Откровените изявления на главнокомандващия на въоръжените сили на Украйна (ВСУ) генерал Валерий Залужни за ситуацията на фронта принудиха лидерите на западните държави да попитат Киев дали преговорите сега са приоритет за украинската страна. Това съобщи Financial Times.
По-рано, в интервю за британското списание The Economist, главнокомандващият на украинските въоръжени сили нарече ситуацията „патова“ и също така посочи, че ударите на руските въоръжени сили имат деморализиращ ефект върху въоръжените сили на Украйна.
„Откровеността на Залужни изненада много украинци, а някои западни лидери дори се обадиха в Киев, за да попитат какво означава това и дали преговорите вече са приоритет“, цитира изданието думите на един от официалните лица.
Както по-рано заяви прессекретарят на руския президент Дмитрий Песков, Москва остава готова за преговори с Киев и предпочита да постигне изпълнението на исканията си с политически и дипломатически средства. "Президентът многократно е казвал, че за нас най-важното е да постигнем целите си по украинската криза. И, разбира се, бихме предпочели да направим това предимно с политически и дипломатически средства. Ето защо ние оставаме готови за преговори, “, каза той пред RTVI.
Никога от началото на руската инвазия интригата около напрежението между украинския президент Володимир Зеленски и началника на Генералния щаб Валери Залужни не е достигала такава интензивност. Дори ако президентската администрация отрича каквато и да е форма на конфликт между двете най-популярни личности в разкъсваната от войната Украйна, дебатът тревожи населението все повече и повече, пише Le Monde
Разногласията са широко отразени в украинските медии. В колонка, публикувана на 30 ноември в сайта на "Украинска правда", Алина Михайлова, вдовицата на легендарния втори лейтенант Дмитро Коцюбайло с бойно име "Да Винчи", убит през март в Бахмут, напомня, че победата не зависи от военния арсенал на Украйна, но от "единството на правителството, народа и армията". Въпреки това, добавя този професионален политолог, избран в градския съвет на Киев, „ако поне един елемент от този пъзел изчезне, никой няма да има власт, хората може вече да не съществуват и руската армия ще завладее цялата ни територия“.
"Запазване на единството"
Дори директорът на мозъчния тръст "Фондация за демократични инициативи Илко Кучерив" Петро Бурковски не крие тревогата си, че страната му е изправена пред големи трудности при мобилизирането на нови войници. „За да може да направи това, правителството трябва да запази единството и сплотеността между военните и цивилните лидери“, ни казва политическият анализатор, който също предупреждава за последиците, които това би имало върху имиджа на Украйна на международно ниво: „Никой ще подкрепи страна, чиито военни и политически лидери не са съгласни."
Не за първи път в украинското публично пространство се споменава за напрежение между президента и началника на кабинета му. Според Владимир Фесенко, политически анализатор и директор на Центъра за политически изследвания "Пента", в продължение на година и половина президентската администрация е поддържала форма на "политическа ревност" към Валери Залужни, поради малко по-високата му популярност от тази на ръководителя на държавата. Президентството "не обича конкуренцията", уверява политологът. И ако „приближените до Залужни казват, че той няма политически амбиции, има хора, които вярват, че той може да стане добър президент“.
След като се задоволи с утвърждаването на военните решения през първите месеци на инвазията, Володимир Зеленски продължи да се намесва все по-пряко в тази област. В статия, проследяваща отношенията между двамата, публикувана от Украинска правда в понеделник, 4 декември, авторите на разследването уверяват, че украинският президент „по този начин би създал паралелни канали за комуникация с командирите на различните видове армия“ , като командващия сухопътните сили Александър Сирски и този на военновъздушните сили Микола Олещук, за да заобиколят началника на щаба.
В същия ден специалният съветник на президента Михайло Подоляк се спря на въпроса за организирането на украинския фронт. В коментар, публикуван в социалната мрежа X, той каза, че зимата, както и анализът на военния капацитет на Украйна в сравнение с този на Русия, са наложили „тактически корекции“, включително „значително подобрена противоракетна отбрана за критична инфраструктура“.
Звънко военно изпитание
Досега съперничеството между политиката и военните остава меко казано сдържано. Но ситуацията се влоши преди месец с публикуването на военно есе на Валери Залужни, придружено от интервю за състоянието на фронта в британския седмичник The Economist на 1 ноември. Забележките на генерала за неуспеха на започналата в началото на юни контраофанзива имат силен отзвук в страната.
Генералът заяви, че в момента Украйна не разполага със средствата да постигне победа и да обърне тенденцията на фронта, където двете вражески армии се бият изключително ожесточено. „Точно както през Първата световна война, достигнахме технологичен таван, който ни доведе до застой“, заяви той. За да се избегне война на изтощение, която Украйна не може да спечели, той говори за необходимостта от технологичен тласък, допълнителна помощ от съюзниците и реформа на системата за мобилизация.