Всемогъщият президент на Турция Ердоган е в битката на живота си срещу опозиция

DenNews.bg
13.05.2023
размер на текста:

 Всемогъщият президент на Турция Ердоган е в битката на живота си срещу опозиция, която се обедини срещу него за изборите в неделя. Така започва обобщения си анализ за предстоящия вот Би Би Си.

Неговият основен съперник Кемал Кълъчдароглу се появи пред тълпа от поддръжници в петък, обградени от съюзници от целия политически спектър, които се събраха както никога досега.

Човекът, когото иска избирателите да изгонят след 20 години - Реджеп Тайип Ердоган - каза, че е запазил Турция непоколебима въпреки много предизвикателства, включително икономиката с нейната необуздана инфлация и катастрофалните двойни земетресения през февруари.

И двамата доминираха в тази трескава кампания както за президентството, така и за парламента.

На 74 години лидерът на опозицията често е описван като мек, но той изнесе силна реч пред публика, която вярва, че това е най-голямата им надежда досега да си върнат властта от президент, който я отне от парламента и драматично увеличи собствената си .

Кълъчдароглу е малко по-напред в проучванията на общественото мнение и неговите поддръжници се осмелиха да мечтаят, че той може да спечели вота в неделя, с повече от 50% от гласовете, вместо да се изправи пред балотаж две седмици по-късно.

Партията на  Кълъчдароглу е светска в основата си, но той работи усилено, за да достигне до жените, които носят забрадки. Шестте партии се обединиха под мотото Хайди (Давай!) и едноименна предизборна песен.

Напрежението е толкова голямо преди вота, че той носеше бронирана жилетка на сцената в Анкара и на друго събитие по-рано.

Състезанието стана колкото напрегнато, толкова и ключово. Един от четиримата кандидати за президентството, Мухарем Индже, се оттегли в четвъртък, оплаквайки се, че е бил насочен в социалните медии с фалшиви секс видеоклипове, които са "манипулирали електората".

Когато главният съперник на опозицията обвини Русия, Кремъл отрече да има нещо общо с видеоклиповете или да се опитва да се намеси в гласуването.

Ердоган, който поддържа връзки с Владимир Путин, предупреди съперника си: „Ако атакувате Путин, няма да се съглася с това“.

Президентът се обърна към лоялни към партията привърженици в Истанбул, но предната вечер той беше точно извън столицата в град с половин милион души, който изглеждаше напълно подкрепящ неговата партия.

Поддръжниците скандираха партийни песни, докато чакаха президента да излезе на сцената със зелено сако. 

„Ние построихме училища, университети и болници... променихме облика на нашите градове. Извличахме собствен природен газ и петрол“, каза Ердоган пред хиляди ликуващи поддръжници.

Неговата стратегия, първо като министър-председател, но след това и като президент, беше да изгради растеж, често чрез големи строителни проекти, които са видими в много от големите градове, но не толкова очевидни в Синкан.

Въпреки че неговата партия все още има силна подкрепа, той разчита на подкрепата на националистrje

и други по-малки групи в своя Народен алианс.

Най-голямата му подкрепа идва главно от консервативни или националистически турци и той е насочил реториката си не само към Запада, който обвинява, че върви срещу него, но и към ЛГБТ общността.

„Партията на AK не допуска ЛГБТ хора в своя квартал, а MHP не ги допуска в Народния алианс, защото вярваме в святостта на семейството.“

Тези политически съюзи станаха съществени за политическата система на Турция, тъй като една партия се нуждае от 7% от националния вот, за да влезе в парламента или да бъде част от съюз, който го прави.

Който и да спечели президентския пост, ще трябва да има достатъчна подкрепа в парламента, за да осъществи плановете си.

По време на предизборната си кампания в Анкара, лявоцентристкият кандидат Айсун Палали Кокташ каза, че докато икономиката и последиците от земетресението са двата основни въпроса на изборите, бъдещето на демокрацията в Турция и правата на хората са също толкова важни.

„Когато туитваме, не искаме да бъдем уплашени и това важи особено за младите хора“, каза тя.

Но кандидатът на Партията на справедливостта и развитието Зехранур Айдемир, на 25 години, смята, че правителството се отнася много добре с младите избиратели. „Можете да видите млади хора на всяко ниво в нашата партия.“

Повече от 64 милиона души се очаква да гласуват в страната и чужбина в неделя.

За да спечели окончателно, кандидатът ще трябва да осигури повече от половината гласове.

Ако нито един кандидат не събере поне 50% плюс един глас на първия тур, президентските избори ще преминат на втори тур на 28 май между двамата, получили най-много гласове.

 

Най-четено

Темите от "Свят"

Етикети