Ситуацията в град Бахмут, на източната фронтова линия, става "все по-трудна", каза президентът на Украйна Володимир Зеленски.
Руските сили се опитват да превземат града повече от шест месеца.
„Врагът непрекъснато унищожава всичко, което може да се използва за защита на нашите позиции“, каза Зеленски.
Забележките на украинския лидер идват, когато министърът на финансите на САЩ Джанет Йелън предупреди Китай да не въоръжава Русия по време на посещение в Киев в понеделник.
Някои от най-ожесточените битки, които се водят, откакто Русия нахлу в Украйна преди малко повече от година, се проведоха в Бахмут, в украинската Донецка област, част от която е под контрола на Русия и нейните сепаратистки съюзници.
Наскоро усилията на руските сили за превземане на индустриалния град се засилиха, като войските му печелят позиции.
Сепаратисткият лидер на самопровъзгласилата се Донецка народна република Денис Пушилин каза, че "практически всички пътища" към града са "под руски огневи контрол".
А командващият сухопътните сили на Украйна генерал-полковник Александър Сирски заяви, че ситуацията около Бахмут е "изключително напрегната".
„Въпреки значителните загуби, врагът хвърли най-подготвените щурмови части на Вагнер, които се опитват да пробият отбраната на нашите войски и да обкръжат града“, каза генерал Сирски.
Говорейки за ситуацията в нощното си обръщение, президентът Зеленски каза, че успяването да се закрепи в Бахмут и гарантирането на отбраната му са били силно компрометирани от подновеното нападение на Русия.
Той обяви, че е "благодарен на всеки човек, който героично държи" района.
Президентът Зеленски също призова за пореден път да бъдат изпратени модерни бойни самолети, за да може „цялата територия на нашата страна“ да бъде защитена от „руския терор“.
При изненадващото си посещение в Киев в понеделник Джанет Йелън обяви последното прехвърляне на 1,25 милиарда долара (1 милиард паунда) икономическа и бюджетна помощ за Украйна.
Йелън повтори посланието на президента на САЩ Джо Байдън – направено по време на собственото му посещение в Киев миналата седмица – че Вашингтон ще стои до Украйна толкова дълго, колкото е необходимо, за да спечели войната.
Говорейки пред CNN, г-жа Йелън добави, че докато икономиката на Русия все още не се е изкривила под огромните санкции, наложени на Русия от западните сили, тя очаква тя да отслабва с времето.
Тя също така заяви, че способността на Русия да попълни военното оборудване, унищожено при атаките срещу Украйна, е „постепенно застрашено“, добавяйки, че всяко движение от страна на Китай за доставка на такова оръжие на Русия ще доведе до „тежки“ последствия.
„Ние бяхме пределно ясни, че няма да толерираме системни нарушения от която и да е страна на санкциите, които въведохме и които имат за цел да лишат Русия от достъп до военно оборудване за водене на тази война“, каза тя.
„И ние бяхме много ясни с китайското правителство и изяснихме на китайските фирми и финансови институции, че последиците от нарушаването на тези санкции ще бъдат много тежки.
Миналата седмица държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен каза, че Китай обмисля доставка на оръжия и боеприпаси на Русия. Пекин категорично отрече твърдението.
Среща между първия дипломат на Китай Уанг И и руския президент Владимир Путин в Москва миналата седмица изглеждаше за мнозина индикация за близките връзки на Китай с Русия.
А верният съюзник на Путин, беларуският лидер Александър Лукашенко, трябва да започне тридневна обиколка в Китай във вторник. Очаква се по време на посещението той да се срещне с президента Си Дзинпин.