Иранската полиция за морал се завърна по улиците, налагайки задължителното носене на ислямски забрадки от жените, въпреки предишните масови протести. Сега властите обявиха нова кампания за налагане на дрес кода.
Скандалната морална полиция на Иран се завърна на улиците, като „охранява“ жените и тяхното облекло, въпреки масовите протести, които разтърсиха нациите, заплашващи тяхното правителство, след смъртта на Махса Амини.
В неделя иранските власти обявиха, че ще бъде въведена нова кампания, при която жените в Иран ще бъдат принудени да носят ислямска забрадка, известна още като хиджаб.
|
Моралната полиция с подкрепата на иранските власти беше забелязана да по улиците, 10 месеца след смъртта на жена в ареста им предизвика национални протести.
Полицията за морал до голяма степен се отдръпна след смъртта на 22-годишната Махса Амини миналия септември, докато властите се бореха да овладеят масовите протести, призоваващи за свалянето на теокрацията, която управлява Иран повече от четири десетилетия.
Протестите до голяма степен затихнаха по-рано тази година след тежки репресии, при които над 500 протестиращи бяха убити и близо 20 000 задържани. Но много жени продължиха да парадират с официалния дрескод, особено в столицата Техеран и други градове.
Полицията на морала рядко се забелязваше да патрулира по улиците, а през декември дори имаше някои съобщения - по-късно отречени - че са били разпуснати.
През цялата криза властите настояваха, че правилата не са се променили. Духовните управници на Иран гледат на хиджаба като на ключов стълб на ислямската революция, довела ги на власт, и смятат, че по-небрежното облекло е знак за западен упадък.
В неделя генерал Саид Монтазерол Махди, говорител на полицията, каза, че полицията за морал ще възобнови уведомяването и след това задържането на жени, които не носят хиджаб на обществени места. В Техеран мъжете и жените от полицията за морал можеха да бъдат видени да патрулират по улиците в маркирани микробуси.
Битката за хиджаба се превърна в мощен вик миналата есен, като жените изиграха водеща роля в протестите. Демонстрациите бързо прераснаха в призиви за свалянето от власт на иранските духовници, които протестиращите, предимно млади, обвиняват, че са корумпирани, репресивни и безконтактни. Правителството на Иран обяви протестите за чужд заговор, без да предостави доказателства.
Няколко ирански знаменитости се присъединиха към протестите, включително видни режисьори и актьори от известната филмова индустрия на страната. Няколко ирански актриси бяха задържани, след като се появиха публично без хиджаб или изразиха подкрепа за протестите.
В последния случай на актрисата Азаде Самади беше забранен достъп до социалните медии и й беше наредено от съда да потърси психологическо лечение за „антисоциално разстройство на личността“, след като се появи на погребение преди два месеца с шапка на главата си.