Гръцкият премиер поиска прошка от жертвите на загиналите във влаковата катастрофа

DenNews.bg
06.03.2023
размер на текста:

 Гръцкият премиер Кириакос Мицотакис поиска прошка от семействата на 57-те жертви на влаковата катастрофа тази седмица.

В съобщение във Фейсбук Мицотакис каза, че „в Гърция през 2023 г.... два влака, пътуващи в различни посоки, не могат да се движат по една и съща линия и никой да не забележи“.

Протестите продължават дни наред.

Съобщава се за сблъсъци с полицията в неделя, когато хиляди се присъединиха към демонстрация в столицата Атина.

Според полицията на протеста са присъствали 12 000 души,  че седем полицаи са ранени и петима са арестувани, съобщава агенция AFP.

Някои демонстранти подпалиха кофи за боклук и хвърлиха бензинови бомби. Полицията отговори със сълзотворен газ и шокови гранати, изчиствайки централния площад Синтагма от протестиращите в рамките на няколко минути.

Съобщава се също, че протестиращите са пуснали черни балони в небето в памет на мъртвите, като някои държаха табели с надпис „Долу правителствата убийци“.

През нощта срещу 28 февруари пътнически и товарен влак, които се движат в противоположни посоки, се озовават на един коловоз.

Първите четири вагона на пътническия влак дерайлират, а първите два са се запалват и са почти напълно унищожени.

Влаковата катастрофа е широко приписвана на човешка грешка.

59-годишният началник на гара в Лариса, който беше обвинен в непредумишлено убийство по непредпазливост, се яви в съда в неделя и беше задържан.

Неговият адвокат Стефанос Панцарцидис каза, че началникът на гарата е признал, че има дял от отговорността за инцидента. Той е застрашен от между 10 години и доживотен затвор, ако бъде признат за виновен.

Но мнозина в Гърция гледат на катастрофата като на злополука, която е чакала да се случи, а профсъюзът на железопътните работници обвини "неуважението" на последните правителства към гръцките железници, довело до този "трагичен резултат".

Към членовете на профсъюза се присъединиха жители на Атина и Солун, които излязоха по улиците през изминалата седмица, шокирани от мащаба на бедствието. На протестите присъстваха и много студенти - няколко от пътниците на борда на един от влаковете бяха студенти на около 20 години, завръщащи се в Солун след дълъг уикенд, празнуващ гръцките православни пости.

„Железопътната мрежа изглеждаше проблемна, с изтощен, зле платен персонал“, каза Никос Сава, студент по медицина от Кипър, пред агенция AFP.

Машинисти в Гърция казаха, че има дългогодишни проблеми с електронните системи, които трябва да ги предупреждават за предстояща опасност.

Министърът на транспорта Костас Караманлис също подаде оставка като "знак на уважение" към загиналите хора. Караманлис поемаше отговорността за неуспеха на правителството да модернизира железниците в страната през трите години и половина, откакто беше на власт.

Веднага след инцидента гръцкото правителство обяви тридневен национален траур и каза, че разходите за погребенията на жертвите ще бъдат платени от държавната каса.

Кореспондентът на Би Би Си за Европа Ник Бийк казва, че крахът изглежда се превръща в определящ политически въпрос за Гърция, тъй като тя се готви да се изправи пред общи избори през пролетта.

Медиите посочват 9 април като възможна дата, но анализатори казват, че тази дата сега може да бъде отложена.

Източник: BBC

Най-четено

Темите от "Свят"

Етикети