Сингапур екзекутира мъж за организиране на трафик на канабис въпреки молбите за помилване от семейството му, активисти и ООН.
46-годишният Тангараджу Супия е бил обесен в затвора Чанги призори в сряда, каза семейството му.
Активисти казаха, че той е бил осъден въз основа на слаби доказателства и е имал ограничен правен достъп по време на съдебното преследване.
Властите казаха, че той е получил надлежен процес и критикуваха активисти, че разпитват съдилищата.
Сингапур има някои от най-строгите закони за борба с наркотиците в света, които според него са необходимо възпиращо средство за предотвратяване на престъпленията с наркотици.
Миналата година страната екзекутира 11 души по обвинения в наркотици, включително мъж с интелектуални увреждания за трафик на хероин.
Строгите закони за наркотиците в Сингапур и прилагането на смъртно наказание го поставят във все по-голямо противоречие с други страни в региона, казват активисти.
Нейната съседка Малайзия премахна задължителните смъртни присъди по-рано този месец, заявявайки, че те не са ефективно възпиращо средство срещу престъпността. Канабисът е декриминализиран в много части на света, включително в съседен Тайланд, където търговията с него се насърчава.
Във вторник съдилищата в Сингапур отхвърлиха в последната минута жалба от семейството на Тангараджу Супиясрещу присъдата му от 2018 г.
През последните дни те и активисти доставиха писма до президента на Сингапур Халима Якоб в последния момент с молба за помилване, докато британският милиардер сър Ричард Брансън призова за спиране на екзекуцията и преразглеждане на случая.
„Знам, че брат ми не е направил нищо лошо. Призовавам съда да разгледа делото му от самото начало“, каза сестрата на осъдения Лийла Супия пред репортери в неделя.
Тангараджу Супия беше осъден за „подстрекаване чрез участие в заговор за трафик“ на около 1 кг канабис от Малайзия до Сингапур през 2013 г.
Не е открит нито с дрогата, нито по време на доставката. Но прокурорите казаха, че той е бил отговорен за координирането му и са проследили два телефонни номера, използвани от доставчика обратно до него.
Той твърди, че не е човекът, който общува с други, свързани със случая. Той каза, че е загубил един от телефоните и отрече да притежава втория.
Законът на Сингапур налага смъртно наказание за трафик на наркотици и има по-леки наказания за куриерите.
В последната жалба на Тангараджу Супия съдията се съгласи с обвинението, че той е бил отговорен за координирането на доставката, което го прави недопустим за по-лека присъда.
Активистите изразиха загриженост, че не му е бил предоставен адекватен достъп до тамилски преводач и че е трябвало сам да аргументира последната си жалба, тъй като семейството му не е могло да осигури адвокат.
Сингапурските власти казват, че той е поискал преводач само по време на процеса, а не по-рано. Те добавят, че той е имал достъп до адвокат през целия процес.