Омбудсманът е против идеята родители и училища сами да плащат COVID тестовете

DenNews.bg
17.11.2021
размер на текста:

Омбудсманът Диана Ковачева изпрати препоръка до служебните министри на образованието акад. Николай Денков и на здравеопазването д-р Стойчо Кацаров бързите антигенни тестове за COVID-19, необходими за възобновяване на присъственото обучение и за учениците от V до XII клас, да бъдат закупени от образователното министерство, а не да натоварват финансово училища и родители.

Повод за препоръката на омбудсмана са жалби на родители и сигнали на директори във връзка със заявеното намерение на образователния министър да издаде заповед, с която, ако училищата със собствени средства осигурят тестове за учениците от V клас нагоре, да могат да ги върнат присъствено още преди МОН да предостави безплатните.

В сигналите си директори от по-малки общини алармират, че нямат такива средства, дори като реорганизират бюджетите си, а в жалбите си родителите протестират срещу идеята да плащат от джоба си, каквато информация също се появи, като подчертават, че тази мярка е несправедлива. „Заплащането на тестовете от родителите води до въвеждането на имуществен критерий за достъп до образование, което е дискриминационно. Същото се отнася и до училищата, между които съществуват не малки разлики във финансирането. Така се създава противопоставяне между училищата с добри бюджетни възможности и частните училища от една страна и останалите училища, които нямат достатъчен финансов ресурс. Това води до неравно третиране на децата и ограничава достъпа им до образование, което е тяхно конституционно право“, пише омбудсманът в препоръката си.

Диана Ковачева е категорична, че е ангажимент на властите да осигурят възможно най-бързо връщането в клас на учениците, които желаят да учат присъствено, без да се натоварват финансово родителите или училищата им.

В жалбите си родители изразяват и недоволство, че за трета поредна година заради новите противоепидемични мерки децата им са социално изолирани и принудени да учат от разстояние в електронна среда, докато заведенията, магазините и други места за социално общуване продължават да работят. „За съжаление, вече се говори и за образователна криза, защото наложените ограничения спират развитието на хиляди деца. В този смисъл, надеждите на гражданите са в отварянето на училищата за всички ученици. Родителите настояват възможно най-скоро децата да бъдат върнати в училище при строго спазване на противоепидемичните мерки в училищата и поставят въпроса кога ще стане това“ , пише още омбудсманът.

Доц. Ковачева обаче отново подчертава, че това не бива да става за сметка на семейните бюджети или тези на училищата.

Най-четено

Темите от "Коментари"

Етикети