Водата в Газа свършва, хора пият вода от морето

DenNews.bg
19.10.2023
размер на текста:


Представители на Организацията на обединените нации предупреждават, че милиони палестинци са изправени пред дехидратация и са изложени на риск от водни болести в ескалиращата водна криза, тъй като Израел продължава да спира основните доставки от Газа след атаката на Хамас на 7 октомври.

Последната работеща инсталация за обезсоляване затвори в неделя поради липса на гориво, както и последната функционираща пречиствателна станция за отпадни води, съобщи ООН. Израел пусна една водопроводна линия в южната част на Газа за три часа в понеделник, но агенцията на ООН за подпомагане в Газа каза, че е обслужвала само 14% от населението.

С изключение на хората в Хан Юнис, Газа, където водата беше пусната отново, ООН изчисли в понеделник, че средната консумация на вода в ивицата е спаднала до три литра на човек на ден.

Световната здравна организация препоръчва хората да имат достъп до минимален диапазон от 50 до 100 литра вода на ден на човек. От години жителите на Газа не са имали достъп до повече от минимума, според Палестинската водна служба.


Останалият входен пункт на Газа, ГКПП Рафа, е затворен и помощта не може да стигне до милиони хора. Десетки камиони са на египетската граница и чакат да влязат. САЩ оказват натиск над Египет да създаде хуманитарен коридор за цивилни и чужденци от Газа. Египет заяви, че няма напредък в усилията за отварянето му, а Израел отрече да е имало каквито и да било договорености за отварянето му.

Още преди настоящата война жителите на Газа са изправени пред остър недостиг на вода. По-голямата част от тяхната вода идва от крайбрежния водоносен хоризонт, който страда от прекомерно извличане, проникване на солена вода и инфилтрация на отпадъчни води и е на ръба на колапса. Тази вода е солена и солена и цели 96% от нея не са годни за консумация от човека.

Някои хора са прибягнали до пиене на морска вода, която е силно солена и замърсена с непречистени отпадъчни води, каза говорител на СЗО пред CNN.

Недостигът на гориво и опасните въздушни удари също накараха повечето водни камиони да прекратят дейността си, а бутилираната вода е силно ограничена и недостъпна, според ООН. Повечето хора в момента получават питейна вода от частни доставчици, които управляват малки съоръжения за обезсоляване, които се захранват предимно от слънчева енергия.

През 2021 г. около 90% от водата в Газа е идвала от подпочвени кладенци, според Палестинската служба по водите. Останалите 10% от водоснабдяването идва от инсталациите за обезсоляване или се закупува от националната водна компания на Израел Mekorot.

Най-четено

Темите от "Свят"

Етикети