Русия може все още да има репутация на страна на алкохолици, но доклад на Световната здравна организация (СЗО) показва, че консумацията на алкохол е спаднала с 43 процента от 2003 г. насам, съобщава "Гардиън".
Според СЗО спадът в консумацията на алкохол се дължи на поредицата от мерки, предприети от обичащия спорта президент Владимир Путин, включително ограничения върху продажбите на алкохол и насърчаването на здравословния начин на живот. "Руската федерация отдавна е смятана за една от най-много пиещите страни в света", се посочва в доклада, като се добавя, че алкохолът има главен принос за скока на броя на смъртните случаи през 1990-те години. "Въпреки това през последните години тези тенденции бяха обърнати", посочват от СЗО.
Изследването показва 43% спад в консумацията на алкохол на глава от населението от 2003 до 2016 г., движен от рязък спад в потреблението на нелегален алкохол.
Авторите изтъкват, че тази тенденция е фактор за увеличената продължителност на живота в Русия, която достигна исторически връх през 2018 г. - 78 години за жените и 68 години за мъжете. В началото на 1990-те години продължителността на живота на мъжете е била едва 57 години. Москва също така предприе борба срещу тютюнопушенето, като миналата седмица обяви забрана за пушене дори на частни балкони.
Тютюнопушенето спадна с повече от една пета между 2009 и 2016 г., като само 30 на сто от руснаците пушат, както показва последното глобално проучване за тютюнопушенето.