Това лято е било най-горещото в историята на Европа

DenNews.bg
08.09.2022
размер на текста:

 Това лято е било най-горещото, регистрирано в Европа, според данни от сателитно наблюдение на ЕС.

Поредица от екстремни горещини и продължителна суша доведоха до това, че юни, юли и август разбиха предишната висока температура.

Службата за изменение на климата Коперник заяви, че данните показват, че август в Европа е бил най-топлият в историята със „значителна разлика“.

В световен мащаб изследователите казват, че август е бил третият най-топъл регистриран досега.
Няма да е изненада за всеки, който е изпитал силните горещини на континента това лято, че температурният рекорд в цяла Европа е подобрен с голяма разлика.

По данни на Коперник тази година е отбелязан нов рекорд както за лятото като цяло, така и за месец август.

Лятото беше с 0,4C по-топло от предишния рекорд, поставен едва миналата година.

Август беше с колосалните 0,8C по-топъл от същия месец на 2018 г.
„Интензивна поредица от горещи вълни в цяла Европа, съчетана с необичайно сухи условия, доведоха до лято на крайности с рекорди по отношение на температура, суша и пожарна активност в много части на Европа, засягайки обществото и природата по различни начини“, каза Фрея Вамборг , старши учен в Службата за изменение на климата Коперник.

„Данните показват, че не само сме имали рекордни августовски температури за Европа, но и за лятото, като предишният летен рекорд е само от една година.“

В Обединеното кралство температурите достигнаха нов връх от 40,3C, регистриран в Конингсби в Линкълншир на 19 юли. Това беше значителен скок над предишния рекорд от 38,7C, поставен през 2019 г.

Тези крайности бяха наблюдавани и в много други страни, като в 64 различни области на Франция бяха регистрирани рекордно високи температури, докато температурите в Португалия достигнаха 47C през юли.

Европа също преживя най-лошите условия на суша от 500 години.

По целия свят високите температури през август се задържаха широко, като условията на суша засегнаха и Китай.
Но това не беше еднаква картина - в много райони имаше значителни проливни дъждове, довели до наводнения.

Както видяхме наскоро в Пакистан, по-влажните от средните условия предизвикаха огромни наводнения, водещи до загуба на живот и имущество.

Сателитните данни показват също, че е било по-влажно от средното в по-голямата част от Скандинавия и в части от Южна и Югоизточна Европа, където буря „дерехо“ донесе екстремни ветрове и дъжд.

Учените по климата казват, че както екстремни горещини, така и влажни условия трябва да се очакват в затоплящ се климат, където емисиите на затоплящи газове от човешка дейност са повишили температурите с над 1,1C в момента.

Най-четено

Темите от "Свят"

Етикети