Тази сутрин Сирия е поискала от ЕС съдействие чрез Механизма за гражданска защита, съобщи днес еврокомисарят по управлението на кризи Янез Ленарчич. Брюксел е препратил искането към държавите-членки с молба да помагат на страната.
Ленарчич отхвърли обвиненията, че наложените през 2011 г. европейски санкции срещу Сирия са пречка за осигуряването на хуманитарна помощ.
“Нека не забравяме, че тези санкциите бяха наложени през 2011 в отговор на жестоките репресии на сирийския режим срещу своето собствено цивилното население, включително с използването на химическо оръжие. Санкциите са насочени режима и неговите поддръжници, както и към определени сектори от икономиката, от които режимът печели”, каза еврокомисарят.
Той поясни, че санкции обхващат индивидуални мерки срещу 291 лица и 70 организации, на които е наложен запор на имуществото и забрана за пътуване в ЕС. Санкциите срещу тях са наложени заради ролята им в репресиите срещу цивилното население. Те са насочени към членове на режима, военни и към някои компании и бизнесмени, които печелят от войната.
Другата част от европейските санкции са насочени към определени сектори като забрана за износ на оборудване и технологии за Сирия, които могат да бъде използвани за репресии и проследяване. Санкциите включват и забрана на вноса на петролни изделия от Сирия, както и търговията със сирийски акции и на предмети от сирийското културно наследство, които нелегално са изнесени от страната.
Еврокомисарят съобщи, че до днес сутринта 20 държави-членки на ЕС и други 3 държави, които участват в европейския Механизъм за гражданска защита, са изпратили 36 спасителни и медицински екипи в Турция. В тях участват около 1500 души и 100 кучета.