Ливанските сили за сигурност са използвали сълзотворен газ, за да разпръснат десетки антиправителствени демонстранти, разгневени от мощния взрив в столицата Бейрут, убил стотици и ранил хиляди други, предаде АФП.
Стигнало се е и до вандалски акции. Някои от протестиращите са хвърляли камъни по силите на реда, палили са предмети и са нанесли сериозни щети на магазини.
Протестите в страната продължават от октомври месец насам с искания за отстраняването на политическа класа, която е обвинявана в корупция.
Активистите призовават за мащабна антиправителствена демонстрация в събота.
Демонстрациите в четвъртък са избухнали, след като посланикът на Ливан в Йордания подаде оставка. Той е заявил, че има пълна небрежност от страна на властите в страната и сигнализира за необходимостта от смяна на ръководството.
Това е втората подобна оставка заради взрива във вторник, след като в сряда депутатът от парламента Марван Хамаде също сдаде поста си.
16 души са били арестувани по случая, а 18 са разпитаните.
Към момента версиите за инцидента са много - от небрежност при съхраняване на взривни материали до целенасочена атака.
Над 150 души са загиналите, повече от 5000 са ранените, а десетки са в неизвестност. Взривната вълна е разрушила и повредила стотици сгради, над 300 000 души останаха без дом.
Днес стана ясно, че по искане на бюрото на Интерпол в Бейрут кипърската полиция е разпитала руския собственик на кораба "Росус", който преди години е докарал товара от над 2700 тона амониева селитра, които избухнаха на 4 август в склад в пристанището на Бейрут.
43-годишният руски гражданин Игор Гречушкин живее постоянно в кипърския град Лимасол с разрешение за престой, защото съпругата му е натурализирана кипърска гражданка.
Според кипърската полиция Гречушкин е отговорил с готовност на въпросите, които са били изпратени от властите в ливанската столица.
Борис Прокошев, капитан на плаващия под молдовски флаг кораб "Росус", е заявил, че е натоварил амониевата селитра в грузинското черноморско пристанище Батуми с крайна дестинация Мозамбик.
По време на пътуването обаче корабът е претърпял техническа повреда и е акостирал в Бейрут, където е бил конфискуван.
Според капитана в крайна сметка преди две или три години корабът е потънал в пристанището на Бейрут, защото не е бил поддържан, бил е стар и в корпуса му е имало пукнатини.