Среднощното земетресение с магнитуд 6,3 степен по Рихтер, което разтърси в 01.31 часа егейския регион на Турция, е причинило образуването на десетметрови вълни цунами в морето край турския курорт Бодрум по данни на сеизмичната обсерватория Кандилли към Университета Богазичи в Истанбул.
Кандилли отначало обяви, че трусът е с магнитуд 6.3, но по-късно намали на 6.2 по Рихтер. Няма загинали на турското крайбрежие хора, има около 90 ранени - в Бодрум и Датча, но не са сериозно пострадали, заяви валията на Мугла, областният град, към който спада Бодрум.
Земетресението е предизвикало силна паника сред населението, което е прекарало нощта навън. Много летовници си тръгват, понеже се страхуват от нови трусове, съобщават турските медии.
Хора разказват пред камерите, че са изживели ужас, че се страхуват от нови трусове. Според сеизмолозите не се очакват по-големи вълни цунами.
Земетресението, чийто епицентър е гръцкият остров Кос, е на дълбочина 7,8 км. по данни на Кандилли. То е разтърсило цялото егейско крайбрежие на Турция с дължина около 90 хиляди километра. Земетресението не бе усетено в Истанбул поради отдалечеността от епицентъра. Но епицентърът е много близо до повърхността, поради което и трусът е усетен много силно, коментират сеизмолозите.
Продължават вторичните трусове, от снощи насам са били регистриране над 95 труса.
Земетресението разтърси най-силно Бодрум - морската столица на Турция, която в този сезон е пълна с туристи, включително и чужденци. Бодрум се намира срещу остров Кос, разстоянието е 28 км, много турски граждани посещават безвизово и летуват на Кос през туристическия сезон. Към момента на Кос има доста турски туристи. Единият от загиналите двама души на Кос е турски гражданин, другият е шведски.
Турция изпрати ферибот, за да се приберат желаещите да се върнат от остров Кос. Турски източници съобщават, че летовниците масово напускали Кос, където имало много разрушения, близо 150 души били ранени,цари паника и хаос.
В Бодрум се е срутил покривът на обществената болница, болните са били евакуирани. Най-силно пострадал е пристанищният кей в близкия до Бодрум залив Гюмбет. Камерите показаха срутилия се пристанищен кей, разрушени яхти и лодки. В района има прекъсване на електрозахранването, на телефонните връзки. Като цяло обаче няма разрушени жилища, жилищните сгради в Бодрум са ниски, което е според земетръсните стандарти, коментират специалистите.
Земетресението разтърси западно-южния регион на Турция в региона Милас-Бодрум-Гьокова-Датча. Според сеизмолозите, трусът е произлязъл по разлома в залива Гьокова, който продължава до залива Сорос. Продължават вторичните трусове, очакванията са, че ще продължат още около месец, но със затихване.
Според проф.Окан Тюйсюз, няма риск за Истанбул, който се намира върху друг разлом.
Снощното земетресение е най-силното в този район от 1926 г., което е било с магнитуд 7.7 по Рихтер. Районът на Мугла е бил ударен през 1941 г. от земетресение с магнитуд 6.5 по Рихтер.
От валийството в Мугла, където е сформиран кризисен щаб, предупредиха гражданите да не влизат в сгради, които са пострадали от труса, а също и да бъдат внимателни за вълни цунами, въпреки че не се очакват по-мощни вълни от измерените до този момент.