Южна Европа остава в горещия капан и следващата седмица

DenNews.bg
16.07.2023
размер на текста:

 Южна Европа ще продължи да е гореща през следващата седмица, тъй като интензивната гореща вълна не показва признаци на отслабване.

В Италия, Испания и Гърция вече няколко дни се наблюдават високи температури.

Италианското министерство на здравеопазването издаде червена тревога за 16 града, включително Рим, Болоня и Флоренция за уикенда.

Очаква се горещата вълна да продължи и през следващата седмица, като в Сардиния са възможни 48C (118,4F), според италианските медии.

Такава температура обаче би била по-ниска от европейския рекорд от 48,8C (119,8F), който беше регистриран в Сицилия през август 2021 г.

Италианската метеорологична служба каза, че Сардиния ще бъде в "епицентъра" на горещата вълна следващата седмица - която синоптиците нарекоха Харон, на името на лодкаря, който доставя души в подземния свят в гръцката митология.

„Температурите ще достигнат пик между 19 и 23 юли – не само в Италия, но и в Гърция, Турция и на Балканите. Няколко местни топлинни рекорда в тези области може да бъдат счупени през тези дни“, каза италианският метеоролог и експерт по климата Джулио Бети Би Би Си.

Италианското правителство посъветва всички в районите, обхванати от червените тревоги в събота, да избягват пряка слънчева светлина между 11:00 и 18:00 часа и да се грижат особено за възрастните или уязвимите хора.

В Рим 59-годишната екскурзоводка Фелисити Хинтън каза пред Би Би Си, че високите температури, съчетани с пренаселеността, са направили придвижването в града „кошмарно“.

„Винаги е горещо в Рим, но това просто беше постоянно горещо много по-дълго от нормалното.Моите приятели екскурзоводи и аз сме изключително стресирани. Хората припадат по време на обиколки и навсякъде има линейки.“

Междувременно Гърция достигна температури от 40C (104F) или повече през последните дни. Акрополът в Атина - най-популярната туристическа атракция в страната - беше затворен през най-горещите часове в петък и събота, за да защити посетителите.

На Канарските острови в Испания горски пожар, който избухна в Ла Палма в събота сутринта, наложи евакуацията на най-малко 4000 души и досега е унищожил 4500 хектара (11 000 акра) земя.

Фернандо Клавихо, президент на регионалното правителство на Канарските острови, каза, че най-малко 12 къщи са били унищожени и отдаде бързото разпространение на пожара на "вятъра, климатичните условия, както и горещата вълна, през която живеем".

Какво въздействие имат горещите вълни върху тялото?
Периодите на интензивна топлина се случват в рамките на естествените климатични модели, но в световен мащаб те стават все по-чести, по-интензивни и продължават по-дълго поради глобалното затопляне.

„Горещите вълни се увеличават всяка година по брой и интензитет... и те са сред най-осезаемите, очевидни, документирани и ясно видими признаци на изменението на климата“, каза ДжулиоБети.

„Европейските лета станаха много, много по-горещи през последните години... Това, което трябва да ни тревожи, е, че лета без интензивни и продължителни горещини просто вече не съществуват. „Нормалните“ лета се превърнаха в рядкост.“

Миналият месец беше най-горещият юни в историята, според службата на ЕС за наблюдение на климата Коперник.
 

Най-четено

Темите от "Свят"

Етикети