Крайнодесните израелски групи тръгват на марш във Източен Йерусалим във вторник, шествие, което рискува да запали напрежението с палестинците в оспорвания град и да поднови насилието между израилците и бойците от Газа, съобщава "Ройтерс".
Определяйки марша като провокация, палестинските фракции призовават за "Ден на яростта" в Газа и окупирания от Израел Западен бряг. Ислямистките управляващи в Газа, Хамас, предупредиха за възобновяване на военните действия, ако това продължи.
"Предупреждаваме за опасните последици, които могат да произтекат от намерението на окупационната власт да позволи на екстремистките израелски заселници да проведат марш в окупиран Йерусалим утре", заяви палестинският премиер Мохамад Щайе в Twitter
Първоначално маршът бе пренасочен, за да се избегне мюсюлмански квартал на Стария град на 10 май, когато напрежението в Йерусалим накара Хамас да изстрелят ракети, като започнаха 11-дневни боеве.
Израелските десни обвиниха правителството, че се провали с Хамас, като промени маршрута. Те промениха деня на шествието, след посредничеството на Египет за примирие в Газа.
Походът във вторник, който трябва да започне в 18:30 ч., представлява непосредствено предизвикателство за новия израелски премиер Нафтали Бенет, който встъпи в длъжност в неделя и сложи край на дългогодишното управление на ветерана Бенямин Нетаняху.
Министърът на вътрешната сигурност на Бенет одобри шествието в понеделник.
Промяна на маршрута или отмяна на шествието може да изложи нестандартната коалиция на Бенет на обвинения от страна на Нетаняху, който сега е в опозиция и неговите десни съюзници да дадат право на вето за събитията в Йерусалим.
"Настъпи моментът Израел да заплашва Хамас, а не Хамас да заплашва Израел", заяви известният крайнодесен депутат Итамар Бен-Гвир.
Официален маршрут за похода все още не е обявен. Израелските медии съобщиха, че полицията ще позволи на участниците да се събират пред портата на Дамаск в стария град, но няма да им позволи да преминат през нея до мюсюлманския квартал, който има преобладаващо палестинско население.
Палестинските протести бяха планирани за 18 часа в ивицата Газа, а Хамас и Фатах на палестинския президент Махмуд Абас призоваха палестинците да "наводнят" Стария град, за да противодействат на марша.
"Напрежението отново се покачва в Йерусалим в много крехко и чувствително време за сигурност и политика, когато ООН и Египет активно участват в затвърждаването на прекратяването на огъня", заяви пратеникът на ООН за Близкия изток Тор Уенсланд.
"Призовавайте всички съответни страни да действат отговорно и да избягват всякакви провокации, които могат да доведат до нов кръг на конфронтация", каза той.
Израелските военни са готови евентуална ескалация в Газа по време на марша, съобщиха израелски медии, а американското посолство в Йерусалим забрани на служителите си и техните семейства да влизат в Стария град във вторник.
Палестинците искат Източен Йерусалим да бъде столица на държава, която се стремят да създадат на окупирания Западен бряг и Газа. Израел, който анексира Източен Йерусалим след войната от 1967 г. (ход, който не печели международно признание), определя целия град като своя столица.