Пет години след като забрани на соло авантюристи да изкачват Еверест, правителството на Непал разшири ограничението за цялата страна.
Непал е дом на осем от най-високите планини в света, но е известен и с красивите си селски райони за преходи. Отсега нататък пътниците, които се надяват да пътуват в отдалечени региони, трябва да наемат водач, лицензиран от правителството, или да се присъединят към група.
Въпреки че трекинг индустрията е една от най-големите печеливши в страната, цената на мисиите за търсене и спасяване на соло туристи, които се изгубят, е значителна.
„Когато пътувате сами, в случай на спешност няма кой да ви помогне“, казва Мани Ламичане, директор на Непалския борд по туризъм пред CNN. „Добре е, ако пътуват в градовете, но в отдалечените планини инфраструктурата не е подходяща. Когато туристи изчезнат или бъдат намерени мъртви, дори правителството не може да ги проследи, защото са поели по отдалечени маршрути.“
В допълнение към предизвикателствата, причинени от изчезването на туристи в селските райони, Ламичане казва, че нелицензираните екскурзоводи и компании също са проблем. Тези компании, които не се регистрират в правителството, не плащат данъци и, твърди директорът на туризма, отнемат работни места на непалците.
„Има някои случаи, в които трекинг асоциацията ни е искала да спрем тези неразрешени трекинг операции. Това е искане от туристическите асоциации от дълго време“, казва той.
Хората от общността на катерачите и трекингите имат смесени мнения относно новото решение.
Иън Тейлър, собственик на уважаваната водаческа компания с дълга история в Непал, казва, че този ход има смисъл, тъй като все повече и повече хора се опитват да изкачват трудни места в Непал.
„Нещата в региона се промениха драстично през годините“, казва той пред CNN.
„Виждахте само опитни туристи и катерачи в региона, много от тях пътуваха без водачи и бяха напълно самодостатъчни.“
„Сега обаче има много по-голям брой хора, пътуващи в региона и повечето от тях са туристи, а не трекери. Те не са самодостатъчни на открито и затова се нуждаят от помощта на опитни водачи.“
Тейлър добавя, че правителството на Непал няма капацитета да проверява всеки отделен кандидат за виза поотделно, поради коетое дошло решението да се въведе пълна забрана.
„Като човек, който обича планините и посещава планинските региони по света, е изключително разочароващо, че се стигна дотук“, продължава Тейлър.
„Никога не искаме достъпът на хората до планините да бъде ограничен. Ситуацията в Непал обаче е много уникална и трябва да се направят промени.