Расте световната подкрепа към опозиционния лидер и председател на парламента във Венецуела Хуан Гуайдо, който вчера положи клетва и се обяви за временен президент на изпадналата в колапс латиноамериканска страна в опит да бъде отстранен от властта избрания държавен глава Николас Мадуро.
"Днес, 23 януари, се заклевам официално да изпълнявам задълженията на временен президент на Венецуела, за да се сложи край на узурпацията", каза Гуайдо пред хиляди свои привърженици в столицата и обеща да организира свободни избори.
Множеството изпя националния химн и избухна в овации. В протестните демонстрации участваха стотици хиляди венецуелци, които призоваваха президента Николас Мадуро да подаде оставка.
Гуайдо е начело на парламента, в който опозицията има мнозинство. Той обяви, че ще свика избори.
Николас Мадуро поиска от държавните институции "да затегнат редиците в подкрепа на демокрацията" и отново призова армията, смятана за негов основен поддръжник, да му гарантира лоялността си.
"Призовавам армията, военните на нашата родина, националните въоръжени сили, към най-голяма вярност, единство и дисциплина. Ще спечелим и тази битка. Лоялни винаги, предатели никога!", заяви Мадуро.
Преди дни венецуелските власти съобщиха, че са потушили метеж в подразделение на националната гвардия в беден квартал на Каракас на няколко километра от президентския дворец.
Първи от световните лидери на ситуацията във Венецуела реагира американският президент Доналд Тръмп. Той призна Хуан Гуайдо за временен президент на Венецуела и призова другите западни правителства да сторят същото. Тръмп се зарече да продължи натиска върху Каракас и заяви:
"Днес, официално признавам председателя на венецуелското Национално събрание Хуан Гуайдо за временен президент на Венецуела". Тръмп посочи, че Националното събрание е единствената легитимна власт във Венецуела.
Американската администрация се готви да направи този ход от момента, когато Мадуро положи клетва за оспорвания си втори президентски мандат преди две седмици.
Тази седмица американският вицепрезидент Майк Пенс каза, че Мадуро е диктатор, който не е спечелил президентския мандат със свободни и честни избори.
Тръмп изтъкна, че венецуелците "смело са се обявили" срещу Мадуро, за свобода и за върховенство на закона.
Президентът на Венецуела Николас Мадуро обяви, че страната му скъсва дипломатическите си отношения със САЩ, след като Доналд Тръмп призна опозиционния лидер Хуан Гуайдо за временен държавен глава, предаде Франс прес.
"Реших да скъсам дипломатическите и политическите отношения с империалистичното правителство на САЩ. Вън! Да си ходят от Венецуела, тук имаме достойнство", заяви Мадуро, който даде срок от 72 часа на дипломатическите представители на САЩ да напуснат Венецуела.
В реч пред хиляди привърженици от балкон на президентския дворец в Каракас Мадуро обвини САЩ и опозицията, че се опитват "да извършат държавен преврат и да докарат на власт марионетно правителство".
Хуан Гуайдо пък заяви в Туитър, че Венецуела ще поддържа дипломатически отношения с всички държави по света и изрази решимост да възстанови конституционния ред в страната.
В писмо до посолствата на всички държави, които имат дипломатически представителства във Венецуела, Гуайдо ги призова да запазят дипломатическото си присъствие в страната.
"Не обмисляме нищо, но всички варианти са на масата", каза Тръмп на журналисти в Белия дом в отговор на въпрос дали обмисля изпращане на военни сили на САЩ във Венецуела.
Държавният секретар на САЩ Майк Помпейо призова Николас Мадуро да напусне президентския пост и прикани венецуелската армия да подкрепи усилията за възстановяване на демокрацията.
Помпейо заяви, че САЩ ще подкрепят Хуан Гуайдо в съставянето на преходно правителство и организирането на нови избори.
"Венецуелският народ е страдал достатъчно дълго под пагубната диктатура на Николас Мадуро. Призоваваме Мадуро да напусне в полза на легитимен лидер, който отразява волята на венецуелския народ", заяви държавният секретар на САЩ.
"Повтаряме призива си към венецуелската армия и сили за сигурност да подкрепят демокрацията и да защитят всички венецуелски граждани", каза Помпейо, цитиран от ДПА.
"САЩ имат готовност да доставят хуманитарна помощ на народа на Венецуела щом обстоятелствата позволят това", добави той.
Венецуелският министър на отбраната обаче заяви, че въоръжените сили на страната не признават Хуан Гуайдо за временен президент на Венецуела и че армията ще защити конституцията и ще гарантира националния суверенитет, отбелязва Ройтерс.
Подкрепа за временния президент скоро след Тръмп обявиха и Канада, Аржентина, Бразилия, Чили, Колумбия, Парагвай, Перу, Коста Рика и Организацията на американските държави. Мадуро е подкрепян на президентския пост от Мексико и Боливия.
Реакцията на Европа
Комисарят за външната политика Федерика Могерини заяви от името на 28-те страни, членки на ЕС, че народът на Венецуела масово е призовал за демокрация и за възможност свободно да определя собствената си съдба.
"Този глас не може да бъде пренебрегнат. ЕС горещо препоръчва незабавно да се започне политически процес, който да доведе до свободни и справедливи избори в съответствие с конституционния ред", се пояснява в нейното изявление.
Могерини призова още да се спазват гражданските права и свободата на всички членове на Националното събрание, включително и на неговия председател Хуан Гуайдо, както и, че насилието и крайната употреба на сила от органите, гарантиращи сигурността, са напълно неприемливи и не могат да разрешат кризата".
По-рано председателят на Европейския съвет Доналд Туск написа в Туитър, че се надява цяла Европа да се обедини в подкрепата си за демократичните сили на Венецуела.
Съвсем различен е отзвукът в Русия. Събитията във Венецуела показват как в действителност се отнася Западът към международното право, написа в страницата си във Фейсбук говорителката на руското външно министерство Мария Захарова, предаде ТАСС.
"Събитията във Венецуела добре показват как прогресивното западно общество в действителност се отнася към международното право, суверенитета и ненамесата във вътрешните дела на държавите, като сменят властта там", заявява дословно Захарова.
"Известия" пък цитира председателя на Комитета по международните въпроси към Съвета на Руската федерация Константин Косачев. Според него Венецуела е сред държавите, в които САЩ се опитва да се намесва и да влияе на процеса на суверенна смяна на властта.
Руският сенатор е казал, че събитията, които текат във Венецуела, са вътрешна работа и е уточнил, че с "народа й трябва да се сътрудничи при решаване на натрупаните проблеми, но не и с блокада. Всяка сегашна политика на САЩ по отношение на Венецуела, включително и последното изявление на Тръмп, е пряко и безцеремонно вмешателство във вътрешните работи на страната", категоричен е Косачев, който напомня за смяната на властта в Либия с пряката намеса на САЩ, "за трудностите, с които се сблъсква Ирак" и за проблемите в Сирия. Според него Венецуела е просто следващата държава в списъка.