Във вторник градове в цял Китай се борят да инсталират болнични легла и да построят клиники за скрининг на треска, след като властите съобщиха за още пет смъртни случая и международната загриженост нарасна за изненадващото решение на Пекин да остави вируса да се разпространява свободно.
Този месец Китай започна да премахне строгия си режим на блокиране и тестване „нулев COVID“ след протести срещу ограниченията, които държаха вируса на разстояние три години, но на голяма цена за обществото и втората по големина икономика в света.
Сега, когато вирусът обхваща страна с 1,4 милиарда души, които нямат естествен имунитет, тъй като са били защитени толкова дълго, нараства загрижеността за възможни смъртни случаи, вирусни мутации и въздействието върху икономиката и търговията.
Длъжностни лица и световни здравни експерти извън Китай с тревога наблюдават нарастването на COVID-19 там, притеснени са, че нация от 1,4 милиарда души е недостатъчно ваксинирана и може да няма здравни инструменти за лечение на вълна от болести, които се очаква да убият повече от един милион души до 2023 г. .
Някои американски и европейски служители се борят да разберат как или дали могат да помогнат за смекчаване на криза, за която се страхуват, че ще навреди на световната икономика, ще ограничи допълнително корпоративните вериги за доставки и ще породи нови тревожни варианти на коронавирус.
„Всяка нова епидемична вълна в друга страна носи риск от нови варианти и този риск е по-висок, колкото по-голяма е епидемията, а настоящата вълна в Китай се очертава да бъде голяма“, каза Алекс Кук, заместник-декан по изследванията в Училището по обществено здраве Saw Swee Hock към Националния университет на Сингапур.
„Въпреки това неизбежно Китай трябва да премине през голяма вълна от COVID-19, ако иска да достигне ендемично състояние, в бъдеще без блокировки и икономическите и политически щети, които произтичат от това.“
Говорителят на Държавния департамент на САЩ Нед Прайс каза в понеделник, че потенциалът на вируса да мутира, докато се разпространява в Китай, е „заплаха за хората навсякъде“.
Пекин съобщи за пет смъртни случая, свързани с COVID във вторник, след два в понеделник, които бяха първите смъртни случаи, докладвани от седмици. Общо Китай отчете само 5242 смъртни случая от COVID, откакто пандемията се появи в централния град Ухан в края на 2019 г., което е много ниска жертва по глобални стандарти.
Но има нарастващи съмнения, че статистиката отразява истинското въздействие на болестта, която разкъсва градовете, след като Китай премахна ограниченията, включително повечето задължителни тестове на 7 декември.
Оттогава някои болници се наводниха, аптеките се изпразниха от лекарства, докато много хора се затвориха сами, което натовари службите за доставка.
Някои здравни експерти изчисляват, че 60% от хората в Китай - еквивалентни на 10% от световното население - може да бъдат заразени през следващите месеци и че повече от 2 милиона могат да умрат.
В столицата Пекин охранители патрулираха на входа на определен крематориум за COVID-19, където журналистите на Ройтерс в събота видяха дълга редица от катафалки и работници в защитни костюми, носещи мъртвите вътре. Ройтерс не можа да установи дали смъртните случаи се дължат на COVID.
'РАЗБОЛЯВАМ СЕ'
В Пекин, който се превърна в основната гореща точка на инфекцията, пътуващите, много кашлящи в маските си, се върнаха във влаковете за работа, а улиците се оживиха, след като миналата седмица бяха до голяма степен пусти.
Улиците в Шанхай, където нивата на предаване на COVID настигат тези в Пекин, бяха по-празни, а влаковете на метрото бяха само наполовина пълни.
„Хората стоят настрана, защото са болни или се страхуват да не се разболеят, но най-вече сега мисля, че това е, защото всъщност са болни“, каза Янг, треньор в почти празна фитнес зала в Шанхай.
Висшите здравни служители смекчиха тона си по отношение на заплахата от болестта през последните седмици, завой от предишни съобщения, че вирусът трябва да бъде изкоренен, за да спаси животи, дори когато останалият свят се отвори.
Те също така омаловажават възможността преобладаващият сега щам Omicron да стане по-вирулентен.
„Вероятността от внезапна голяма мутация... е много ниска“, каза Джан Уенхонг, виден специалист по инфекциозни болести, на форум в неделя в коментари, предадени от държавните медии.
Въпреки това има нарастващи признаци, че вирусът удря крехката здравна система на Китай.
Градовете увеличават усилията си за разширяване на отделенията за интензивно лечение и изграждане на клиники за лечение на треска, съоръжения, предназначени да предотвратят по-широкото разпространение на заразни болести в болниците.
През изминалата седмица големи градове, включително Пекин, Шанхай, Чънду и Уенжоу, обявиха, че са добавили стотици клиники за лечение на треска, някои в преустроени спортни съоръжения.
Вирусът също удря икономиката на Китай, като се очаква да нарасне с 3% тази година, което е най-лошото й представяне от близо половин век. Разболяването на работници и шофьори на камиони забавя производството и нарушава логистиката, казват икономисти.