Възмутени граждани със знамена и лозунги излязоха пред Хамама, мястото, където се намира клубът, викайки „татари“, „фашисти“, „нацисти“, „българофили“..., изразявайки недоволството си срещу, според някои от тях, името му. Те изразиха недоволството си, като хвърляха камъни и яйца по помещенията, където се намира клуба.
Така македонският вестник Нова Македония описва вчерашните протести, стигнали до екскцесии при откриването на българския клуб с името "Цар Борис III". Именно името се сочи като основна причина, тъй като според македонците българският цар е личност с отрицателен знак в тяхната история.
Ето как продължава репортажът:
- Името е провокативно, нямаме нищо против откриването на клуба. Всеки има право да каже как се чувства, но името е провокативно - и цар Борис, и Ванчо Михайлов в Битоля. Нямаме нищо против тяхната решителност, нека си казват как се чувстват, но имената са провокативни - казват събралите се граждани.
В един момент ситуацията ескалира, когато част от групата протестиращи се опитаха да пробият полицейския кордон, но полицаите успяха да предотвратят инцидента.
Председателят на сдружение "Цар Борис Трети" Томе Блажевски каза, че сдружението е открито преди година с всички документи, при пълно уважение към държавата, институциите и законите, като подчерта, че всички закони са спазени.
- Уважаваме и просто избрахме образа на цар Борис Трети, като български цар. Не сме си и помисляли да правим някаква провокация или нещо подобно. Живеем в Охрид, Македония. Не сме имали проблеми с хората. Никого не сме провокирали. Както казах, всичко се политизира и това е, каза Блажевски след откриването на клуба.
Протестът срещу откриването според него е гражданско право и те не могат да спрат никого.
- Напоследък от близо година цялата работа започна да се политизира и да се надигне глас срещу нас. Ние се разграничихме от каквото и да било сътрудничество или каквито и да било неонацистки или фашистки движения. Ако ни имат, нека ни съдят. Ние обаче не сме извършили такава работа. Нашите са, както казах, само почитатели и ние избрахме само образа на цар Борис като български цар и това беше всичко – каза Блажевски.
От левицата пък политическата партия, която организира протеста, обвини, че няма осъждане за откриването на клуба от СДСМ и ДСИ.
- Ние сме организатори на протеста срещу фашисткия клуб. Днес внасяме и инициативата за референдум срещу пробългарското предложение. Днес сме свидетели как се вее знамето на цар Борис, а нямаме никакво осъждане от правителството на СДСМ и ДСИ. Напротив, вчера Министерството на външните работи на Буяр Османи открито застана на страната на насърчаването на фашизма и поиска да се зачита правото на уважение за всички граждани, дори и тези, които ценят фашистките ценности - каза генералният секретар на партията , Йована Мойсоска.
Те очакват, според Мойсоска, предложението им за референдум да мине и да се даде възможност на хората да се обявят дали са против "изнудването от страна на България".
- Ще продължим да се борим. Очакваме предложението за референдум да мине и хората, както подобава на една демократична държава, да се обявят срещу всички тези изнудвания, идващи от България, с които Македония е принудена да се откаже от миналото си на АСНОМ, каза Мойсоска.
Тя допълни, че през вчерашния ден полицията е оказвала натиск върху членове на партията и според нея е имало "явно превишаване на правомощията им".
Членове на Общинския съвет на Охрид от левицата и ВМРО-ДПМНЕ се присъединиха към протеста в Охрид.
Парламентарната група на ВМРО-ДПМНЕ, както съобщи депутатът Рашела Мизрахи от Охрид, ще внесе днес закон за изменение и допълнение на Закона за сдруженията и фондациите, който, както каза тя, не само ще предотврати бъдещото формиране на подобни квази- читалища, но ще може да се реагира и на вече съществуващите.
– Това не са европейски ценности. Затова и днес трябва да се сложи край на тези процеси. След Ванчо Михайлов и цар Борис Трети е безспорно, че опитите за ревизия на историята на Македония и представяне на окупаторите като освободители ще продължат. В края на краищата не само евреите, македонският народ помни колко жертви е дал за освобождението от армиите, изпратени от този, за когото днес се открива културен център в Охрид - каза Мизрахи.
Борис Трети, чието пълно име е Борис Климент Роберт Мария Пий Станислав Сакскобургготски, става "цар на българите" на 3 октомври 1918 г. след абдикацията на баща му Фердинанд след поражението на България в Първата балканска война .
Под ръководството на Борис Трети, известен в българската историография като "императора Обединител", България се присъединява към Тройния пакт на нацистка Германия, фашистка Италия и милитаристка Япония. През април 1941 г. той позволява на германските сили от територията на България да извършат агресия срещу Кралство Югославия, след което получава като награда територии от разпадналата се югославска държава и Гърция, включително голяма част от днешната
Снощи в интервю по TV21 премиерът Димитър Ковачевски осъди откриването на българския културен клуб "Цар Борис Трети" в Охрид.
- Осъждам откриването на този културен център с такова име, въпреки че е открит от граждани на нашата страна. Смятам го за провокация, която не носи никаква полза. Смятам, че откриването на културен център трябва да носи името на някой, който обединява хората, а не на някой, към когото гражданите на тази страна имат негативни чувства, не само македонците, но предимно евреите, защото знаем какво се случи на еврейската общност у нас през Втората световна война.световна война. Организаторите на това сдружение трябва да бъдат уважавани, каза Ковачевски тази вечер в интервю за TV21.
Това, както подчерта той, е аспектът на осъждане и провокация. Премиерът смята, че това са малки групи, които имат, както каза той, свои, лични интереси да създават клубове с такива имена.
Попитан кои са хората, които правят това, Ковачевски каза, че не ги познава и не са близки или свързани със СДСМ.
- Това се вижда от снимки в социалните мрежи, с кого са близки, когато изнасят речи. СДСМ е партия, която се основава на Национално-освободителната борба на страната, възникнала по време на Националния освободителен фронт и която е базирана не само в нашата партия, но и в цялата страна - обясни Ковачевски. От законова гледна точка ние имаме твърде либерално законодателство в областта на организирането на неправителствени организации и сдружения и в областта на определяне на наименования, дори на търговски сдружения и фирми. Затова, както добави той, правителството създаде ad koh орган към Министерството на правосъдието в областта на определянето на имената.
- Подготвя се нов закон за сдруженията на гражданите, който трябва да предотврати това. Призовавам всички политически партии да участват във финализирането на това законово решение, защото трябва да се сложи край на такива групи и лица, които за втори или трети път злоупотребяват с чувствата на гражданите на тази страна по лични причини - подчерта Ковачевски .