Русия обяви разследващия журналист Христо Грозев в списъка си за издирване, съобщи руското вътрешно министерство, информира Си Ен Ен.
Грозев, който е българин, е водещият руски разследващ в журналистическата група Bellingcat.
В информация, публикувана на сайта на министерството, се казва, че той е „издирван по член от Наказателния кодекс“, без да се уточнява кой точно член.
Според независимия правозащитен наблюдател OVD-Info срещу Грозев е образувано наказателно дело за разпространение на „фалшиви новини“ за руската армия.
Руското правителство прие закон, криминализиращ разпространението на това, което то нарича „умишлено невярна“ информация за руските въоръжени сили в началото на март, само дни след като руският президент Владимир Путин нареди пълномащабно нахлуване в Украйна. Максималното наказание по закона е 15 години затвор.
Грозев докладва обширно за участието на Русия в редица нашумели международни престъпления, включително свалянето през 2014 г. на полет 17 на Malaysia Airlines в Източна Украйна и отравянето през 2018 г. на Сергей и Юлия Скрипал в Обединеното кралство. Москва многократно е отричала всякаква отговорност за двете атаки.
Заедно с екипа на руския опозиционен лидер Алексей Навални и журналисти от CNN и други издания Грозев също разследва отравянето на Навални през 2020 г.
Той се фокусира върху „заплахи за сигурността, извънтериториални тайни операции и оръжие на информация“, според уебсайта на Bellingcat.
От началото на руската инвазия в Украйна през февруари Грозев използва цифрови инструменти с отворен код, за да документира военни престъпления и други зверства, извършени по време на конфликта.
Грозев каза в понеделник, че не знае защо е бил добавен в руския списък за издирване.
„Нямам представа на какво основание Кремъл ме е поставил в „списъка си за издирване“ и затова не мога да дам никакви коментари в момента. В известен смисъл това няма значение – от години те дават да се разбере, че се страхуват от нашата работа и не биха се спрели пред нищо, за да я накарат да изчезне“, каза той в публикация в Twitter в понеделник.
Режимът на Путин методично демонтира свободната преса от години, но репресиите срещу независими публикации и журналисти се засилиха в края на февруари.
Всички останали независими руски медии са затворени, а онлайн достъпът до работещите от чужбина е блокиран. Западните издания и сайтове за социални медии също са забранени.
Според OVD-Info най-малко 370 души са били изправени пред наказателна отговорност за антивоенни изявления и речи. Десетки от тях са избягали от Русия и са обявени за издирване, сочи мониторът.