряда, според говорител на партията.

Китай и Русия са дългогодишни съюзници на Северна Корея.

Пекин изпрати войски през есента на 1950 г., за да подкрепи Северна Корея във войната срещу Южна Корея. Тогавашният Съветски съюз също подкрепи Северна Корея във войната.

След разпадането на СССР през 1991 г. Русия остава естествен съюзник на Северна Корея поради взаимната им неприязън към САЩ. Вашингтон всъщност обвини Северна Корея, че предоставя военна помощ на Русия във войната й в Украйна, твърдение, което и Пхенян, и Москва отричат.

Посещението на Шойгу идва и на фона на нарастващото геополитическо напрежение между САЩ и Русия заради войната в Украйна. Връзките между Пекин и Вашингтон също са развалени заради Тайван.

САЩ се опитват да разговарят с Пхенян, след като американският войник Травис Кинг избяга в Северна Корея миналата седмица.

Редник Кинг, който трябваше да се върне в САЩ, за да бъде изправен пред дисциплинарни действия, се оказа в Северна Корея, докато беше на обиколка в Съвместната зона за сигурност (JSA), зона в демилитаризираната зона (DMZ), която разделя Северна и Южна Корея.

Командването на ООН, част от което са Съединените щати, каза в понеделник, че е имало диалог със Северна Корея относно Кинг, но предостави някакви подробности.

Най-четено

Темите от "Свят"

Етикети