Кръвовземането на различни места от кръвния център в гр. Кюстендил, разположени на по-далечни разстояния, не дава възможност да се спазят нормативните изисквания за съхранение на кръвта. Кръвовземането в гр. Дупница не може да покрие нормативно определените изисквания. Налага се транспорт от Кюстендил до Дупница при всяко кръвовземане, което се извършва по различно време, което създава голям риск от увреждане на биологичния материал. Това заяви изп. директор на МБАЛ „Д-р Никола Василев“-гр. Кюстендил д-р Александър Величков след среща с областния управител Катя Димитрова. Тя бе проведена по инициатива на областния управител, във връзка с преустановяване дейността на Пункта за кръвовземане в общинската болница „Св. Иван Рилски“ в Дупница от 1 юни.
Д-р Величков обясни, че като процес кръвовземането е строго регламентирано по отношение на провеждане и съхранение на взетата кръв, а нормативните изисквания предполагат съхранението на кръвта, веднага след кръвовземане, при специфични условия – със съответната апаратура и техника, с които разполага областната болница. „Когато тези правила се нарушат, има опасност от лизиране на взетата кръв и унищожаване на взетия биологичен материал, който е изключително ценен“, каза изп. директор на кюстендилската болница.
Практиката за извършване на кръвовземане в отделението за Транфузионна хематология в МБАЛ „Д-р Никола Василев“-гр. Кюстендил, която ще се приложи след 1 юни, е съотносима към практиката във всички останали области в страната. В отделението се извършват дейности по кръвовземане от кръводарители, както и обработка, съхранение и доставяне на необходимите кръв и кръвни продукти на всички лечебни заведения за болнична помощ в Кюстендилска област, допълни д-р Александър Величков.
Прекратяването на дейността на пункта за кръвовземане, ситуиран в общинската болница в Дупница, няма да наруши снабдяването с кръв и кръвни продукти на лечебните заведения в областта. Масови акции по кръводаряване се извършват навсякъде в областта от екипи на Кръвен център-гр. Кюстендил, на място, като първоначалната обработка и съхранение на биологичния продукт се извършва с всички определени законови изисквания за това.
Кръвният център в Дупница закрит, защото не покривал нормативните изисквания
23.05.2022
Най-четено
- Министерският съвет одобри проект на закона за личния фалит
- 146 народни представители казаха твърдо "не" на тестовете за алкохол и наркотици
- Затворът в Бобов дол приютява за празниците македонец, попаднал в Австрия на полицай под прикритие при крупна сделка с наркотици
- След отправена заплаха за убийство: Вкараха в ареста 67-годишен от дупнишкото село Самораново
- 18-годишна прати в болница спътниците си след удар в крайпътно дърво и обръщане по таван в канавка
- 52-годишна дупничанка е с изгаряния след взрив на газова бутилка
- Какъв ще бъде пазарът на апартаменти в София през 2025 г.?
- С дронове е термокамери издирват момче със синдром на Даун, сякаш потънало вдън земя
- Иранската революционна гвардия затяга контрола върху износа на петрол от Техеран
Темите от "Коментари"
- .
- Жители на Бейрут след израелски удар: Камъни, метал, стомана, прясна кръв и прясно месо се стовариха върху нас
- Инвалидизирани българи след неправилно лечение от Лаймска болест с призив към управляващите у нас да се вземат спешни мерки
- Австралийска сенаторка се провикна към Чарлз: Ти не си нашият крал, това не е вашата земя!
- Тръмп обвини Зеленски, че е помогнал да започне войната в Украйна
- Заключението от проверката: Пилотите, загинали на авиобаза Граф Игнатиево, са предприели неоправдано висок риск
- Световната банка: 26-те най-бедни страни в света затъват все повече
- Лаймска болест: Тихата пандемия – погрешна диагноза, симптоми и спешната нужда от осведоменост
- Каракачанов: РСМ да изтрие от учебниците си историята до 1944 г.