Мигранти пробиха границата на Полша с Беларус, Литва обяви извънредно положение

DenNews.bg
10.11.2021
размер на текста:

Две големи групи от мигрантите, които Беларус струпва умишлено по границите си с Полша и другите си съседи, са успели да пробият полската граница.
В отговор Полша обвини руския президент Владимир Путин за кризата с мигрантите. Няколко хиляди чужденци са блокирани на границата между Полша и Беларус. Премиерът Матеуш Моравецки каза, че те са изпратени там от режима на Александър Лукашенко, но истинският автор на плана е Владимир Путин.

На извънредно заседание на полския парламент премиерът каза, че целта на Русия и Беларус е по всякакъв начин да дестабилизират Европейския съюз. Той определи ситуацията като "нов тип война, в която хора са използвани като жив щит".

Моравецки каза още, че кризата е изцяло режисирана и не изключва вариант Беларус да се опита да предизвика по-мащабен инцидент.

Няколко десетки души са успели да разрушат оградите близо до селата Кринки и Беловежа и да преминат границата, съобщи полската осведомителна агенция ПАП, като се позова на регионалната станция на Полското радио в Бялисток.
Радиото цитира говорителка на полските сили за охрана на границата, която заявява, че и в двата случая оградите и загражданията са били съборени със сила, допълва БТА.

Част от мигрантите са върнати в Беларус, а други са успели да избягат, каза тя.
От беларуската страна на границата по думите на говорителката има стотици хора.

ЕС в момента планира нови санкции срещу Беларус, които ще бъдат насочени най-вече срещу държавната авиокомпания "Белавия" за предполагаемо транспортиране на мигранти към Беларус, отбелязва ДПА.

В същото време германският външен министър Хайко Маас не изключи да бъдат наложени нови икономически санкции на Беларус, предадоха агенциите.

"Лукашенко продължава опасната спирала на изострянето на ситуацията, от която няма изход дори и за самия него. Той безсъвестно използва търсещите убежище хора като заложници в своята цинична игра за власт", каза Маас.

Той заяви, че в ситуацията с мигрантите властите в Минск съзнателно оказват натиск на ЕС и отделни страни от съюза.

"Но ЕС не се поддава на шантаж. През последните месеци ясно дадохме да се разбере, че ще противодействаме решително на коварните и безчовечни действия на Лукашенко и съюзниците му", посочи министърът.

Едновременно с това той подчерта, че ЕС не възнамерява да остави бежанците в беда, а "различни хуманитарни организации са готови да помагат както в Беларус, така и в Полша".

Маас не изключи "разширяване и затягане на санкциите на ЕС" срещу властите в Беларус.

"Ще наложим санкции на всички, които участват в целенасочено превозване на мигранти. Лукашенко трябва да разбере, че замисълът му няма да успее", заяви външният министър.
"Това не изключва варианта в бъдеще санкциите да бъдат разширени и към други области на икономиката."

 

Междувременно парламентът на Литва обяви днес извънредно положение по границата си с Беларус.
Мярката влиза сила от днес в полунощ и ще продължи един месец. Тя позволява на граничарите да използват "мисловна принуда", тоест заплахи, и "пропорционално физическо насилие", за да осуетяват незаконното влизане в Литва на мигранти.

Държави от ЕС обвиняват Беларус, че докарва на своя територия мигранти от Близкия изток и Африка и ги подтиква към границите на ЕС. Литовските депутати забраниха придвижването на мигранти в петкилометровата ивица по беларуската граница без разрешение на граничната полиция. Ще бъдат отнемани мобилните телефони на вече влезлите мигранти; на тях е забранено да се събират на големи групи до границата, вкл. в миграционните центрове.
От началото на тази седмица по границата с Беларус са дислоцирани допълнително граничари, войници и полицаи, съобщи днес по националното радио началникът на Службата за гранична охрана генерал Рустамас Любаевас. По думите му те ще стоят в готовност да се намесят при опити за масов пробив на границата, допълни ТАСС.

Беларуски граничари са прехвърлили през изминалата нощ около 500 мигранти от полската към литовската граница, където те са си направили лагер, съобщи регионалният новинарски портал "Делфи", цитиран от ТАСС.

Въоръжените граничари са инструктирали хората да се разделят на групи по 20-25 човека и да чакат по-нататъшни указания. От Вилнюс не последва официално потвърждение на публикацията.

Най-четено

Темите от "Свят"

Етикети