Латвийските власти насилствено отблъскваха бежанци и мигранти на границите на страната с Беларус, подлагайки мнозина на тежки нарушения на човешките права, включително тайно задържане и дори изтезания, според нови констатации, публикувани в доклад на Amnesty International.
Латвия: Върнете се у дома или никога не напускайте гората разкрива бруталното отношение към мигранти и бежанци – включително деца – които са били държани произволно на неразкрити места в латвийската гора и незаконно и насилствено върнати в Беларус. Мнозина са били изправени пред побой и електрошокове с електрошок, включително по гениталиите. Някои бяха незаконно принудени да се върнат „доброволно“ в родните си страни.
„Латвия даде на бежанците и мигрантите жесток ултиматум: приемете да се върнете „доброволно“ в страната си или останете блокирани на границата, изправени пред задържане, незаконно връщане и изтезания. В някои случаи тяхното произволно задържане на границата може да се равнява на насилствено изчезване“, каза Ив Геди, директор на Службата на европейските институции на Amnesty International.
„Латвийските власти оставиха мъже, жени и деца да се грижат сами за себе си при минусови температури, често блокирани в горите или държани в палатки. Насилствено са ги изтласкали обратно в Беларус, където нямат шанс да потърсят защита. Тези действия нямат нищо общо със защитата на границите и са груби нарушения на международното право и правото на ЕС.
На 10 август 2021 г. Латвия въведе извънредно положение след увеличаване на броя на хората, насърчавани да дойдат на границата от Беларус. За разлика от правото на ЕС и международното право и принципа на забрана за връщане, правилата за извънредни ситуации спряха правото да се търси убежище в четири гранични зони и позволиха на латвийските власти принудително и бързо да връщат хора в Беларус.
Латвийските власти многократно удължиха извънредното положение, понастоящем до ноември 2022 г., въпреки намаляването на движенията с течение на времето и собственото им признание, че броят на опитите за влизане е резултат от множество пресичания от едни и същи хора.
Десетки бежанци и мигранти са държани произволно в палатки на границата при нехигиенични условия. Малък процент от хората бяха допуснати в Латвия, по-голямата част от които бяха настанени в центрове за задържане и им беше предложен ограничен или никакъв достъп до процедури за предоставяне на убежище, правна помощ или независим надзор.
Докладът на Amnesty за Латвия следва и допълва подобни доклади, фокусирани върху злоупотребите срещу бежанци и мигранти от Беларус, Полша и Литва.
Насилствено отблъскване, произволно задържане и възможни насилствени изчезвания
По време на извънредното положение латвийската гранична охрана, в сътрудничество с неидентифицирани „командоси“, армията и полицията, многократно подлагаше хора на бързи, незаконни и насилствени връщания. В отговор беларуските власти систематично ще изтласкват хората обратно в Латвия.
Заки, мъж от Ирак, който е бил блокиран на границата за около три месеца, каза на Amnesty International, че е бил връщан повече от 150 пъти, понякога осем пъти за един ден.
Хасан, друг мъж от Ирак, който прекара пет месеца на границата, каза: „Те ни принудиха да бъдем напълно голи, понякога ни биеха, когато бяхме голи, и след това ни принудиха да преминем обратно в Беларус, понякога трябваше да прекосим река, която беше много студено. Казаха, че ще ни застрелят, ако не пресечем.
Между отблъскванията хората бяха принудени да прекарват дълги периоди блокирани на границата или в палатки, поставени от властите в изолирани райони на гората. Досега латвийските власти отричат да използват палатки за нещо различно от предоставяне на „хуманитарна помощ“, но констатациите на Amnesty International показват, че палатките са били строго охранявани места, използвани за произволно задържане на бежанци и мигранти и като предни постове за незаконно връщане.
Тези, които не са държани в палатки, понякога се оказват блокирани на открито на границата, тъй като зимните температури понякога падат до -20C. Адил, мъж от Ирак, който прекара няколко месеца в гората от август 2021 г., каза на Amnesty International: „Ние спяхме в гората на снега. Палехме огън, за да се стоплим, имаше вълци, мечки.”
На границата и в палатките властите конфискуваха мобилните телефони на хората, за да предотвратят всякаква комуникация с външния свят. Някои семейства потърсиха хора, за които последно се знаеше, че са били в Латвия, но не можаха да се свържат по телефона. Латвийска НПО съобщи, че между август и ноември 2021 г. с тях са се свързали роднини на повече от 30 бежанци и мигранти, за които се опасява, че са изчезнали.
Държането на мигранти и бежанци в палатки на неразкрити места или оставянето им блокирани на границата без достъп до комуникация или безопасни алтернативи на непрекъснатото придвижване напред-назад между Латвия и Беларус представлява „тайно задържане“ и може да се равнява на насилствено изчезване.
Принудителни връщания, малтретиране и мъчения
Без ефективен достъп до убежище по време на извънредното положение, латвийските служители принудиха някои хора, задържани на границата, да се съгласят да се върнат „доброволно“ в страните си на произход като единствен начин да бъдат изведени от гората.
Други са били принудени или подведени да приемат доброволно връщане в центрове за задържане или полицейски участъци.
Хасан от Ирак каза на Amnesty International, че се е опитал да обясни, че животът му ще бъде в опасност, ако бъде върнат: „Командосът отговори: „Ти можеш да умреш и тук“.
Друг иракчанин, Омар, описа как офицер го удари отзад и го принуди да подпише документ за връщане: „Той ме държеше за ръката и каза, че трябва да подпишеш, а след това със сила ме накара да подпиша.“
В някои случаи представителят на МОМ за Латвия пренебрегна доказателствата, че хората, прехвърлени като част от процедурите за „доброволно“ връщане, не са дали истинското си съгласие за връщане.
„Латвия, Литва и Полша продължават да извършват сериозни злоупотреби под предлог, че са под „хибридна атака“ от Беларус. С наближаването на зимата и движението по границата се възобнови, извънредното положение продължава да позволява на латвийските власти да връщат незаконно хора в Беларус. Много повече могат да бъдат изложени на насилие, произволно задържане и други злоупотреби с ограничен или никакъв независим надзор“, каза Ив Геди.
„Срамното отношение на Латвия към хората, пристигащи на нейните граници, представлява жизненоважен тест за европейските институции, които трябва да предприемат спешни мерки, за да гарантират, че Латвия прекратява извънредното положение и възстановява правото на убежище в цялата страна за всеки, търсещ безопасност, независимо от техния произход или как са преминали границата.