Сблъсъци в Грузия срещу закона за чуждите агенти

DenNews.bg
08.03.2023
размер на текста:

Протестиращи се сблъскаха с полицията в столицата на Грузия Тбилиси, след като парламентът подкрепи спорен проектозакон, който според критиците ограничава свободата на печата и потиска гражданското общество.

Полицията за борба с безредиците използва водни оръдия и лютив спрей, за да разпръсне тълпите пред сградата на парламента.

Някои протестиращи бяха забелязани да падат на земята и да кашлят, докато други развяваха знамена на ЕС и Грузия.

Правителството съобщава, че няколко полицаи са били ранени и полицейското оборудване е повредено.

Има широко международно осъждане на законопроекта, който ще изисква от неправителствени организации (НПО) и независими медии, които получават повече от 20% от финансирането си от чужбина, да се декларират като чуждестранни агенти.

Опозицията го описа като закон в руски стил, който ще заклейми и натисне активното гражданско общество и независимите медии в Грузия.

Говорителят на Държавния департамент на САЩ Нед Прайс каза, че проектозаконът ще бъде "огроменна крачка назад".

 Прайс каза, че САЩ са дълбоко загрижени и обезпокоени от законопроекта, който "ще нанесе удар върху някои права, които са важни за стремежите на народа на Грузия".

Върховният представител на ЕС по външната политика Жозеп Борел заяви, че проектозаконът е "несъвместим с ценностите и стандартите на ЕС".

В момента Брюксел разглежда молбата на Грузия за статут на кандидатка за членство в ЕС.

Русия прие своя собствена версия на закон за „чуждестранните агенти“ през 2012 г., разширявайки го през годините, за да насочва и потиска финансираните от Запада НПО и медии.

„Законът е руски, както всички знаем... Не искаме да сме част от бившия Съветски съюз, искаме да сме част от Европейския съюз, искаме да сме прозападни“, един от протестиращите каза агенция Ройтерс.

Президентът на страната Саломе Зурабишвили казва, че подкрепя протестиращите, заявявайки, че те представляват това, което тя нарече свободна Грузия, която вижда бъдещето си в Европа.

Но в сградата на парламента 76 депутати от управляващата партия „Грузинска мечта“ дадоха първоначалната си подкрепа за новия проектозакон за „прозрачност на чуждото влияние“.

В понеделник изслушването на комисията по предложения закон завърши с парламентарна кавга.

Приемането на закона би накарало Грузия да се присъедини към списък с недемократични и авторитарни постсъветски държави като Беларус, Таджикистан и Азербайджан, които са копирали руския закон за ограничаване на дейността на НПО.

Исторически терминът "агент" в Русия и Грузия има значението на "шпионин" и "предател", придавайки негативна конотация на работата, извършена от гражданското общество. Това предполага, че те действат в интерес на чужди сили, вместо да правят добро за страната и обществото.

Американското посолство излезе с изявление, описващо гласуването във вторник като "черен ден за демокрацията в Грузия".

В него се добавя, че напредъкът на парламента „на тези вдъхновени от Кремъл закони е несъвместим с ясното желание на народа на Грузия за европейска интеграция и нейното демократично развитие“.

Двата законопроекта за „прозрачността на чуждестранните агенти“ и „регистрацията на чуждестранните агенти“ бяха внесени в парламента от открито антизападното движение „Народна сила“, близък съюзник на управляващата партия „Грузинска мечта“.

Групата твърди, че вторият законопроект е точен аналог на американския Закон за регистрация на чуждестранни агенти (FARA).

Русия ще нарече някои журналисти "чужди агенти"
Грузинска мечта подкрепи проектите, заявявайки, че такива закони са необходими за подобряване на прозрачността.

На брифинг във вторник вечерта председателят на управляващата партия Иракли Кобахидзе отвърна на изявлението на американското посолство, като каза, че това е "мрачен ден за радикалната опозиция и нейните поддръжници".

Това, от което се опасяват повечето протестиращи и опозицията в страната, е, че приемането на закона ще сложи край на дългогодишната амбиция на Грузия да се присъедини към ЕС. Повече от 80% от населението на Грузия подкрепя европейската перспектива на Грузия, която е залегнала и в конституцията на страната.

Най-четено

Темите от "Свят"

Етикети