Онтарио обяви извънредно положение

DenNews.bg
11.02.2022
размер на текста:

 Онтарио обяви извънредно положение в отговор на двете седмици протести срещу ограниченията на Covid-19, информира BBC.

Заповедта дойде, след като демонстрациите затвариха части от Отава и Посланическия мост на Уиндзор, най-важната търговска връзка между САЩ и Канада.

Блокирането на тази важна инфраструктура е "незаконно" според заповедта за въвеждането на извънредното положение, каза премиерът на Онтарио Дъг Форд.

Протестиращите могат да бъдат изправени пред заплахата от една година затвор и 100 000 канадски долара (79 000 долара; 58 000 британски лири) глоби, добави той.

Форд каза, че заповедта ще се прилага за всеки, който възпрепятства движението на стоки, хора и услуги по международни гранични пунктове, летища, пристанища и големи магистрали.

Провинцията също така ще предостави допълнителни правомощия, така че личните и търговски лицензи на протестиращите, които не спазват наложените забрани, да могат да бъдат анулирани.

„Ще има последствия и те ще бъдат тежки“, г-н Форд.

„За тези, които са се опитали да нарушат начина ни на живот, насочвайки спасителната ни линия за храна, горива и стоки през границите ни, към онези, които се опитват да наложат политически дневен ред чрез бунтове, сплашвания и хаос, моето послание към вас е това:  „Вашето право да направите политическо изявление не надвишава правото на стотици хиляди работници да изкарват прехраната си.“

Протестите в цялата страна срещу изискването за задължителна ваксина срещу Covid-19 са готови да влязат в третия си уикенд.

Миналия месец беше организиран т. нар. "Конвой на свободата" в отговор на въвеждането на ново правило, според което всички шофьори на камиони трябва да бъдат ваксинирани, за да преминат границата между САЩ и Канада. След две седмици протестът се превърна в по-широко предизвикателство към здравните ограничения на Covid.

Хиляди демонстранти се събраха в централната част на Отава и Уиндзор, като по-малки групи се формираха в Торонто и Квебек Сити, както и близо до провинциалниите Алберта, Саскачеван, Манитоба и Британска Колумбия.

Изчислено е, че прекъсването на търговията струва около 380 милиона канадски долара (300 милиона долара; 221 милиона британски лири) всеки ден.

Кметовете на най-големите градове в Онтарио публикуваха съвместно изявление в понеделник сутринта, в което осъдиха "безотговорните и вредни" действия на протестиращите и призоваха всички да прекратят демонстрациите по мирен начин.

Американски служители призоваха правителството на Канада да използва федералните си правомощия, за да сложи край на блокадата - особено на моста Амбасадор - която засегна тежко автомобилната индустрия от двете страни на границата.

 

Най-четено

Темите от "Свят"

Етикети